FYZOO AİLESİNİN YENİ ÜYESİ: BEYAZ YÜZLÜ SAKİ

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

Çekya’nın Plzen Hayvanat Bahçesi’nden 2020 doğumlu genç bir erkek beyaz yüzlü saki üreme programı kapsamında Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı ailesine katıldı.

Koruma altında 160’ın üzerinde canlı ve 300’ün üzerinde bitki türü ile otuz yıldır faaliyet gösteren Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, tehlike altındaki türleri korumak ve nesillerinin devamını sağlamak amacı ile çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Çekya’nın Plzen Hayvanat Bahçesi’nden 2020 doğumlu genç bir erkek beyaz yüzlü saki üreme programı kapsamında FYZoo ailesine katıldı. Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda bulunan iki dişi sakiye eş olarak getirilen bu yeni bireyin, türün korunmasına ve üreme programının başarısına katkıda bulunması bekleniyor.

“PARKTA BULUNAN İKİ DİŞİYE EŞ OLARAK GETİRİLDİ”

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Erkek beyaz yüzlü saki, siyah kürkü, kırmızımsı beyaz alnı, yüzü ve boğazı ile dişilerden belirgin bir şekilde ayrılıyor. Bu canlılar, cinsiyetler arasındaki renk ve boyut farklılıklarıyla dikkat çekici bir cinsel dimorfizm sergiliyorlar. Erkeklerin yüzleri dişilere kıyasla daha beyaz ve vücut ölçüleri daha büyük oluyor. Bu özel tür, hem CITES II listesinde yer alıyor hem de IUCN tarafından kırmızı listeye alınmış durumda. Koruma altına alınmış olmaları türün neslinin devamı için gerekli önlemlerin alınmasını zorunlu kılıyor.

“PARKTAKİ İKİ DİŞİ İLE ÇİFTLEŞTİRİLECEK”

FYZoo ekibinin özverili çalışmalarıyla, beyaz yüzlü sakilerin doğal yaşam alanlarına ve ekolojik gereksinimlerine uygun bir ortam sunarak, bu etkileyici maymunların korunması ve çoğalması için uygun şartları oluşturuluyor. Yeni üyemizin parkımızdaki dişi sakilerle eşleşerek türün devamlılığını sağlaması ve popülasyonun genetik çeşitliliğini artırması amaçlanıyor. FYZoo, bu nadir ve büyüleyici maymunların günlük yaşamlarına tanıklık etmeye davet ediyor. Erkek beyaz yüzlü sakinin yeni yuvasına adaptasyon sürecini izlemek ve bu nadir türün koruma çabalarına destek olmak için sizleri de parkımıza bekliyoruz.”

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap