GEBZE EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU’NA TEPKİLİ

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
3 Min Okuma

Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı tepki göstermek amacıyla Gebze Kent Meydanı’nda geniş katılımlı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada,  Eğitim-Sen yöneticileri, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri bir araya gelerek kanun teklifine olan itirazlarını dile getirdiler.

Eğitim-Sen imzalı basın açıklamasında, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na yönelik ciddi eleştiriler getirildi. Açıklamada, Ankara’da öğretmenlere ve sendika üyelerine yapılan polis müdahalesi sert bir dille eleştirildi:

“Ankara’nın göbeğinde, TBMM’in yakınında öğretmenlere, sendika ve konfederasyon yöneticilerimize çetelere, mafyalara, rantçılara, depremde on binlerin ölümüne neden olan müteahhitlere kurulmayan barikatlar kuruldu. Anayasal hakkını kullanmak isteyen EĞİTİM SEN ve bağlı sendikalarımız yönetici ve üyeleri, polis müdahalesi ile karşılaştı.”

Eğitim-Sen, diğer sendikaların yürüyüşlerine izin verilirken kendi yürüyüşlerinin engellendiğini belirtti. Polis müdahalesi sırasında birçok sendika yöneticisinin darp edildiği ve gözaltına alındığı vurgulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Başka bir sendikanın yürüyüşüne olması gerektiği gibi izin veren güvenlik güçleri, sendikamız EĞİTİM SEN’in yürümesini ve basın açıklamasını ise çoğunluğu sendika MYK üyelerimiz, yöneticilerimiz olmak üzere 11 arkadaşımızı darp edip gözaltına alarak engellemiştir. Açıkça sendikal ayrımcılık yapıldı. Konfederasyonumuz yürütme kurulu üyeleri, sendikalarımız yönetici ve üyeleri yerlerde sürüklenmiş, hedef alınarak gözlerine gaz sıkılmıştır.”

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na Karşı Eleştiriler


Eğitim-Sen, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na neden karşı çıktıklarını detaylı bir şekilde açıkladı. Eleştiriler arasında şu başlıklar öne çıktı:

Öğretmenlik Mesleğini Değersizleştirme: Kanun teklifi, öğretmenlerin iş güvencesini tehdit etmekte ve ekonomik sorunlarına çözüm üretmemekte.
Ayrımcılık ve Eşitsizlik: Eğitim emekçilerinin özlük haklarını zayıflatmakta, ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştirmekte.
Keyfiliğe Yol Açacak Düzenlemeler: Kanun taslağı birçok noktada keyfiliğe yol açabilecek açık noktalar barındırmakta.
Mesleki Yetersizlik Maddesi: İki müfettiş raporuyla mesleki yetersizlik tespit edilen öğretmenlerin akademiye alınması ve başarısız olmaları halinde memur olarak atanması düzenlenmekte.
Hak ve Özgürlükler İçin Mücadele
Eğitim-Sen ve bağlı sendikalar, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı mücadelenin devam edeceğini ve demokratik hakların korunması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

SESSİZ KALMAYACAĞIZ! Haklarımıza ve geleceğimize sahip çıkacağız! Gelin tüm eğitim emekçilerinin ekonomik, demokratik, özlük haklarını iyileştirmeyi amaçlayan, öğretmenlerin haklarını koruyacak, eşit işe eşit ücret ilkesine dayanan, adil ve kapsayıcı bir meslek kanununu hep beraber hazırlayalım.”

Dayanışma Çağrısı


Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri, tüm emek ve demokrasi güçlerini yasa tasarısı görüşmeleri boyunca eylem ve etkinliklere destek vermeye ve dayanışmaya davet etti. Gözaltına alınan Eğitim-Sen MYK üyesi İzzet İldeş ve diğer sendika üyeleri için hukuki süreçlerin takip edileceği belirtildi.

Basın açıklamasına Gebze Eğitim-Sen yöneticileri, Gebze Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şube Başkanı Sezer Nilgün Aydın, CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Gebze Şube Başkanı Tansel Yeşiltepe, Birleşik Emekliler Sendikası Derneği Şube Başkanı Selçuk Süzen ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap