DİSK’İN “GELİRDE ADALET, VERGİDE ADALET” HEYETİ GEBZE’DE

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

Gelirde Adalet Vergide Adalet için Ankara’daki Yürüyüş başlatan DİSK yönetim kurulu Gebze’de Kent meydanında DİSK’e bağlı işçiler tarafından yağmura rağmen çoşkuyla karşılandı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK), aylardır sürdürdükleri “Gelirde Adalet, Vergide Adalet” talebi için Ankara’ya yürüyor.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Yönetim Kurulu’nun bugün gerçekleştireceği yürüyüş, İstanbul Söğütlüçeşme’de başladı. 4 gün sürecek yürüyüşte DİSK heyeti, Ankara’ya yürüyüşünde akşam saatlerinde Gebze’ye ulaştı. Gebze İstasyon Mahallesinde bulunan Eskihisar Tünel girişinde DİSK yöneticileri tarafından çiçeklerle karşılanan Arzu Çerkezoğlu ve DİSK yönetim kurulu, buradan yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüşle Gebze Kent Meydanına vardı. DİSK yöneticileri yürüyüş boyunca “Vergide adalet istiyoruz”, “Ankara Ankara duy sesimizi bu gelen işçinin ayak sesleri” ve “Kar fırtına boran geliyoruz Ankara” sloganları attılar.

GEÇİNMEK EMEKÇİLER İÇİN NEREDEYSE MUCİZE HALİNİ ALDI

Gebzeliler, yürüyüşe destek verirken, işçiler DİSK heyetini Gebze Kent Meydanı’nda karşıladı. Gebze kent meydanında konuşan Arzu Çerkezoğlu, “Ücret artışları enflasyon karşısında en fazla bir ay dayanıyor. Geçinmek emekçiler için neredeyse mucize halini aldı. İstiyorlar ki hepimiz yoksullukta eşitlenelim” diye konuştu. Çerkezoğlu; “İşçilerin ücretlerinin yıl içerisinde, aylar ilerledikçe daha fazla azaldığı başka bir ülke yok dünyada” diyen Çerkezoğlu, “Bir taraftan KDV, ÖTV gibi dolaylı vergileri arttırdılar. Yoksulun da, zenginin de, işçinin de patronun da aynı oranda ödediği vergiler arttı. Bir ülkede dolaylı vergiler ne kadar fazlaysa, o ülkede vergi adaletsizliği o kadar büyüktür.

Bizler daha ücretimizi almadan peşin peşin vergi öderken, sermayeden vergi alamayan, patronlardan vergi almayan, yandaş sermayenin vergi borçlarını bir gece yarısı kararnamesiyle affeden siyasi iktidar bütün vergi yükünü biz işçilerin sırtına bindiriyor. Siyasal alanda yürüyen tartışmalara değinen Çerkezoğlu, “Anayasanın ayaklar altına alındığı bir süreçte aslında adalet için de yürüyoruz. Ve biliyoruz ki DİSK’in bu yürüyüşünde bizler Ankara’ya yalnız yürümeyeceğiz. Sadece bu karşılamalarda, uğurlamalardaki arkadaşların sesini soluğunu değil, işyerlerinde çalışan milyonlarca işçinin ve emekçinin taleplerini Ankara’ya götüreceğiz” diye konuştu.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap