‘’EVLATLARIMIZA KOŞULSUZ SEVGİ GÖSTERELİM ’’

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
7 Min Okuma

İlimizde dezavantajlı olan çocuk ve gençlerimize yönelik kişilik gelişimi, sorun çözme ve iletişim, akademik, kültürel ve spor faaliyetleri yoluyla oluşabilecek olumsuzlukları gidermeyi amaçlayan “Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele (ÖNEM)” projesi kapsamında Derince ilçemizde düzenlenen 4. Dönem Gala programı, Yavuz Çiftinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

ÖNEM projesi kapsamında tanımlanan dezavantajlardan birine haiz ve risk altındaki çocukların gönüllerine dokunmak, oluşabilecek riskleri önlemek amacıyla Vali Seddar Yavuz’un başlattığı ve 2020 yılında itibaren ilimizde gerçekleştirmeye devam ettiği ÖNEM Projesi kapsamında düzenlenen etkinlik ve programlar ile daha fazla çocuğun hayatına dokunuluyor ve onların geleceğine ışık tutuluyor.

Derince Sabancı Ortakları ve Çalışanları İlkokulu’nda düzenlenen gala programına; Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz Hanımefendinin yanı sıra Derince Kaymakamı Mustafa Demirelli ve eşi, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bozkurt, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, okul yönetimi, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Öğrenciler tarafından halk oyunu gösterileriyle karşılanan Yavuz Çifti, gösteri sonrası fuaye alanında öğrenciler tarafından yapılan el sanatları ve resim sergisini ziyaret ettiler. Daha sonra Vali Yavuz, eşi Selda Yavuz  ve beraberindeki protokol üyelerinin salona geçmesiyle başlayan program; Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve protokol konuşmalarıyla devam etti. 

85 MİLYON KOCAMAN BİR AİLEYİZ


Yakın coğrafyamızda yaşanan kargaşa ve akabinde ülkemize sirayet eden bir takım hadiselerden bahseden Vali Yavuz, birlik ve beraberliğin önemli olduğunu belirterek sözlerine şu cümlelerle başladı: “Necip bir milletin evlatları olduğunuzu aklınızdan asla çıkarmayın. Biz tarih boyunca kimseye zulmetmedik, kimseyi sömürmedik, kimsenin doğal kaynaklarını kullanmadık. Biz hizmetkar bir milletiz. Ekmeğini bölüşen ve acıları azaltan bir milletiz. O yüzden aziz milletimizin değerleriyle bezenmiş bir gençlik bizim için çok önemli. Eğer evlatlarınızın elinden sımsıkı tutmazsanız, onları sevgi ve şefkatle kucaklamazsanız, bugünün değil yarının koşullarına göre onları hazırlamazsanız, zihni ve felsefi düşünce tabanlarını oluşturamazsanız kendi evlatlarınızı size karşı kullanmaya başlarlar. En iyi bildikleri de açıkçası hep bu olmuştur. Bir diğer pencere ise bizim kaybedecek hiçbir evladımız yoktur. Yine öğretmenimizin söylediği gibi çocuklar ailelerinin değil, aziz milletimizin evlatlarıdır. Çünkü biz 85 milyon kocaman bir aileyiz. Sosyal, ekonomik, kültürel açıdan hepimiz eşit şartlarda doğmuyoruz. Kimimiz anne karnında babasını, kimisi doğum esnasında annesini ya da yıllar itibariyle birçok şu veya bu sebeple diğerlerinden farklı koşullarda yetişmek zorunda kalıyoruz. Peki bizim yapmamız gereken nedir? Nerede bir eksiklik varsa o eksikliği tamamlamak olmalıdır.”

KOŞULSUZ SEVGİ GÖSTERELİM VE ONLARI HAYATA HAZIRLAYALIM

Evlatlarımızı sevelim diyen Vali Yavuz: “Onlara koşulsuz sevgi gösterelim ve onları hayata hazırlayalım. İşte yaklaşık 2009’dan bu yana yürüttüğümüz, çeşitli bilimsel görüşlerle de iyice geliştirdiğimiz ÖNEM projesinin çıkış mantığı budur. İletişim çağında yaşarken, aslında insanların iletişiminin koptuğu bir çağda yaşıyoruz. Her şeyin sanal olduğu ve duygusal ihtiyaçlarımızı karşılayamadığımız bir ortamdayız. Birbirimizi duyamıyoruz. Daha da önemlisi birbirimizi hissedemiyoruz. Dolayısıyla şikayet etmenin en kolay olduğu bir çağda yaşıyoruz. Herkes birbirini suçluyor. Efendim gençlik elden gidiyor, ne olacak? Efendim öyle oluyor, ne olacak? Böyle oluyor, ne olacak? Peki kim yapacak bunu? Herkes şikâyet edecekse sorunu kim çözecek? Biz şikâyet toplumu olmaktansa proaktif bir yaklaşımla sorunları çözmenin gayreti içerisinde olmayı tercih eden bir toplum olduk, olmaya da devam ediyoruz. Yaklaşık 1,5 milyon kaynaştırılmış evladımız 4 yıldır bu faaliyetlerden istifade ediyor. Yaklaşık 18 başlıkta yürüttüğümüz bu çalışmalar birçok evladımızın sorun çözme becerisine katkı sunuyor. Çağımızdaki en büyük sorunlardan bir tanesi insanların karşılaştıkları sorunlar karşısında kaçmayı tercih etmesidir. Kolaycılığa kaçmasıdır. Oysa hayat, her daim mücadeleye ve yaşamaya değer.”

ÜLKEMİZİ MUASIR MEDENİYET SEVİYESİNİN ÜSTÜNE ÇIKARACAĞIZ

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve aziz Türk Milleti sizin her daim yanınızdadır diyen Vali Yavuz: “Biz bu ülkeyi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracağız. Biz bu ülkenin vatandaşlarını daha müreffeh, daha refah içinde yaşayan bir toplum haline getireceğiz. Nitekim Cumhuriyeti kurduğumuzdaki Türkiye şartlarına bakarsanız bugün geldiğimiz noktayı hiç kimse küçümseyemez. Biz bugün artık dünyada ilk 20’deyiz. Özellikle İHA-SİHA teknolojisinde dünyada ilk üçte yarışan ve elektronik harp dahil birçok alanda bugün uluslararası güçlerin hepsiyle mücadele edebilecek bir güçteyiz. O yüzden biz artık birilerini örnek alan, birilerini idealize eden bir toplum olmamalıyız. Güçlü olacağız, birlik ve beraberliğimizi sağlayarak kardeşliğimizi pekiştireceğiz, evlatlarımızı hayata daha iyi hazırlayacağız ve kimin bir sorunu varsa koşup o sorunu çözmek için gayret sarf edeceğiz.” 

SİZLER GELECEĞİMİZSİNİZ

Çocuklara ulaşmanın, sahip çıkmanın ne denli önemli olduğuna değinen Vali Yavuz, ÖNEM projesinin bu konudaki başarılarından da bahsederek şunları söyledi: “Kocaeli Valiliği olarak bu şehirdeki her bir evladımızın sorununu çözebilecek ekonomik güce ve organizasyona sahibiz. Bu yaptığımız organizasyonun temel felsefesi de budur. Önemli olan sorunların zamanında tespit edilmesi, bize ulaşması ve bu sorunlara zaman kaybetmeden müdahale edilebilmesidir. Sevgili gençler, kendinize güvenin, yalnız değilsiniz. Sizleri gerçekten amasız, fakatsız, koşulsuz seviyoruz ve sizleri bu ülkenin geleceği olarak görüyoruz. Bizim amacımız, evlatlarımızı erdemli, ahlaklı, iyiliği çoğaltan gençler olarak yetiştirmektir. Sadece akademik başarıları hedefleyen bir eğitim sisteminin başarılı olamayacağı kanaatindeyim. İyiliği, erdemli davranışları, ahlakı temel alan bir anlayışı ortaya koymamız gerekiyor. Bu projede başta kaymakamımız olmak üzere okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz, hamilerimiz, bu işe gönül veren bir çok insan çalıştı, emeklerine yüreklerine sağlık. Bu milletin evlatlarının elinden sımsıkı tutan herkese ama herkese gönülden teşekkür ediyorum. Evlatlarım, yolunuz bahtınız açık olsun.” dedi. 

Konuşmaların ardından program; Alparslan Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Bülent Şahin tarafından hazırlanan “Çok Önemli” isimli kısa film gösterimi, Seka Çocuk Dostları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerinin Gölge Oyunu Gösterisi, Atatürk Anaokulu Öğrencisi Elis Berra Omurca’nın İstiklal Marşı’nı okuması ve Çenesuyu Ortaokulu öğrencilerinin seslendirdiği koro ile devam etti. 

Gala Programı; ÖNEM Projesi öğrencilerine hediyelerinin verilmesi ve toplu hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.  

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap