DARICA MİLLET BAHÇESİNE TELEFERİK!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
3 Min Okuma

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın ikinci dönem seçim beyannamesi programı, Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Programda Büyükakın, önemli projeleri ve hizmetleri anlattı.

Kocaeli Büşükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle sıralandı…

Kartepe teleferiğini 10 gün sonra hizmete girecek. Mart ayının ilk haftasında teleferiğe bineceğiz ve 50 yıllık hayal gerçek olacak. Batı yakasına da bir teleferik projesi yapacağız. 800 dönümlük Darıca Millet Bahçesi’ne erişimle ilgili sıkıntılar oluyor. 840 metrelik istasyon 10 bin yolcu kapasiteli teleferiği ile Darıca’nın metro üzerinden sahil bağlantısını kolaylaştırmış olacağız. Vatandaşlar Darıca Millet Bahçesi’ne kara trafiğinden gelmemiş olacak. Hepsinin projesi var, size projesi olmayan hiçbir şey sunmuyorum” 

Riskli Binaların Tespiti ve Kentsel Yenileme: Gebze Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi ile birlikte çalışarak bir inceleme kılavuzu oluşturduklarını belirtti. Binanın yaşına, kat sayısına ve diğer kriterlere bakılarak riskli alanların tespit edildiğini ifade etti. 1999’dan önce yapılan binaların önemli olduğunu vurgulayarak, bu binaların taramasının tamamlandığını ve kentsel yenileme stratejisi geliştirmenin gerekliliğini vurguladı.

** Sosyal Destek Programları: Öğrencilere, yaşlılara, ve geliri düşük vatandaşlara yönelik sosyal destek programlarından bahsetti. Öğrencilere eğitim ve öğretim desteği sağlayacaklarını, ilk ve ortaöğretim çağındaki öğrencilere de yardım edeceklerini açıkladı.

AYRINTILAR

** 60 ve üstü büyüklerimizin dar gelirli yani asgari ücret kadar geliri olan iki kişilik aileye 5 bin lira, gıda, giyim, su, elektrik ve ısınma desteği vereceğiz. Zaten veriyoruz. Aile kalkanı projesini de aslında yapıyoruz ve devam edecek. Evine hiç gelir gelmeyen onlara gıda, giyim, yakacak, su, elektrik ve ihtiyaçları kadar para desteği vermeye devam edeceğiz.”

** “Engelli ailelerine destek için mola evleri yapacağız. Aktif ve sağlıklı yaşlanma mekanları yapacağız. Alzheimer hasta bakım merkezini Derince’de yapılacak. 18 lokomotif çocuk köyü yapacağız. Çalışan anne ve babaların çocuklarını bırakacağı mekanlar olacak.”

** “Önümüzdeki dönemde birinci önceliğimiz kentsel yenileme olacak. Gebze Teknik ve Kocaeli Üniversitesi ile birlikte alanında teknik bir ekip oluşturarak odalarımızla bir inceleme kılavuzu oluşturduk. Uzmanların belirlediği kriterlerle riskli alanları tespit etmek istedik. Binaların taraması bitti sayılır. 1999 öncesi yapılan binalar 160 bin, 2007’den sonra yapılan ise 1999 ile birlikte 250 bin bina. 250 bin binanın sadece 50 bini kaldı.

** “Limanları, demir yolu ile bir lojistik alana bağlamayı düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmaları 2014’te başlattık. Defalarca ulaştırma bakanlarımıza söyledik. Biriyle de lojistik çalışmaları yapıldı. Körfezray isimli projemizde Adapazarı ile Gebze-Marmaray arasında çalışacak bir istasyonu bu şehir inşa etmeli. YHT bu hat üzerinden giderken orada bir işletme şansımız yok. YHT’nin bir an önce desteklenmesi Körfezray’ın Marmaray ile entegre olması bu kentin bunu kabul etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

**

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap