AFGANİSTAN’DAN TÜRK İŞ İNSANLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

Uluslararası Sanayici ve İş İnsanları Derneği (UMSİDER) Genel Başkan Zeki Gedikoğlu ve dernek yönetimi Afganistan Başkonsolos Müftü Mohammad AkberAzımi ve Ticaret Ateşkesi Seyed Hamad Haşimi’yi ziyaret etti.  Başkan Zeki Gedikoğlu, karşılıklı ticari iş ilişkilerinin görüşüldüğü ziyarette Afganistan yetkililerinin Türk iş insanlarına yatırım çağrısında bulunduğunu açıkladı.

Dernek Başkanı Zeki Gedikoğlu ziyaret ve görüşme hakkında şu açıklamayı yaptı;’’Afganistan konsolosluğunda  Başkonsolos Müftü Mohammad AkberAzımi ve Ticaret Ateşkesi Seyed Hamad Haşimi ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Afganistan’ın sanayici iş insanları ve müteahhitler için bir fırsatlar ülkesi olduğunu buradan beyan etmek istiyorum. Yaklaşık bir saate yakın Afganistan Konsolosluğu ve Ticaret ateşi ile yapmış olduğumuz çok sıcak bir ortamda karşılıklı memnuniyetlerimizi ifade ederek Müslüman din kardeşlerimiz olarak Afganistan’ın gelişen ekonomisi ile birlikte teknolojik ve iş gücüne ihtiyacı olan Türkiye’den destek istiyor ve bunların samimiyetine binaen Türk iş adamlarına her türlü kolaylıkların sağlanacağı ve bu noktada kapılarının sonuna kadar açık olduğunu aşağı yukarı bütün sektörlerde ihtiyaç olduklarını ifade ettiler.  Başka ülkelerin ısrarla Afganistan’da iş yapmak istediklerini söylediler ama onlar tercihini bizden yana kullanıyor. Biz de bu samimi sıcak hoş karşılama neticesinde kendilerini en kısa zamanda sanayi başkenti olan Gebze’de ağırlayıp daha sonra  Afganistan  seyahatimiz olacak.’’

ÖNEMLİ BİR ADIM

Bu arada Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği tarfından ziyaret sonrası yapılan açıklamada ziyaretten duyulan memnuniyet dile getirildi. Açıklamada yakın zamanda yeniden bir araya gelineceği belirtilerek şu açıklama yapıldı;’’

Afganistan Konsolosluğu olarak, dün gerçekleştirmiş olduğunuz ziyaret için teşekkürlerimizi sunarız. Sizinle gerçekleştirdiğimiz bu görüşme, Afganistan ve Türkiye arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi adına önemli bir adım olacağını ümit ediyoruz.

Afganistan’ın gelişen ekonomisi ve teknolojik ihtiyaçlarına yönelik göstermiş olduğunuz ilgi ve desteği takdirle karşılıyoruz. Ayrıca, Afganistan’ın sanayi, iş dünyası ve müteahhitlik sektörlerindeki fırsatları değerlendirme konusundaki istekliliğinizi memnuniyetle karşılıyoruz.

Yakın zamanda Sayın Yusuf Bey ile birlikte teknoloji merkezinizi ziyaret etmek üzere bir tarih belirlemek için iletişime geçeceğiz inşallah. Bu ziyaretin, iki ülke arasındaki işbirliğini daha da güçlendireceğine inanıyoruz.

Bir kez daha, göstermiş olduğunuz ilgi ve desteğe teşekkür eder, gelecekteki işbirliğimizi dört gözle bekleriz.’’

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap