FABRİKALARDA VERGİDE ADALET EYLEMİ

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
3 Min Okuma

Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube üyesi metal işçileri, fabrikalarda vergide adalet gündemiyle eylem düzenledi. DİSK’in çağrısıyla 21 Ekim’de Kartal Meydanı’nda vergide adalet için buluşacak olan emekçiler fabrikalarda eylemler düzenliyor.

Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şubeye üye fabrikalarda yapılan eylemlerde şu açıklama okundu: 

“Biz işçiler yüksek enflasyon ve durmak bilmeyen zamlarla her gün yoksullaşıyoruz. Ülkemizde gelir dağılımı hızla bozuluyor. Düşük ücretler yüzünden alım gücümüz düşüyor. Sendikalaşmanın, grev yapmanın ve hak aramanın önündeki engellerle sömürü her gün biraz daha katmerleniyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi adaletsiz vergi sistemi nedeniyle kaşıkla verilen kepçeyle geri alınıyor. Gerçek enflasyonun altında kalan ücret artışları dahi vergilerle geri alınıyor. KDV gibi dolaylı vergiler temmuz ayında artırılmıştı. Zenginin de fakirin de işçinin de patronun da aynı oranda ödediği bu vergiler adaletsizdir. Bu adaletsizliğe son verilmelidir.

“ZENGİNLERE, PATRONLARA VERGİ AFFI ÇIKARILIYOR”

Dolaysız vergiler, yani gelirlerimizden alınan vergiler de adaletsiz. İşçiler ücretlerini almadan peşin peşin gelir vergisi ödüyor. Üstelik bu gelir vergisinin oranları çok yüksek. Ama iş zenginlere, patronlara gelince sürekli vergi afları çıkıyor. Bir kararname ile, bir gecede yandaş şirketlerin vergileri sıfırlanıyor. Bu da yetmiyor, vergi dilimleri bilerek düşük belirleniyor. Bu yüzden ücretiyle geçinen bizler, yıl içerisinde sanki zengin olmuşuz gibi üst vergi dilimlerine giriyoruz. Ocak ayında 1.300 TL vergi ödeyen bir çalışan ekim ayından itibaren 3.500 TL vergi ödüyor. Kaşıkla verilen ücret artışları, kepçeyle geri alınıyor.

“YASA ACİLEN MECLİS’TEN GEÇMELİ”

Oysa yüksek enflasyon dönemlerinde ülkeyi yönetenlerin görevi işçilerin, emekçilerin, emeklilerin alım gücünü korumaktır; gelirde ve vergide adaleti sağlamaktır. Konfederasyonumuz DİSK vergide adaletin sağlanması için bir yasa teklifi hazırladı. Bu yasa teklifini Meclis’teki siyasi partilere sundu. Bu yasa acilen Meclis’ten geçmelidir. Konfederasyonumuz DİSK, vergide adalet için işyerlerinden meydanlara bir mücadele süreci başlattı. Geçtiğimiz hafta İzmir’de meydanları dolduran biz işçiler, emekçiler, 21 Ekim’de de İstanbul’da Kartal Meydanı’nda vergide adalet için buluşuyor. Bizlere düşen işyerlerinde ve meydanlarda vergide adalet mücadelesini büyütmektir.

Taleplerimiz nettir:

Gelir vergisi ilk dilim oranı ücretlilerde yüzde 10’a düşürülmelidir.

Vergi tarife dilimleri en az yeniden değerleme oranı veya asgari ücret artış oranı kadar artırılmalıdır.

Asgari ücret vergi istisnası çalışanlar lehine yeniden düzenlenmelidir.

Patronlara sağlanan 5 puan SGK prim desteği işçilere de sağlanmalıdır.

Çağ dışı damga vergisi tümüyle kaldırılmalıdır.

“Her zaman söylediğimiz gibi: Vergide adalet olmadan gelirde adalet olmaz. Ücretlerden ve tükettiklerimizden değil, kardan, ranttan daha fazla vergi alınması için, az kazananın az, çok kazanın çok vergi ödediği bir vergi düzeni için, gelirde, vergide ve memlekette adalet için mücadeleye devam!”

“FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ”

Eylemlerde “Katil İsrail Filistin’den defol” sloganları da atıldı. Açıklamada, “İsrail insanlık suçlarına Gazze’de hastane katliamı gerçekleştirerek büyük bir tanesini daha eklemiştir. Bu katliam bir an önce durdurulmalıdır. Filistin halkının yanındayız” denildi.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap