DARICA BELEDİYE BÜTÇESİ ‘’HESAPTA OLMAYAN HARCAMALARDAN DOLAYI’’SAPTI!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
9 Min Okuma

Darıca Belediye Meclisinde CHP Grubu, AKP’li yönetimi sosyal tesislerdeki yeni tarife ve kesin hesaptan ötürü adeta “Yaylım ateşi”ne tuttu. AKP Grup BV Enver Demirci zammı yazılı , “Güncelleme şarttı” sapmayı spontane, “6 Şubat sonrası hesapta olmayan harcamalar” diye savundu.

Başkan Muzaffer Bıyık’ın İspanya’da bulunması nedeniyle Meclis Başkanvekili Kenan Demirbaş’ın başkanlığında gerçekleştirilen Belediye Meclisi’nin mayıs ayı olağan toplantısı ikinci oturumunda CHP Grubu, AKP’li yönetimi gerek sosyal tesislerdeki yeni tarife, gerekse 2023 kesin hesabından ötürü adeta “Yaylım ateşi”ne tuttu. AKP Grup Başkanvekili Enver Demirci tesis zammını yazılı metinden, “Güncelleme şarttı” bütçedeki sapmayı spontane, “6 Şubat sonrası hesapta olmayan harcamalardan” diye savundu.

ARSA SATIŞI İLE GELİR

KABUL EDİLEMEZ

Kesin hesaba dair ilk sözü CHP’li meclis üyesi Turgay Kılıç aldı. 916.6 milyon TL’lik gelirde 173 milyon TL arsa satışının olduğunu, bunun da toplam gelirin içinde yüzde 19 bütçe içerisinde yüzde 13’e isabet ettiğini ve hatırı sayılır yer kapladığını kaydeden Kılıç, “Belediyemiz asıl gelir getirici kaynakları içinde olmaması gereken arsa satışının bütçede bu kadar yer kaplaması tarafımızca kabul edilemez” dedi.

173 milyon TL’yi bütçeden çıkardığımızda toplam hasılat oranının yüzde 56’da kaldığını kaydeden, “Buna karşılık harcamaların 1 milyar 129 milyon TL ile yüzde 86’ya, neredeyse yüzde 100’e ulaştığını görmekteyiz. Bu belediye bütçesini bitirmek anlamına gelir. Hasılatın 742 milyonken harcaman 1.1 milyar olunca 2023 yılı arsa satışı hariç 387 milyon negatifle kapatıldı. Bu da gelirlerin yüzde 52.11 oranda fazlasının harcandığı anlamına geliyor” diye konuştu. Kılıç şöyle devam etti:

CHP GRUBU’NDAN ÖNERİLER

“2024 ve 2025’te maalesef yüksek enflasyon ve ekonomik krizle, daha ağır şartlarla karşılaşacağız. Bununla ilgili hem dünyada, hem Maliye Bakanlığı başta olmak üzere ülkemizde birçok Bakanlık sürekli tasarruf tedbirlerini yayınlamakta. Belediyemizde acil olarak tasarruf tedbirlerinin hayata geçirilmesini, lüks harcamalar varsa vazgeçilmesini, hasılat getirici gelir kaynaklarının artırılması hususunda ciddi çalışmalar yapılmasını öneririz. 2024 bütçesinde –sanırım- 900 milyon TL tutarında arsa satışı hedefleniyor. Cennet vatanımızın güzide ilçesi Darıca’da arsa biterse bütçemizi nasıl devam ettireceğiz?

2023’te özel kalem müdürlüğünün bütçesi önceki yıllara göre iki, 2023’te üç katına çıktı. Buna karşılık belediyenin asli vazifesi olan, en önemli birimlerinden fen işlerinin bütçesi, özel kalem bütçesinin arkasında. Bunun irdelenmesi, 2024 ve takip eden yıllarda muhakkak önüne geçilmesi gerekiyor.

İşletme iştiraklerde 2023 bütçesi, fen işleri ile neredeyse aynı. İşletme ve iştiraklerde de 2023’te, belediye başkanımızın tabiriyle, gelir gider arasındaki fark zarar aslında, 86 milyon civarı idi. Bu durum 2024 ve sonrasında da devam ederse işletme ve iştiraklerden edinilen zarar yine fen işleri ve diğer birimlerin bütçesinden karşılanacaktır.”

Turgay Kılıç üzerlerine bir şey düşüyorsa gönüllü çalışmaya hazır olduklarını belirtip, “Tekrardan komisyonlarda çalışabiliriz. Birlikte çalışmaya da hazırız. Tasarruf tedbirlerini tekrar tekrar vurgulamak isteriz” diyerek sözlerini tamamladı.

Aynı konu ve detay üzerine CHP’li meclis üyesi Erhan Balıkçı da söz alıp konuyu pekiştirdi: “Özel Kalem Müdürlüğü; 2021’de 7 milyona yakın, 2022’de 11 milyon, 2023’te 33.2 milyon TL üçe katlanmış. Özel kalem 2023’te günlük 91 bin TL harcamış. 2024 içinse 52.6 milyon TL harcayacağı tahmin ediliyor. Günlük ortalaması 144 bin TL. Bir özel kalem müdürlüğünün günlük 144 bin TL harcaması Darıca gibi bir yer için inanılır gibi değil. Büyükşehir değil burası. Çok yüksek bir rakam. Bundan dolayı elinizi vicdanınıza koyarak (AKP Grubu’na atıfla) yapmadığınız o harcamayı onaylamamanızdır. Bu konuda hassasiyet göstermenizi rica ediyorum.”

ÖZEL KALEMİN MÜDÜRÜ BUGÜN YURTDIŞINDA

Balıkçı’nın konuşması sonrası CHP Grup Başkanvekili Özgür Kılıç kısa bir söz alıp kinayeli bir ifadeyle, “Üzerinde konuştuğumuz özel kalem müdürlüğünün müdürü bugün herhalde yurt dışında” dedi.

Belediye Başkan yardımcısı ve AKP Meclis Üyesi İsmail Ramazanoğlu, “Yanlış algıya sebep vermesin, bu Erasmus projesi. Tüm seyahatler proje kapsamında karşılanıyor. Biletleri, kalmaları hepsi” diye konuştu.

Meclise başkanlık eden de Kenan Demirbaş da mevzuyu, “CHP Grubu’nun bunu bildiğini tahmin ederek izah etmeye gerek görmemiştim. Bilmiyorlarmış, öğrendi arkadaşlar. Sıkıntı yok. Plan bütçe komisyonu, denetleme kurulunda CHP’den arkadaşlarımız var. Bununla ilgili problem olduğunda net, açık, şeffaf bir yönetimimiz var. Belediye başkanımızın birim müdürlerine net bir şekilde talimatı var. ‘Ne isterlerse cevaplarını verin’ diye. Bunun cevabını her şekilde rahatlıkla alabilirsiniz. İlk meclis toplantımızda, hamfendi avukat (Sehven CHP’li meclis üyesi Avukat Dilan Güven’i ifadeyle, Meral Kısacık’ı kasten), ‘Siyaset yapmayalım. Kardeşçe Darıca’ya birlikte hizmet edelim’ demişti. Kendisini takdirle karşılıyor, teşekkür ediyorum” dedi.

ATIK YÖNETİMİNDE YAPAY

ZEKA PROJEMİZ ONAYLANDI

Darıca Belediye Meclisi AKP Grup Başkanvekili Enver Demirci yazılı metinden yaptığı konuşmada sözlerine Erasmus Projesi kapsamında İspanya ve Portekiz ortaklığında tamamı Avrupa Birliği fonları tarafından finanse edilen, ‘Atık yönetiminde yapay zekâ’ konulu belediye projesinin kabul edildiğini belirtip bu kapsamda İspanya’ya giden Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ve ekibini tebrik etti.

TESİSLERDE GÜNCELLEME ŞART OLDU

Hıdırellez, Fatih Sultan Mehmet’in vefatının yıldönümü ve 2024 yılı Vakıf Haftası’na dair dilek ve temennilerini aktaran Demirci devamında, “Sosyal tesislerimizdeki fiyat güncellemeleri CHP’li meclis üyelerimizin şerh koymasına rağmen komisyonda kabul edilerek meclisimize havale edilmiştir. Bizler AK Parti Grubu olarak her zaman halkımızın özellikle Darıcalı hemşerilerimizin tesislerimizden en uygun fiyatlarla istifade etmesi için çaba gösterdik. Fakat geldiğimiz noktada tesislerimizdeki fiyatların genel giderleri karşılayamadığını gördük. Bu sebeplerle fiyatlarda güncelleme şart oldu. Darıca Kart ile Darıcalı hemşerilerimizin tesislerden yüzde 20 indirimle faydalanmalarına olarak tanıyacağız. Tesislerimizden kar beklentimiz olmadığını buradan belirtmek isteriz” dedi.

6 ŞUBAT SONRASI HESAPTA

OLMAYAN HARCAMALAR

Demirci spontane konuşmasında ise 2023 kesin bütçesinde CHP Grubu’ndan gelen eleştirilere atfen, “Plan bütçe komisyonunda tutmayan hesaplardan arkadaşlar bahsetti. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de 6 Şubat depremi sonrası hesapta olmayan harcamalar olduğunu düşünüyorum. Mecliste alınacak kararların şehrimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Darıca Belediye Meclisi’nde 2023 yılı kesin hesabı, oy çokluğuyla kabul edildi.

Meclisin oy birliğiyle aldığı kararla sosyal tesislerin ikram tabağı ile henüz faaliyete geçmeyen marinanın bağlama ve servis kutusu fiyatları karara bağlandı. Buna göre;

İKRAM TABAĞI

Bir dilim yaş pasta, iki adet kanepe, birer adet kek ve su böreği (Kişi başı) ve her masaya iki adet bir litrelik gazlı içecek: 84 TL

Yemek, kırmızı etli menü: Et kavurma, pilav, garnitür, patates püresi, ayran, tatlı (Kişi başı): 150 TL

**

MARİNA

Marina bağlama ve servis kutusu fiyatları (Metrekaresi)

Günlük: 25 TL

Aylık: 17*30 = 510 TL

Yıllık: 13*365 = 4 bin 745 TL

İspanya’da olan Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık ile AKP’li meclis üyeleri Yılmaz Tunalı ve Vedat Yılmaz ile CHP’li meclis üyesi Yaşar Karakaş hariç eksiksiz toplanan mecliste CHP’liler canlı yayında kamera yetersizliğinden ötürü yayını izleyen takipçilerin kendilerini göremediği söyledi. Kenan Demirbaş, konuyla ilgileneceklerini belirtip, “Görüşür, çözeriz” dedi.

TRAFOYA ATATÜRK HALA EKLENMEDİ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Çelik meclisin ilk oturumunda da gündeme getirdikleri mevzuuda; SEDAŞ trafosu üzerinde “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” duvar motifindeki eksiğin hala giderilmediğini hatırlattı. Çelik’in günün tam adının, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” olduğunu hatırlattı. Çelik, “Düzeltmeye ihtiyaç var. Öyle kalmayacaktır diye düşünüyoruz” diye konuştu.

İŞÇİLERE İKRAMİYELERİ ÖDENMEDİ

Özgür Çelik ayrıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık’ın bir önceki meclis toplantısında sorunun içinde bulunduğumuz hafta içinde giderileceğini dair sözüne rağmen, belediye işçilerinin Ramazan Bayramı ikramiyesinin hala ödenmediğini hatırlattı.  Çelik, “İşçilerimiz hala bizi arar sorarlar. Destek ister durumdalar. Ödeme yapılana kadar konunun takipçisi olacağız” dedi.

Siyasi parti ilçe başkanlarının kayıtsız kaldığı toplantıyı CHP Darıca Kadın Kolları Başkanı Cangül Aküzüm takip etti.

Darıca Belediye Meclisi’nde haziran ayı olağan toplantısı 04 Haziran’da, saat 15.00’te gerçekleşecek. (Aktan Uslu)

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap