EĞİTİMCİLER HAYKIRDI;  “ÖĞRETMENE SAYGI, ŞİDDETE HAYIR”

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
3 Min Okuma

Gebze’deki eğitim sendikaları yaptıkları ortak açıklamada daha fazla eğitim çalışanı şiddete uğramadan, öldürülmeden önce harekete geçilmesi şayet öğretmene şiddet hadiseleri için gerekli tedbirler alınmaz ise önümüzdeki süreçte radikal eylemleri hayata geçireceklerini ifade ettiler.

Darıca’da geçtiğimiz hafta bir okulda 2 öğretmen veliler tarafından darp edilmişti. Eğitim Sendikaları artan şiddet olaylarına karşın Darıca Milli Eğitim Müdürlüğü önünde ‘’ “Öğretmene Saygı, Şiddete Hayır” protesto açıklaması yaptı. Eğitim sendikaları şube başkan ve yöneticileri ile sendika üyesi öğretmenlerin katıldığı basın açıklaması Türk Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Kürşat Türkcan tarafından yapıldı. Türkcan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi;’’

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 47’Sİ ŞİDDETE MARUZ KALIYOR

Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız anket çalışmasında, ankete katılan öğretmenlerin yüzde 48,7’si meslek hayatında bir ya da daha fazla sayıda şiddete maruz kaldığını iletmiştir. İşte bu rakam, eğitim çalışanlarının statü kaybının travmatik boyutlara ulaştığını, yıprandığını, şevkinin kırıldığını, ilk günkü heyecanlarını yitirdiğini, eğitimcilere verilen kıymetin süslü laflarda kaldığını çok net ortaya koyuyor. Öğretmenlik mesleğinin küçümsenmesi, etkisizleştirilmesi, ekonomik, özlük ve sosyal yönden hak gaspları, ülkeyi yönetenlerin öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının itibarlarını sarsıcı açıklamalar yapması, zamanında kurulan Alo147 hatları, BİMERLER, hala kullanılan CİMER bugünkü tabloya zemin hazırlamıştır. Ülkeyi yönetenlerin eğitim çalışanlarını tahkir eden açıklamaları hafızalardaki yerini korumaktadır.  Milli Eğitim Bakanları, en üst seviyedeki siyasiler, öğretmenler memur olup devlete sırtını dayıyor deyip itibar cellatlığı yapmaktadır.

ŞİDDETE KARŞI NET BİR DURUŞ YOK

Milli Eğitim Bakanlığı eğitimcilere değer veriyor gibi görünüp, icraatları ile aslında öğretmenleri toplum nezdinde değersizleştirmektedir. En acısı da bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere yönelik şiddete karşı net bir duruşunu göremememizdir. İvedilikle tedbir alın diye bas bas bağırırken, bugün hala okulların güvenlik açısından ne noktada olduğu hepimizin malumudur.

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurlardan birisi de, şiddeti uygulayan kişilerin cezalandırılmayacakları ya da önemsenecek bir yaptırımla karşılaşmayacakları düşüncesidir. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddete asla hoşgörü gösterilmeyeceği, aksine şiddet suçlarının mutlaka cezalandırılacağı düşüncesinin yerleştirilmesi ve kamu sağlığını bozduğu için de ayrıca cezalandırılacağı düşüncesinin oluşturulması hükme bağlanmalıdır.

ARTIK TAHAMMÜL KALMADI

Daha fazla eğitim çalışanı şiddete uğramadan, öldürülmeden önce harekete geçilmesi elzemdir. Daha fazlasına tahammülümüz yoktur. Bu düzen böyle gitmeyecektir. Eğer sosyal bir yara haline gelen öğretmene şiddet hadiseleri için gerekli tedbirler alınmaz ise önümüzdeki süreçte radikal eylemleri hayata geçireceğimizin bilinmesini istiyoruz. Tedbirler alınana kadar eğitimcilere yönelik şiddeti gündemde tutmayı ve farkındalık yaratmayı sürdüreceğimizi kamuoyuna tüm saygılarımızla sunuyoruz.’’

Katılımcılar basın açıklamasının ardından “Öğretmene Saygı, Şiddete Hayır” pankartı ile yürüyüş yaptılar.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap