ARAŞTIRMACI-YAZAR RESUL ORMAN KOCAELİ ANSİKLOPEDİSİ’NDE

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
1 Min Okuma

Batıyakası Tv’nin “Tarihte Yolculuk” program moderatörü, Evrensel Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Araştırmacı-Yazar Resul Orman Gebze tarihi ile ilgili yaptığı çalışmalarla birlikte Kocaeli Ansiklopedisine beş madde yazarak gururumuz oldu. Konuyla ilgili olarak Sosyal Medya hesabından yaptığı açıklamada;Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Kocaeli Kültür, Sanat, Turizm Sezon Açılışı ve Kocaeli Ansiklopedisi Tanıtım” Programına katıldık. Cumhuriyetin 100. yılına, Atatürk ve silah arkadaşları ile bu ülke için şehit olan kahramanlara ve gazilere adanmış 3 ciltlik ansiklopedi, 3 bin 474 sayfadan oluşurken tamamlanması 3 yıl sürdü. Ansiklopedi, 230 akademisyen ve yerel tarihçi tarafından hazırlandı. Bizler de 5 madde ile bu çalışmada yer aldık.

Kitap Kocaeli tarih, sanat, spor ve bu şehire adanmış ömürleri konu alan hemen hemen bu alanda çalışan kişileri yer aldığı geniş yelpazesi ile büyük fark oluşturulan ve diğer şehirler için yapılmış çalışmaları ile kontrol edilerek yapılan incelemeler ile tüm Kocaeli birarada tutan muazzam bir proje tanıtımı oldu.

Biz de “Eskihisar Yoğurdu, Sakız Ağacı, Tarihi Gebze Evleri ve Edebiyat Derneğini, Tarihi Yağhane, Osman Yılmaz ve Mahallesi” gibi konular yazarak Gebze tarihinde bunca çalışmalardan sonra yerimizi aldık.”

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap