DARICA MESLEK YÜKSEK OKULU’NUN İLK ADIMI ATILDI (ÖZEL HABER)

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
3 Min Okuma

Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi (KOSTÜ) bünyesinde Kaymakam Yüksel Kara’nın da girişim ve destekleriyle Darıca’ya Meslek Yüksek Okulu kurulması çalışmalarında ilk adım atıldı.

Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Talip Emiroğlu, Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas,  Mütevelli Heyeti Üyesi Faik İçmeli, Darıca Kaymakamı Yüksel Kara’yı makamında ziyaret ederek planlanan fakülte ile ilgili görüş alışverişinde bulundular.

ÖĞRENCİLER YERİNDE EĞİTİM GÖRECEK

Görüşme sonrasında BATIYAKASI Televizyonuna açıklamada bulunan Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Talip Emiroğlu şunları söyledi;’’Kocaeli’nin batısıyla doğusu arasında bir kopukluk olduğunu gördük. öğrenciler Darıca’dan Gebze’den İzmit’e gitmiyor, İstanbula’a gidiyor. Öğrencilerin İstanbula’a gitmesini önlemenin tek yolu Darıca’ya bir yerleşke yapmak. Bu araştırmayı yaparken şunu gördük ki Kocaeli’de de 2 tane devlet üniversitesi olmasına karşın Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova’da meslek yüksek okulu yok. Sanayinin kalbi olan bu bölgede meslek yüksek okulu yok. Buraya Meslek Yüksek Okulu adının verileceği bir meslek yüksek okulunun gelmesi lazım. Kamusal bir meslek yüksek okulu açmayı hedefliyoruz diğer bir hedefimiz de diğer fakültelerin kontenjanlarının da yarısını burada okutmak. Örneğin diş fakültesinde 150 kontenjan varsa 70’ni burada okutmak. Bu mıntıkadaki öğrencilerin İstanbul veya birbaşka bölgeye gitmesi yerine burada yerinde eğitim alması sağlanmış olacak. Hedefimiz bu. Kaymakamımızın da eğitimi verdiği önemi ve heyecanını gördük. Bizlere bu konuda katkı sunacağını biliyorum. Kanunlara nizama ne uygunsa öyle hareket edeceğiz. Belediye Başkanımızı da ziyaret edip destek isteyeceğiz. Vakıf üniversiteleri ile ilgili yanlış bir algı var oysa bu bir kamu hizmetidir. Bu okulun bir tarafı teknoloji bir tarafı sağlık olacak. Daha doğrusu bu bölgenin aradığı ara elemanların öğrenim göreceği bölümler açılacak. Hedefimiz bu.’’

HERTÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ

Kaymakam Yüksel Kara’da yaptığı açıklamada; ‘’Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi burada bir yer aldı. O yerde nasıl bir bina yapılacak, imarı, hukuku ve diğer konuları ile ilgili sürece destek vereceğiz. Olası sorunları çözerek üniversitenin o  bölümünün bölgemize açılması yönünde gereken desteği vereceğiz. Hedefimiz bu okulu bölgemize kazandırmak.’’ Dedi.

KOSTÜ’nün Darıca’da Marmaray Durağı’na yakın bir yerde yer alacak olan bu Meslek Yüksekokulu projesinin, Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası gibi bölgelerin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatına katkı sağlaması öngörülüyor.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap