EVİN BAHÇESİNDEKİ KUYUDAN ÇIKAN SICAK SU ENDİŞE YARATTI (VİDEO HABER)

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

Darıca Osmangazi Mahallesi’nde oturan Rahmi Topçu’nun bahçesindeki su kuyusundan çıkan kaynar derecedeki sıcak su şaşkınlık yarattı. Ankara’dan gelen görevlinin yaptığı çalışmalar ve ölçümler sonunda tahlil için alınan sıcak su Ankara MTA’da incelenecek.

Osmangazi Mahallesi Eşme Sokak üzerinde ikamet eden Rahmi Topçu, geçtiğimiz cumartesi sabahı evinin bahçesinde bulunan su kuyusundan kedilere su vermek için su kuyusundaki pompayı çalıştırdı. Kedilerin su kabını dolduracağı sırada kuyudan gelen suyun kahverengi tonda sıcak su olduğunu gördü. Su pompasını durdurarak bir süre bekleyen Rahmi Topçu, pompayı yeniden çalıştırdıktan sonra kuyudan gelen suyun yeniden sıcak aktığını fark edince telaşa kapıldı.

Topçu, önce Zabıta ardından AFAD ekiplerini aradı. Bahçeye gelen AFAD ekipleri kuyudan çıkan sıcak suyu incelemeye aldılar ancak bir sonuç elde edemediler. Rahmi Topçu bunun üzerine Ankara MTA’yı arayarak durumu bildirdi. Bugün Ankara Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Enerji Dairesi Jeotermal Servisi görevlisi Serkan Karaca Darıca’ya gelerek kuyuda incelemelerde bulundu.

Kuyudan çıkan suyu cihazlarla ölçümünü yapan Serkan Karaca evin çevresinde elektrik kaçağı olup olmadığını gözlemledikten sonra birkaç kez bidonlara kuyudan çıkan sıcak kahverengi renkli sudan numune alarak ölçümler yaptı numune aldı. Karaca, daha sonra aynı sokak üzerinde yine bahçede kuyu suyundan örnek aldı. Burada alınan suyun berrak ve soğuk olduğu tespit edildi.  Serkak Karaca her iki kuyudan alınan su örneklerinin Ankara MTA’da incelemelerinin yapılacağını bunun bir hafta 10 gün sürebileceğini söyledi.

Batıyakası Medya Haber’e konuşan Rahmi Topçu, Kuyunun yaklaşık 30 yıl önce açıldığını yıllardır kullanmasına rağmen bugüne kadar böyle birşeyle karşılaşmadığını ifade ederek tahlil sonuçlarından gelecek cevabı merakla beklediklerini söyledi.

Bu arada bahçeye toplanan mahalle halkı çalışmaları meraklı gözlerle takip ettiler ve komşulardan bir bölümü jeotemal su nedeniyle sevinirken bir bölümü de depremin habercisi olabileceği endişesiyle tedirgin oldular.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap