DOĞAYI TANIYIP SEVMEYE BALLIKAYALAR’DAN BAŞLADILAR

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

Darıca Ahmet Parmaksızoğlu İlkokulu’nun yürütücülüğündeki orman programında Darıca’nın dört okulundan öğrenciler doğayı tanımaya, sevmeye ve korumaya Ümit Malkoçoğlu’nun sunumu ile Ballıkayalar’ı dinleyerek başladı

Darıca’nın dinamik eğitim kurumlarından Ahmet Parmaksızoğlu İlkokulu bu seferde, “Okullarda Orman Programı” özelinde “Tanı sev koru” temalı öğrenci eğitimine programı ile devam etti. Ahmet Parmaksızoğlu İlkokulu yürütücülüğündeki proje kapsamında Ahmet Parmaksızoğlu ile birlikte Dede Korkut, Mustafa Kemal ve Kazım Karabekir İlkokullarının öğrencilerine doğadaki canlıları tanımanın ve doğadaki dengeyi korumanın önemi üzerine program gerçekleştirildi. Adnan Menderes Kültür Merkezi’ndeki programa ilgi yoğun oldu.

 Okullarda orman programı ile amacın gezegenimizdeki ekosistemlerin kilit rolleri hakkında farkındalığı artırmak, kalıcı bilgi akışı sağlamak, doğal çevreyi, uygulamalı deneyimler ve mekana dayalı öğrenmek olduğu belirtildi. Program, Okul Müdürü Ahmet Kadıoğlu’nun kısa bir selamlama konuşması ile başladı.

YABAN HAYATINI, BİTKİ VE HAYVAN TÜRLERİNİ ANLATTI

Çocukluk yıllarında yaban hayatına ilgi duyan ve bu merakı zamanla kuş gözlemciliğine dönüşen Ümit Malkoçoğlu programda çocuklara Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın yaban hayatı, buradaki canlı çeşitliliği, bitki ve hayvan türlerini anlattı. Bu konuda uzunlu yıllardır yapılan izleme ve koruma çalışmaları hakkında bilgilendirdiği çocuklara doğayı tanıma ve keşfetme yönünde bir farkındalık oluşturma amacıyla etkili bir sunuma imza attı.

SESSİZLİK İÇİNDEKİ HAYATI KEŞFETTİLER

Program kapsamında öğrencileri de doğa ile buluşturan Malkoçoğlu çocukların doğada adeta sessiz bir dedektif gibi hareket etmelerini, sessizlik içindeki hayatı keşfetmelerini sağladı. Malkoçoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca “Doğal SİT – nitelikli doğal koruma alanı” olarak kabul edilen Ballıkayalar’da doğadaki canlı yaşamın kayıt altına alınmasına katkıda bulunmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

Program bitiminde Ahmet Parmaksızoğlu İlkokulu Müdürü Ahmet Kadıoğlu tarafından Ümit Malkoçoğlu’na günün anısına onurluk ve katılımcı okulların idarecilerine hediye verildi. Öğrencilere program sonunda atıştırmalık verilirken katkılarından ötürü Gebze Ticaret Odası’na teşekkür edildi.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap