2023 YILI YATIRIM HARCAMALARINDA ASLAN PAYI ULAŞTIRMANIN

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
3 Min Okuma

Kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir biçimde kullanılması, koordinasyonu gerektirecek hususların görüşülerek gerekli tedbirlerin alınması amacıyla düzenlenen 2024 yılının ilk İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Akçakoca Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya, Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, ilçe Kaymakamları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Haydar Bulut, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Eren, kurul üyeleri ile kurum kuruluş temsilcileri katıldı.

2023 YILINDA 722 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLDÜ

Toplantıda konuşan Vali Seddar Yavuz, “İlimizde, 2023 yılında, kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler tarafından toplam 722 proje üzerinde çalışmalar yürütülmüştür. Yıl sonu itibarıyla 251 proje tamamlanmış, devam eden proje sayısı 369, ihale aşamasında bulunan proje sayısı 59, henüz başlanamayan proje sayısı 34, tasfiye halinde bulunan proje sayısı ise 9’dur.” 

2023 YILI SONUNA KADAR 18 MİLYAR 370 MİLYON TL HARCANDI

Ödenekler ve sektörel dağılımları hakkında da istatistiki bilgiler veren Vali Yavuz: “2023 yılı yatırımlarının toplam proje bedeli  71 milyar 274 milyon TL, 2023 yılı ödenek toplamı ise 25 milyar 415 milyon TL’dir. Yıl sonuna kadar bu ödenekten yapılan harcama toplamı 18 milyar 370 milyon TL’dir.  Yılı ödeneğine göre nakdi gerçekleşme oranı %72’dir. 2023 yılı yatırım harcamalarının sektörlere göre dağılımı ise şöyledir: Ulaştırma sektörü 10 milyar 979 milyon TL, Diğer Kamu Hizmetleri (DKH) sektörü 4 milyar 40 milyon TL, eğitim sektörü 1 milyar 655 milyon TL, enerji sektörü 935 milyon TL, tarım sektörü 402 milyon TL, sağlık sektörü 322 milyon TL ve turizm sektörü 37 milyon TL’dir.”

İlimiz özelinde hali hazırda devam eden proje ve yatırımların bir an önce tamamlanarak hizmete alınması noktasında gerekli gayretin gösterilmesini isteyen Vali Yavuz: “İl Koordinasyon Kurulunun temel amacının kamu yatırımlarının gerçekleştirilmesi sürecinde ortaya çıkan sorunların ve çözüm önerilerinin ele alınarak bu hususlarda kurum ve kuruluşlar arasında etkin iş birliği ve koordinasyonun sağlanmasıdır. Bu nedenle, söz alacak kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından özellikle iş birliği ve koordinasyonu gerektirecek hususların dile getirilmesi önemlidir.” ifadelerini kullandı ve ilimizde gerçekleştirilecek yatırımlarda desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Bakanlarımıza şükranlarını sundu, emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkürlerini iletti.

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, DSİ 1. Bölge Müdürlüğü, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü, DLH Marmaray Bölge Müdürlüğü ve diğer kurum ve kuruluş yetkililerince yürütülen çalışmalar ve devam eden projeler hakkında yapılan sunumların ardından koordinasyon gerektiren hususlar görüşülerek devam eden projeler hakkında istişareler yapıldı.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap