DARICA SENİNLE GÜZELDİ PELİKAN GARİP!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
4 Min Okuma

Ahmet Parmaksızoğlu İlkokulu, Okullarda Orman Programı kapsamında bu kez de nesli tükenmekte olan hayvan türlerinden biri olan pelikanları gündemine aldı ve bu vesile ile nesli tükenmekte olan tüm hayvanların ekosistemimizdeki varlıklarının değerine dikkat çekti. Uzun yıllar Darıca’da yaşayan ve Darıca halkı tarafından sahiplenilen, Darıcalı balıkçıların beslediği, Darıca’yı yuva bilip zamanla Darıca’nın simgesi haline dönüşen Pelikan Garip ölümünün 32’nci yıldönümünde, Darıca Çınaraltı mevkiinde bulunan heykeli önünde karanfiller eşliğinde anıldı. Anma programına okul idareci ve öğretmenler ile 2, 3 ve 4’ncü sınıf öğrencileri katıldı.

DARICA’DAN TÜM DÜNYAYI UYARIYORUZ

Darıca Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Darıca Belediyesi tarafından da desteklenen projede ekip Müdür Yardımcısı Gülcan Oruç, rehber öğretmen Ayla Selvi ile sınıf öğretmenleri Sibel Temiz, Derya Yılmaz, Filiz Özçelik ve Serdar Dikkatli’den oluştu. Yeni Mahalle Muhtarı Cemal Özdemir’in de katıldığı etkinlikte Ahmet Parmaksızoğlu İlkokulu Müdürü Ahmet Kadıoğlu’nun açış konuşmasının ardından hazırlanan metin, Öğretmen Serdar Dikkatli tarafından okundu. Dikkatli metin öncesi yaptığı doğaçlama konuşmada “Türü giderek kaybolan hayvanlar için bütün dünyayı Darıca’dan uyarıyoruz” dedi. Darıca’da zeytin ağaçlarının ve üretiminin olduğu, denizinde balığın bol ve çeşitlerinin daha çok olduğu yıllara vurgu yaptı.

VAKİT GEÇMEDEN HAREKETE GEÇİN

Doğada bulunan tüm varlıkların muhteşem bir denge ve uyum içinde olduğunu bu kusursuz dengeyi bozmamak adına gösterilecek bilinçli koruma çabaları olmadan gelecekte sadece hayvan türlerinin değil doğal yaşamın da yok olabileceğini altını çizen Okullarda Orman Programı Koordinatör Öğretmenleri, küçük yaşlardan itibaren çocuklarda bu bilincin oluşturulmasının; okullar, aile içi verilen eğitimler ve sosyal sorumluluk projeleri aracılığıyla konunun yaygınlaştırılmasının ve doğal dengedeki bozulmanın insanlara da zarar vereceğinin anlatılmasının önemini vurguladı. Doğasever öğretmen ve öğrenciler, tüm paydaşları doğal yaşamın ve biyolojik çeşitliliğin bozulmaması için vakit kaybetmeden harekete geçmeye ve nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına almaya davet etti.

DARICA SENİNLE GÜZELDİ

“Darıca’nın simgesi Pelikan Garip’e sevgi ve özlemle” başlığıyla yapılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Darıca seninle çok güzeldi. Çınaraltı’nda masaların altında dolaşarak küçük bir çay molası verenleri selamlaman, tatlı tatlı yürümen, balıkları birer ikişer hüpletmen hep aklımızda olacak.

Pelikan Garip, 1982 – 1983 yıllarında Balıkçı Kasım tarafından denizde yaralı bulundu. Çınaraltı’nda balıkçılık yapan Namık Karakılıç’ın dükkanına getirilerek bakımı yapıldı. Garip ismi balıkçıda çalışan ve kendisi ile ilgilenen Yaşar Bayrık tarafından konuldu. 1992 yılında gezinirken bir arabanın çarpması sonucu yaşamını yitiren Pelikan Garip, Darıca’nın sembolü haline geldi.

Bizler Ahmet Parmaksızoğlu Ailesi olarak, vefatının 32’nci yılında Pelikan Garip’i sevgi ve özlemle anıyor, onun vesilesiyle nesli tükenmekte olan tüm hayvanların ekosistemdeki varlıklarının değerine dikkat çekmek istiyoruz.

Doğada bulunan tüm varlıklar muhteşem bir denge ve uyum içinde. Bu kusursuz dengeyi bozmamak adına göstereceğimiz koruma çabalarımız olmadan bir gün sadece hayvan türlerinin değil, doğal yaşamın da yok olabileceğini unutmamalıyız.

NESLİ TÜKENMEKTE OLAN HAYVANLARI KORUMA ALTINA ALMALIYIZ

Bu bilinçle davranan, Pelikan Garip’e kucak açan Darıca Kaymakamlığı, Darıca Belediyesi, Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları, Darıcalı balıkçılar ve tüm Darıca sakinlerine Pelikan Garip adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Küçük yaşlardan itibaren çocuklarımızda bu bilinci oluşturmalı; okullar, aile içi verilen eğitimler ve sosyal sorumluluk projeleri aracılığıyla bu bilinç yaygınlaştırılmalı ve doğal dengedeki bozulmanın insanlara da zarar vereceği anlatılmalıdır.

Doğal yaşamın ve biyolojik çeşitliliğin bozulmaması için vakit kaybedilmeden harekete geçmeli ve nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına almalıyız.

Bizler Darıcalılar olarak Pelikan Garip’i saygı, sevgi ve özlemle anarken gelecek nesiller ve yolu Darıca’dan geçen herkes Pelikan Garip ile karşılaşsın, tanışsın, onun hikâyesini öğrensin ve Pelikan Garip’in sevgisiyle sarmalansın istedik.

Biz var oldukça sen de var olacaksın.”

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap