EĞİTİM-İŞ SENDİKASI’NDA BÜLENT METİN GÜVEN TAZELEDİ

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
8 Min Okuma

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No’lu Şube’nin olağan kurulunda seçimi Bülent Metin başkanlığındaki liste kazandı.

Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No’lu Şube’nin mevcut başkan Bülent Metin ile Tamer Çağlar’ın listeleri ile iki listeden bağımsız adayların yarıştığı üçüncü olağan genel kurulunda sandıktan Bülent Metin ve ekibi çıktı. Metin; yönetim, denetleme ve disiplin kurulları ile genel merkez delegeliğinde listesini deldirmedi. Metin başkanlığında yenilenen yönetim Adem Eliçora, Çağdaş Savaş Aydemir, Erdi Duman, Mehmet Sönmez, Sibel Çellik ve Yusuf Yılmaz’dan oluştu.

Denetleme kuruluna Adnan Koçyiğit, Eyüp Şeker ve Hamide Yılmaz;

Disiplin kuruluna Aydın Zengin, Figen Taşdemir ve Murat Güzelad;

Genel merkez delegeliklerine Adem Eliçora, Bülent Metin, Çağdaş Savaş Aydemir ve Yusuf Yılmaz seçildi.

Aynı zamanda genel merkez delegeliğine de aday olan Tamer Çağlar başkanlığındaki ekip yönetime Tuna Bozdağ, Sinem Tatar, Burhan Yulcu ve Çağrı Kartav; denetlemeye Mehmet Binici, disipline Hasan Samet Güçlü ve ile aday oldu ama sonuç edinemedi.

Ayrıca yönetim kuruluna Ömer Aydoğmuş, Ali Kurul, Bahtiyar Küçük, Tuna Bozdağ  ve Esra Türker; disiplin kuruluna Kübra Aksoy, Varol Volkan ve İlker Tönel; denetleme kuruluna Vahit Mavi, Haydar Karakaya ve Yusuf Köroğlu her iki listeden ayrı, bağımsız aday oldu ancak seçilemedi.

Koç Ortaokulu konferans salonundaki kongrede divan şube üyelerinden oluştu. Divan başkanlığına Ali Alpagut, divan kurulu üyeliklerine Mustafa Çoban, Gökhan Köken ve Meral Taner ortak önerge ve oy birliğiyle seçildi. 213 delegeden 139’unun katılıp oy kullandığı kongrede oyların tamamı geçerli sayıldı. Adayların aldıkları oylar şöyle:

YÖNETİM KURULU ADAYLARI

Bülent Metin (118), Sibel Çellik (116), Çağdaş Savaş Aydemir (112), Adem Eliçora (111), Mehmet Sönmez (105), Erdi Duman (103), Yusuf Yılmaz (98),

Tamer Çağlar (22), Çağrı Kartav (22), Tuna Bozdağ (21), Sinem Tatar (19), Esra Türker (16), Burhan Yulcu (16), Ömer Aydoğmuş (16),  Bahtiyar Küçük (13), Ali Kurul (11)

DENETLEME KURULU ADAYLARI

Eyüp Şeker (107), Hamide Yılmaz (103), Adnan Koçyiğit (100)

Mehmet Binici (22), Haydar Karakaya (21), Vahit Mavi (17), Yusuf Köroğlu (15)

 DİSİPLİN KURULU ADAYLARI

Aydın Zengin (104), Figen Taşdemir (103), Murat Güzelad (94),

Kübra Aksoy (20), İlker Tönel (20), Varol Volkan (18), Hasan Samet Güçlü (16)

GENEL MERKEZ DELEGELİKLERİ

Bülent Metin (121),Adem Eliçora (118), Çağdaş Savaş Aydemir (117), Yusuf Yılmaz (111),

Tamer Çağlar (27)

TÜRKİYE’NİN ÜÇÜNÇÜ BÜYÜK SENDİKASIYIZ

Divan heyetinin seçimi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kongrenin açışında konuşan Bülent Metin, 2005’te Ankara’da 47 yiğit arkadaşları ile sokakta kurulan Eğitim-İş’in eğitim emekçilerinin gölgesinde birleştiği Türkiye’nin üçüncü büyük sendikası olduğunu kaydetti. Ülke genelinde 140 bin, bölgemizde 2 bin 200 üyeyle etkili sendikacılığın tek adresi olmayı sürdürdüklerini kaydeden Metin, “Bölgemizde çalışan eğitim emekçileri üyemiz olsun olmasın Eğitim-İş’e ve aldığı kararlara güven duyuyor. Yaparsa Eğitim-İş yapar diyerek bizlere olan destek ve güvenlerini her ortamda ifade ediyorlar” dedi.

KURUMSAL KİMLİĞİMİZ OTURDU

Metin geride kalan üç yıl boyunca birlikte mücadele ettikleri yönetim, denetleme ve disiplin kurullarının tüm üyelerine teşekkür edip,  “Olağan genel kurulumuzda sendikamıza emek vermek için çok sayıda eğitim emekçisinin aday olması Eğitim iş in artık kurumsal kimliğinin tam anlamıyla oturduğunun en önemli göstergesidir. Şube başkanı olarak aday olarak sorumluluk talep eden tüm üyelerimize başarılar diliyorum” dedi. Divan kurulunda oy birliği ile görev üstlenen Fevzi Çakmak İlkokulu Müdürü Ali Alpagut, Mimar Sinan ilkokulu Müdürü Mustafa Çoban, Çayırova Yenimahalle İlkokulu müdürü Gökhan Köken ve Mudarlı İlkokulu müdür yetkili öğretmeni Meral Taner’e teşekkür etti.  

ÇAĞLAR: BENİ DİSİPLİNE NİYE VERDİNİZ

Geride kalan döneme dair tüm raporların mevcut yönetim ve denetimden Meral Akkaya ve Eyüp Şeker tarafından okunmasının ardından oy birliğiyle kabul edildiği kongre, raporların görüşüldüğü esnada söz alan başkan adayı Tamer Çağlar, yakın tarihte disiplin kuruluna sevk edildiğini belirtip gerekçesinin açıklanmasını istedi. Bülent Metin ve Huriye Abalı özetle Çağlar’ın sendikayı ağır eleştiren sosyal medya paylaşımlarından ötürü disiplin kurulunda ikiye bir, oy çokluğuyla alınan kararla genel merkez disiplin kuruluna sevk edildiğini ancak herhangi bir ceza almadığını ve üyeliğinin sürdüğünü kaydetti.

Tamer Çağlar bu esnada şube yönetiminin kimi eylemlerde yetersizlikle eleştirdi. Bülent Metin karşı yanıt verirken divan başkanı Ali Alpagut bu konuların adaylara söz verilen bölümde konuşulmasını istedi. O bölümde Çağlar’ın şube yönetimine eleştirileri özetle şöyle oldu:

“Eğitim-İş her şeyden önce hak mücadelesi veren bir örgüttür. İki yıldır yaşadığım sıkıntıları ifade edecek ortam bulamıyorum, işyeri temsilcileri ve geniş kapsamlı bir toplantı yapılmamıştır.

İkinci olağan genel kurulumuzda Gebze Temsilciğimiz de vardı. Birkaç kişi kapattı. Örgütte farklı düşünceler olabilir. Tamer’e kızıp örgütü cezalandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Gebze’de yetkili sendika olmamızın nedeni temsilciliğimizin kapatılmasıdır. Sorumluları bunu örgütümüze açıklamalıdır.

30 Ağustos Zafer Bayramı alternatif kutlamasında çelengimiz konulmamış, Eğitim-İş orada temsil edilmemiştir. Yönetime sorduğumda, “Unuttuk” dediler. Yedi kişilik yönetimin yedisi de unutur mu?

Sendikamızın sosyal medya gruplarında, nerede yanlış görüp uyardıysam orayı yoruma kapattılar. Bu antidemokratik bir anlayıştır. Facebook sayfamız herkese açık, bir tek bana yasaklı. Ne yapmışım da yasaklamışlar.

Paylaşımlarım engellendi. Şube başkanı tarafından telefonum engellendi. Böyle sendikacılık olur mu? Tüm bunlara rağmen küsmedim. Yöneticilerin katılmadığı basın açıklaması ve eylemlerde yer aldım. Ben en önde mücadele verirken, yöneticilerin birçoğu ortalıkta yoktu.

Yöneticilik sınavına girerek bir okula müdür olarak atandım. Ancak temsilcilik dönemimdeki bir paylaşım gerekçesiyle Eğitim Bir-Sen tarafından şikâyet edildim. Soruşturma hızlandırıldı, görevden alındım. Başka bir okula öğretmen olarak sürgün gönderildim. Diğer atanan arkadaşları ziyaret edip çiçek gönderen şube yönetiminden bir kişi dahi tarafından arandım. O süreçte sendikamın arkamda durmasını isterdim. Yönetime geldiğimiz gün beni yerden yere vuran arkadaşımız bilsin ki haksız hukuksuz bir mağduriyet yaşadığında örgütlü mücadelenin gereği onun yanında her şartta olacağım. Biz üyelerimizin bu tür haksızlıklar yaşamaması için adayız.

ÇEDES’te birkaç paragraflık açıklamanın dışında herhangi bir eylem ve tepki olmamıştır.

Bölgemizdeki okullarda öğretmen borsası kurulup yasadışı paralar toplandığı iddia edilirken şube yönetimi veya temsilcilerin bir açıklaması, iddialara dair çalışması olduysa açıklasınlar.

Eğitim-İş’in parasız ve laik eğitimi savunduğunu söylemekten aciz kalınmıştır.

Öğrencileri taşıyan servis aracı yandı. Ne bir eylem ne de basın açıklaması görmedik.

Örgütümüze demokratik bir şölen havası katmak için arkadaşlarımızla aday olduk. Sendikal eylemlerimizde güvenlik güçlerinin bize yönelik orantısız güç kullanımının aynısını yaşıyoruz. Yönetime aday bir muhalif olarak delege seçilmemem için yaşadığım aktrasyonların haddi hesabı yok. Okul birleştirme oyunlarında, yanyana değil birbirine uzak okulları birleştirdiler. Birleştirmenin yanlış olduğunu söyleyip seçimin eşit şartlarda yapılmasını istedik. Oradaki arkadaşlarımız hak verdi, diğer delege adayı arkadaşlarımız rahatsız olmadı. Bu durumu kabul etmiyor, vicdanınıza bırakıyoruz. Bize bu haksızlığı yapanlar şimdi yönetime aday, sendikayı hakkaniyet ile yöneteceklerini iddia ediyorlar.

Seçimlerin sonucu ne olursa olsun bu örgütün bir neferiyim. Her zaman örgütlü mücadelenin içinde olacağım.”

Öte yandan Başkan Bülent Metin, Tamer Çağlar’ın eleştirilerine kısmen verdiği yanıtta Çağlar’ın üstelik kendisinin de katıldığı kimi eylem ve etkinliklerde şube yönetiminin kayıtsız kalındığı iddiasını, “Kendi katıldığı eylemlerden haberi yok galiba” diye yanıtladı. Güzeltepe İlkokulu’ndaki öğretmen borsası vakasında ise özetle, “Kayıtsız kalmadık. Ama kimi iddialar, belgeye dayalı olmalı. Sendika bir konuya iddialar değil belgeler üzerinden girer ve girdiğinde gereğini yapar” dedi. 

Kongrede oy verme işleminin tamamlanıp sonuçların açıklanmasının ardından tüm adaylar günün anısına aynı fotoğraf karesinde bir araya geldi. (Aktan Uslu)

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap