DARICA MECLİSİNDE KESİN HESAP HAFTAYA KALDI!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
4 Min Okuma

Darıca Belediyesi Mayıs ayı belediye meclis toplantısı yapıldı. Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 6 gündem maddesi ve CHP grubunun önergeleri ele alındı.

Toplantı öncesi Başkan Muzaffer Bıyık, Sırbistan’da düzenlenen  Avrupa Boks Şampiyonası finalinde 51 kiloda Macaristanlı rakibini mağlup ederek altın madalyanın sahibi olan Darıca Belediyesi Eğitim ve Spor Kulübü sporcularından Samet Gümüş ve antrenörü Selim Vinçoğlu’nu kürsüye çağırarak tebrik etti, başarılarının devamını dileyerek ödüllendirdi.

KAZANDINIZ AMA KAYBETTİNİZ!

Toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesi öncesi söz alan CHP Grubu sözcüsü Özgür Çelik, meclisin ilk toplantısına katılamadığından dolayı kısa bir konuşma yaptı. Çelik ‘’31 Mart yerel seçimlerini geride bıraktık. Sonuçlar hayırlı olsun Kazandınız ama 25 bin oy kaybettiniz biz CHP olarak da oyumuzu arttırdık. Bu arada 3. Ligden amatör kümeye düşen Darıca Gençlerbirliğinin durumu bizleri de çok üzdü. Bu kulüp hepimizin kıymetlisidir. Umarım önümüzdeki yıllar yine eski günlerine geri döner.’’ Dedi. AK Parti Grup Sözcüsü Enver Demircan’da grubu adına yaptığı temenni konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi.

GÜNDEM MADDELERİ ELE ALINDI

Gençlik ve Spor Müdürlüğünden ‘kültür, sanat, spor ve eğitim faaliyetlerinde dereceye girenlere yıllık toplam 70 bin TL’ya kadar ödül verilmesi için belediye başkanına yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Diğer 5 gündem maddesi görüşülmesi amacıyla Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

METRO DA TEST SÜRÜŞLERİ DEVAM EDİYOR

Başkan Muzaffer Bıyık’ta çalışmaların değerlendirdiği kısa bir konuşma yaptı. Devam eden metro çalışmalarının yüzde 80’ninin tamamlandığını test seferlerinin devam ettiğini muhtemelen yıl sonunda hizmete açılmasının planlandığını söyledi. Tuzla caddesinde devam eden çalışmalarda artık sona gelindiğini, elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz ve telekom hatlarının yer altına alındığını, bundan sonra cadde üzerinde yapılacak inşaatlarda bağlantı için yolun kazılmadan kaldırımdan çalışma yapılacağını, sahildeki balıkçı barınağında çalışmaların devam ettiğini balıkçılar ve sahil güvenlik binalarının ihaleye çıktığını yakında buranın da bitirileceğinin altını çizdi.

Daha sonra CHP Grubunun önergeleri ele alındı.

Vatandaşların ve derneklerden gelen talepler doğrultusunda; Darıca’nın çeşitli noktalarında taziye evi yapılması hakkında gündem maddesini cevaplandıran Başkan Bıyık, bu taziye evlerinin mahallelerde yapılması için çalışma başlatacaklarını söyledi.

Vatandaşların yapmış oldukları yeni cenaze defin işlemlerinde, mezarların tek kat yerine iki katlı olmasını talep ettikleri durumlarda, 10 bin TL gibi fahiş fiyatların istendiği, cenaze sahibi tarafından mezarın iki katlı olmasını talep etmesi durumunda, yeni cenaze definlerde tıpkı tek katta olduğu gibi ücret alınmaması, istenmesi durumunda üçüncü kat için makul bir fiyat ile ücretlendirilmesi gündem maddesini cevaplandıran Başkan Muzaffer Bıyık, böyle bir şeyin olmasının mümkün olmayacağını ancak konuyla ilgili çalışma yapacağını ifade etti.

Yine CHP Grubunun halk ekmek büfelerinde çalışan görevlilerinin eldiven ve maske takmadığını, büfenin temiz olmaması nedeniyle hijyen sorunu yaşandığını yine görevlilerin davranışlarının da sıkıntı yarattığı yönündeki önergeyi cevaplandıran Başkan Muzaffer Bıyık, birim amirlerine halk ekmek büfelerinin denetlenmesi yönünde çalışma yapmaları talimatını verdi.

Darıca Millet Bahçesinde devam eden çalışmalarda çok sayıda ağacın kesildiği, yeşil alanda betonlaşmanın giderek arttığı, hafriyat çalışmalarında çıkan malzemenin ağaçların üzerine döküldüğü yönündeki gündem maddesini  cevaplandıran Başkan Bıyık, millet bahçesinde ağaç kesiminin yapılmadığını, çalılık tabir edilen alanların temizlendiğini, çok sayıda ağacın da Bayramoğlu Balyanoz Koyundaki yeşil alanlara taşındığını ifade ederek yapılaşmanın izin verildiği gibi sadece yüzde 5’lik betonlaşma mevcut olduğunu vurguladı.

Belediye işçilerinin bayram ücretlerinin hala ödenmediği yönündeki önergeyi de cevaplandıran Başkan Muzaffer Bıyık, maaşların bayram öncesi erken ödendiğini bayram paralarının da önümüzdeki günlerde yatırılacağının altını çizdi.

Diğer önergelerin de görüşülmesinin ardından son bulan meclis toplantısının ikinci oturumu 9 Mayıs Perşembe günü yapılacak. Toplantıda 2023 yılı kesin hesabı da görüşülecek.

Bu arada meclis toplantısını AK Parti İlçe Başkanı Köksal Şakar, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Cihan Özaltan, CHP Darıca Belediye Başkan adayı Saide Arslan Çalışkan, geçmiş dönem meclis üyeleri Ayhan Şen, Tuncer Saltaş ve partililer de takip etti.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap