38 TERÖR OPERASYONUNDA 16 KİŞİ TUTUKLANDI

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
9 Min Okuma

Kocaeli’nin huzur ve güven ortamının korunması ve sürdürülmesi için düzenlenen Genişletilmiş İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi. Vali Yavuz, yaptığı konuşmada son 3 ay içerisinde terör örgütü yapılanmalarına yönelik gerçekleştirilen 38 operasyonda 97 kişi gözaltına alındı 16’sı tutuklandığını uyuşturucu maddeye yönelik bin 909 operasyonda ise 2 bin 349 kişinin gözaltına alındığını, 194’ünün tutuklandığını söyledi

Karamürsel Alp Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Murat Bozkurt, Sahil Güvenlik Kuzey Marmara Grup Komutanı Binbaşı Ziya Can Gürsoy ve güvenlik birimleri yetkilileri katıldı.

Halkımızın güvenlik ve asayişinin sağlanması için terör örgütlerinin faaliyetleri, uyuşturucu ile mücadele, düzensiz göç, trafik, okul güvenliği, aranan şahısların yakalanması, bayram tedbirleri ve deprem gibi konuların ele alındığı toplantıda Vali Seddar Yavuz, 2024 yılında ilk üç ayında yapılan uygulamalara ilişkin istatistiki bilgileri de paylaştı.

Yapılan çalışmaların tüm yönleriyle değerlendirilip koordinasyon gerektiren konular ile emniyet ve asayişin temini, muhafazasına ilişkin alınan tedbirlerin görüşülmesi, istişarelerin yapılması ile toplantı sona erdi.

Toplantı sonrası vatandaşlarımızı da detaylı bilgilendirmek adına basına açıklamalarda bulunan Vali Seddar Yavuz, birinci önceliğin vatandaşın huzur ve güvenliğinin sağlanması olduğunu söyledi ve 2024 yılının ilk 3 aylık istatistiklerinden bahsedeceği konuşmasına şu verilerle başladı: “Vatandaşlarımızın sokakta can ve mal emniyetlerinin sağlanması ve güvenli ortamda yaşamalarının sürdürülmesi için Valiliğimizce, emniyet, jandarma ve diğer birimlerimizle birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Değerli arkadaşlarım, son üç ay içerisinde terör örgütü yapılanmalarına yönelik 38 operasyon gerçekleştirilmiş, 97 kişi gözaltına alınmış, 16’sı tutuklanmış ve 20’si adli kontrol şartı ile serbest kalmıştır. Özellikle göçmen kaçakçılığı ile ilgili etkin ve kararlı mücadelemize devam ediyoruz. Bu süre içerisinde 46 operasyon gerçekleştirilmiş, 59 organizatör yakalanmış, bunlardan 29’u tutuklanmıştır. Bu dönemde 818 düzensiz göçmen yakalanmış ve ilimizde bulunan geri gönderme merkezlerinden bin 245 düzensiz göçmen sınır dışı edilmiştir.”

Son üç ay içerisinde yakalanan narkotik maddelerde; 42 kg Eroin, 7 kg Skunk, 18 kg Bonzai, 45 Captagon, 26 kg Metamfetamin, 6 kg Esrar, bin Sentetik Ecza, 3 bin 511 Ectasy hap ve bin 91 Kenevir bitkisinin ele geçirildiğini ve gerçekleştirilen bin 909 operasyon ile 2 bin 349 kişinin gözaltına alındığını, 194’ünün tutuklandığını ve 74 şahsın adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını belirten Vali Seddar Yavuz: “Özellikle evlatlarımızın geleceğini karartan zehir tacirlerine yönelik olarak da narkotik suçlarla etkin mücadele etmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

YEREL, BÖLGESEL VE ULUSAL OLMAK ÜZERE ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR

Bir diğer mücadele alanı olan organize suç örgütleri ile mücadelede yapılan çalışmalara ve kaçakçılık verilerine de değinen Vali Yavuz: “23 operasyon gerçekleştirilmiş, 117 kişi gözaltına alınmış, 24’ü tutuklanmış ve 48’i adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. 7 organize suç çetesi çökertilmiştir. Ele geçirilen silah ve teçhizata baktığımızda da 43 tabanca, 5 bin 61 fişek, 53 şarjör, 17 kesici alet ele geçirilmiştir. Değerli arkadaşlarım, özellikle mali kayıplara vesile olan kaçakçılıkla ilgili yine etkin mücadelemiz devam ediyor. Bu üç aylık dönemde 97 operasyon gerçekleştirilmiş, 153 kişi gözaltına alınmış, 7’si tutuklanmış, 12’si adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Yerel, bölgesel ve ulusal olmak üzere 5 kaçakçılık suç örgütü çökertilmiştir. Ele geçirilen silah ve malzemeye baktığımızda da 20 tabanca, 209 fişek, 5 bin 249 kg tütün, 3 bin litre akaryakıt ve 17 bin 820 litre alkollü içki ele geçirilmiştir. Yine yapılan bu çalışmalarda 315 tarihi eser ve sikke, 6 bin 696 paket kaçak sigara, elektronik sigara ve 7 milyon 643 bin 820 makaron ele geçirilmiştir.” dedi.

VALİ YAVUZ: “MALLARA KARŞI İŞLENEN SUÇLARDA AYDINLATMA ORANINI YÜKSELTECEĞİZ.”

Özellikle kişilere, mal varlığına, topluma, millete ve devlete karşı işlenen suçlarda aydınlatma oranını ve takibi gereken olaylarda aydınlatma oranını yükseltmeye özen gösterdiklerini vurgulayan Vali Yavuz: “Bu oranlarda şu an en düşüğü ki diğer alanlarda %95 ve üstüyüz, mallara karşı işlenen suçlar da %67 gibi bir orana sahibiz. Bunu da kısa süre içerisinde daha yükseğe getirmek için arkadaşlarımız yoğun bir çalışma yürütüyor. Bu dönemde 4 bin 359 kişi yakalanmış, bin 134 kişi yakalama emrine göre, 2 bin 396 kişinin de ifade almaya yönelik olarak işlemleri gerçekleştirilmiştir. Hepinizin bildiği gibi dijitalleşme ve siber Dünya yeni bir suç alanı olmaya devam ediyor.” dedi ve çağın gerekliliği ilerleyen teknolojiyle artan siber suçlara da değinerek yapılan operasyonlarda 41 kişi hakkında işlem tesis edildiğini ekledi.

YAYA ÖLÜMLERİNİ ENGELLEMEMİZ GEREKİYOR

Trafik güvenliği alanında yürütülen çalışmalara da değinen ve vatandaşların trafik kurallarına hassasiyetle riayet etmesini isteyen Vali Yavuz, alınan tedbirlere rağmen yaya ölümlerinin de gerçekleştiğini belirterek şunları söyledi: “Aldığımız tüm tedbirlere rağmen yaya ölümlerini istediğimiz seviyeye çekmede sorun yaşıyoruz. Bu oranlar, sadece güvenlik birimlerinin ve bizlerin alacağı tedbirlerle engellenmesinin mümkün olmadığını gösteriyor.  Bu konuyla ilgili son derece etkin çalışmalar yaptık, kampanyalar yürüttük ancak özellikle otoyollarda dahi karşıdan karşıya geçmeye çalışan vatandaşlarımız var. Kimse karşıdan karşıya geçmesin diye özellikle otoyollarımızı bariyerleştiriyoruz. Maalesef yaya ölümlerin bir kısmı TEM üzerinde gerçekleşiyor. O yüzden bizim bu konuyu bir kez daha toplumumuzun gündemine getirmemiz gerekiyor. Evet biz daha çok tedbir alacağız, vatandaşlarımızı daha çok eğiteceğiz ama son tahlilde trafiğe çıkan vatandaşlarımız daha dikkatli araç kullanacaklar, kurallara uyacaklar ki biz ölüm oranlarını, yaralanmalı kazaları en aza indirebilelim. Bu konuyla ilgili çalışmalarımıza artan oranlı bir şekilde devam edeceğiz.” 

KOCAELİ HER ALANDA TÜRKİYE’YE LİDERLİK ETMEYE DEVAM EDİYOR

Kocaeli’nin her alanda liderlik ettiğini vurgulayan Vali Yavuz, asayiş konularında da lider bir konuma geleceğine olan inancını şu sözlerle ifade etti: “Kocaeli’yi her daim bilim, sanayi, teknoloji, bilişim, inovasyon, Ar-Ge merkezi ve başkenti olarak tanımlıyorum. Bu tanımlamaya uygun sosyal göstergelerin de giderek arttığını görüyor ve daha da artacağına inanıyorum. Dolayısıyla başta kazalar olmak üzere hayatımızı olumsuz etkileyen ne kadar etken varsa bunlarla da mücadele edeceğimize ve şehrimizin başarılı olacağına inanıyorum. Kocaeli her alanda Türkiye’ye liderlik etmeye devam ediyor ve devam edecek. Üreten, istihdam yaratan, ihracat gerçekleştiren ve ülkemize önemli katkı sunan bilimsel ve teknolojik anlamda da ciddi katkıları olan bu şehrin elbette trafik kazaları, narkotik suçlar ve toplumun her alanına ilişkin çok daha güzel mesajlar vereceğine inanıyorum.” dedi.

KOCAELİ’DE SEÇİMLER ŞÖLEN HAVASINDA GERÇEKLEŞTİ

Seçim sürecine değinen Vali Yavuz: “Mahalli İdareler Genel Seçimleri bu hafta sonu gerçekleşti. Kocaeli her zaman olduğu gibi demokratik olgunluğunu ve demokrasiye olan bağlılığıyla seçimleri şölen havasında gerçekleştirdi. Çok şükür ufak tefek olaylar hariç kayda değer, birbirimizi üzecek, yaralanmalı ya da diğer türlü istenmeyen herhangi bir olay meydana gelmemiştir. Bugün gerçekleştirdiğimiz toplantımızı şehrimizin huzur ve güvenliğinden sorumlu heyetiyle gerçekleştirdik. Bu arkadaşlarımızın her biri mesai mefhumu gözetmeksizin gayretle şehrimizin hizmetinde, milletimizin emrinde olmaktan onur ve gurur duyuyor. O yüzden biz saflarımızı sıklaştıracağız, vatandaşımızın elinden daha sıkı tutacağız, gözlerine bakacağız ve bu şehri daha huzurlu daha güvenli hale getireceğiz. Bunun için de gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Sorunumuzu biliyoruz, gayretliyiz, başaracağız ve bunu vatandaşımızla birlikte gerçekleştireceğiz.” dedi.

KOCAELİ’NİN HUZURUNU SAĞLAMAYA KARARLIYIZ

Basının, vatandaşımızın bilinçlenmesindeki rolüne değinen Vali Yavuz sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı: “Siz değerli basın mensuplarımızın özellikle güzel örneklerin yaygınlaştırılması, vatandaşlarımızda davranış haline gelmesi konusundaki katkınızı takdir ediyor, her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kocaeli’nin huzuru Türkiye’nin huzuru diyoruz ve Kocaeli’nin huzurunu sağlamaya kararlıyız. Bu kentin huzurunu bozmak isteyenlerin huzurunu bozmaya devam edeceğiz. Huzurlu günlerde buluşmak dileğiyle çok teşekkür ederim.”

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap