EĞİTİMCİLER ATAMALARDA MAĞDUR EDİLMEMELİ!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

Darıca Bilim ve Sanat Merkezi’ne yöneticiliğe atanma başvurusu yönetmelik gerekçesiyle ret edilen iki eğitimciden biri konuyu yargıya taşıyıp atandı. Eğitim-İş Kocaeli 2 No’lu Şube Başkanı Bülent Metin yönetmeliğe uyan çok sayıda eğitimcinin mağdur edildiğini söyledi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitime dair yönetmeliğinin yargı marifetiyle tasfiye edilip yönetici ataması yapılan Darıca Bilim ve Sanat Merkezi’nde duruma bir tepki de Eğitim-İş Sendikası Kocaeli 2 No’lu Şube’den geldi. Şube Başkanı Bülent Metin tarafından “Yönetici atamalarında bir garip karar” başlığıyla yapılan açıklamada gerek Darıca BSM’de gerekse ülke geneli bilim sanat merkezlerinde yönetmeliğe uyarak başvuruda bulunmayan veya başvurduğunda itirazı ret edildiğinde itiraz etmeyen çok sayıda eğitimcinin mağdur edildiğini söyledi. Metin açıklamasında şu görüşlere yer verdi;:

YÖNETMELİĞE GÖRE EN AZ BİR YIL ÇALIŞMA ŞARTI VAR

“Darıca ilçemizde Aralık 2021’de açılan Bilim ve Sanat Merkezi’ne yönetici atamalarında başvuruları ret edilen iki eğitim emekçisine gerekçe olarak; Bakanlığın ilgili yönetmeliği gösterilmiştir. İlgili yönetmeliğe göre, Bilim Sanat Merkezleri’nde yöneticilik 13 Nisan 2023 tarihinden önce bir yıl boyunca aynı kurumda kadrolu olarak görev yapmayı gerektirmektedir. Bu kurumda çalışmakta olan arkadaşlarımızın başvuruları bu gerekçe ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından reddedilmiştir. Bir arkadaşımız ret kararını yargıya taşımış, yerel mahkeme Milli Eğitim Müdürlüğü’nün uygulamasını doğru bulmuştur. Davacı taraf bu kararı İstinaf Mahkemesi’ne taşımış, İstinaf Mahkemesi de davacı tarafı haklı bularak Darıca Bilim Sanat Merkezi’ne yönetici olarak atanmasına karar vermiştir.

BİRÇOK EĞİTİM EMEKÇİSİNİN MAĞDURİYETİ AÇIKÇA ORTADA

İstinaf Mahkemesi’nin söz konusu kararı Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğine uygun davranarak gerekli şartları taşımadığını düşünen, ilk kez atanmak için yönetici başvurusunda bulunmayan veya başvursa dahi başvurusu ret edilen birçok eğitim emekçisinin mağduriyetini açıkça ortaya koymuştur.

Eğitim emekçilerinin beklentisi yönetmeliklerin daha dikkatli yapılması, bu tür mağduriyetlere ve kişiler üzerinde daha sonra telafisi güç kayıplara sebep olmamasıdır.”

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap