FIRTINA, RÜZGAR VE YAĞIŞ YIKTI GEÇTİ!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
3 Min Okuma

Hafta sonu bölgemizi etkisi altına alan şiddetli fırtına ve yağmurda 20’si konut, 5’i işyeri olmak üzere toplamda 25 su baskını, 5 çatı uçması, 26 ağaç devrilmesi ve 23’ü maddi hasarlı, 8’i yaralamalı olmak üzere 31 trafik kazası meydana geldi, 7 kişi hafif yaralandı.

Kocaeli Valiliği fırtına ve yağmur sonrası bölgemizde meydana gelen olumsuzluklarla ilgili açıklama yaptı. Açıklama şöyle; ‘’Kuvvetli rüzgar, fırtına ve yer yer kuvvetli yağışlar doğrultusunda İl AFAD Merkezinde ve Valilik GAMER’de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İSU ve ilgili kurum yetkililerinin katılımıyla Vali Yardımcısı başkanlığında bir araya gelinerek alınacak tedbirler ve yapılması gereken çalışmalar istişare edilmiş, koordinasyon gerektiren konular üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. 

 18.11.2023 Cumartesi günü ilk saatlerinde başlayarak bölge genelinde etkili olan fırtına ve akabinde etkili olan yağışlar sebebiyle yer yer su baskınları ve trafik kazalarına bağlı olarak geçici ulaşımda aksamalar meydana gelmiştir. 

 Günün ilk saatlerinden itbaren etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle 20’si konut, 5’i işyeri olmak üzere toplamda 25 su baskını, 5 çatı uçması, 26 ağaç devrilmesi ve 23’ü maddi hasarlı, 8’i yaralamalı olmak üzere 31 tane trafik kazası meydana gelmiş olup, 7 kişi hafif yaralanmıştır.

 Yapılan ihbar ve arazi taraması neticesinde tespiti yapılan ve halen çalışması devam eden olaylar;

 Hereke Vapur İskelesi halatları kopmuş olup, zincirlerle alttan takozlarla bağlı bir şekilde 15 m açıktadır, (kontrol altında, risk oluşturmuyor) 

Kandıra Kerpe, Bağırganlı ve Safalı Mahallelerinde iki ayrı bölgede iletken kopması durumu mevcuttur. (SEDAŞ ekipleri müdahale etmektedir) 

Körfez Mimar Sinan Mahallesi Alparslan Türkeş alt geçidinde su birikmesi mevcuttur. (İtfaiye ekiplerinin müdahaleleri devam ediyor) 

İlimiz genelinde ortalama rüzgar hızı 21 km/saat olmak üzere en yüksek rüzgar hızı Darıca Kuzey Batı yönünden 35 km/saat olarak gerçekleşmiştir.

 Ortalama yağış miktarı ise 73 kg/m² olmak üzere en yüksek yağış miktarı 196 kg/m² olarak Kandıra ilçemizde tespit edilmiştir.

 Yüksek kesimlerde görülen kar yağışları nedeniyle yollarımızda kısmi olarak daralmalar meydana gelimiş ise de; şu an itibariyle kapalı yada daraltılmış yolumuz bulunmamakta olup, kar küreme ve temizleme çalışmaları devam etmektedir. 
 112 ve diğer yollardan yapılan ihbarlara yetkili ekiplerce müdahale yapılmakta olup, olumsuz hava şartlarından etkilenen Kocaelili hemşehrilerimize ve bölgemizdeki tüm kardeşlerimize geçmiş olsun  dileklerimizi iletiyoruz. Bölgemizde devam eden ve Pazartesi günü sabah ilk saatlere kadar etkili olacak yağışlar nedeniyle dikkatli ve tedbirli olunmasını istirham ediyoruz.’’

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap