GEBZE MECLİSİNDE 10 YIL SONRA GELEN RUHSAT!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
7 Min Okuma

Gebze Belediye Meclisi’nde mayıs ayı olağan toplantısı ilk oturumu Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda,  eşine az rastlanır bir imar komisyonu kararı alındı. Gebze Balçık’ta spor, konaklama, düğün dernek, toplantı, piknik gibi alanlarda çok amaçlı hizmet veren Life Port’ta 2014’te alındığı iddia edilen “ruhsat yenileme” kararı plan notlarına 10 yıl aradan sonra, oy çokluğuyla eklendi.

CHP Grubu ilk önergesinde özetle, “Park ve dinlenme alanlarında son zamanlarda artış gösteren zararlı madde, yaralayıcı kesici alet bulundurma” ile vakalar ve vaka olasılıklarına atıfla kamera takip sistemi, bazı yerlere de özel güvenlikçi talep etti.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz bu önergeye verdiği yanıtta konuya kendilerinin de hassas olduğunu, İlçe Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle de bir dizi çalışmalar yürütüldüğünü belirtip, “Güvenli parklar konusunda var olanların teknolojisini geliştirmek, ilave yapacağımız yerlerde teknik donatıları oralara yerleştirmek gibi planlarımız var. Tabi ki aydınlatma, kamera ve diğer sistemleri beraberinde geliştireceğiz” dedi.

RUHSAT İŞLEMLERİNDE SIKINTI

CHP Grubu’nun bir diğer önergesi ise 2023 yılı içinde ruhsat talebinde bulunup da proje ve evrak takip süreçleri aktif olarak devam eden dosyaların sahipleri için oldu. Gebze Belediye Meclisi’nde 2023 yılı içinde ruhsat talebinde bulunanların 2023 sonunda gelen olağan zamdan faydalanmaması için 15 Nisan 2024’e kadar ruhsat işlemlerinin sonuçlandırılması şartıyla bir süre tanınmıştı. Ancak yapı denetim ve şantiye şefliği yönetmelik değişikleri, 9 gün süreli Ramazan Bayramı gibi etkenlerden ötürü işlemleri tamamlanmayan dosyalar oldu. CHP önergesinde sürenin 17 Mayıs’a uzatılması istendi. Başkan Büyükgöz, 07 Mayıs’taki ikinci oturumda konunun ele alınacağını söyledi.

Meclis toplantısında Yenikent Mahallesi’nde belediye tarafından yapılacak içinde kreş, kütüphanenin de yer alacağı sosyal tesiste, uygulama imar planı değişikliği de görüşüldü.

CHP Grubu sözcüsü Ahmet Kadı bölge için ihtiyaç olan projeye itirazlarının olmadığını belirtip, “Ancak ihtiyaç sıralaması yapılırken kapasite ölçülmeli, anket benzeri çalışmalar yapılmalı. Bölgede kaç çocuk var, tesis kaç çocuk için tasarlanıyor? Kaç odalı, çocuk başına kaç metrekare alan düşüyor? Doğru ve ölçekli yapılan çalışma hizmettir. Aksi kamuya yük oluyor. Planın trafik etki değeri, araçların park konumuna dair değerlendirme raporları da görülmeli” dedi.

SPOR TESİSİNİN YERİ DEĞİŞİYOR

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz mevcut ile önerilen projenin kapasitesinde farklılık olmadığını belirtip, “Analitik veri çalışmasıyla ilgili gereklilikler daha çok fonksiyon değişikliğinde, kullanım yoğunluğuna bağlı yapılabilir. Bu öneriyi imari vaziyetten kaynaklı sınır değişikliği olarak düşünün. Mevcut projede kreş, etüt merkezi ve kütüphane yapacağımız yerde spor tesisi alanı var. Önerilen projede bunlar yer değiştiriyor. Mahalledeki ailelerin mahalledeki spor tesisi kullanımından kaynaklı, gürültüden sebep rahatsızlıkları var. Önerilen proje ile spor tesisinin yerini değiştirerek gürültü etkisini azaltıyor, sessiz hayata sessiz komşu getiriyoruz” diye konuştu.

Büyükgöz’ün bu açıklamasına karşın toplantı günlerinde ve sabah saatlerinde trafiğin oluşabileceğine dair kaygısını ifaden Ahmet Kadı, projelendirme ve ruhsatlandırma aşamalarında da gerek belediye gerek meclisin denetiminden geçmesi gerektiğini savundu. Kadı tesisi mutlak surette belediyenin işletmesi gerektiğini belirtip aksi halde ret oyu vereceklerini dile getirdi. Büyükgöz kompleks halindeki yapının özel sektöre aktarılma karakteri taşımadığını söyledi.

ŞERH KALKARSA SÖYLERİM

Gündemin yedinci maddesinde Elbizli’deki 1/1000 ölçekli imar planlarına yurttaş itirazları gündeme geldi. CHP Grup Sözcüsü Ahmet Kadı çok sayıda başvuruyu incelediklerini, komisyonda bazı dosyalara dair oy birliği bazılarına dair oy çokluğuyla karar aldıklarını belirtip vatandaşın şuyulandırma sonrası elindeki yerin akıbetinden endişe ve bilgi yetersizliğine dayalı tereddütleri olduğunu söyledi. Kadı, “İtirazlarda, kafalar karışık. Bunu halka anlatamıyoruz. ‘Yerimi alacak ama nereden yer vereceksiniz?’ diye soruyorlar. Bu bilgilendirmeyi yaparsak belediyenin ilgili tüm birimlerinden maksimum fayda sağlanır” dedi.

Başkan Büyükgöz, Kadı’ya verdiği yanıtta, “Bilgilendirme ile şerh kalkacaksa söyleyeyim. Plan taslağını bile askıya alsınlar” dedi. Gündemin birbirine benzer konulu 7 ve 8’nci maddeleri, oy çokluğuyla kabul edildi.

Gebze Belediye Meclisi’nde mayıs ayı olağan toplantısı ikinci oturumu 07 Mayıs Salı günü saat 15.00’te gerçekleşecek. Meclis bu toplantıda Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün teklifi olan; 2023 yılı analitik bütçe kesin hesabını görüşüp karara bağlayacak.

10 YILLIK ARADAN SONRA KARAR ÇIKTI

Gebze Belediye Meclisi’nin mayıs ayı olağan toplantısı birinci oturumunda eşine az rastlanır bir imar komisyonu kararı alındı. Gebze Balçık’ta spor, konaklama, düğün dernek, toplantı, piknik gibi alanlarda çok amaçlı hizmet veren Life Port’ta 2014’te alındığı iddia edilen “ruhsat yenileme” kararı plan notlarına 10 yıl aradan sonra, oy çokluğuyla eklendi.

Gündemin altıncı maddesinde gelen konuya dair söz alan CHP Grubu Sözcüsü Ahmet Kadı kurumun ismini vermeden, “Balçık’ta özel spor tesis alanı olarak bildiğimiz kullandığımız bir bölge. 2004 yılında ruhsat aldılar. Plan notlarında, “özel spor tesise konaklama barınma amaçlı yapılar da yapılabilir” yazılı. 2014’te tadilat sonrası yine ruhsat yenileme için başvurmuşlar ama alınan karar bir şekilde, ‘Plan notuna eklenmemiş, ekler misiniz?’ deniyor. Bunun üzerine komisyonda ciddi çalıştık. Ruhsat iptali varsa niye iptal oldu ya da çok inandırıcı değil ama, plan notuna işlenmesi unutuldu mu?” dedi.

Özel spor tesisi ruhsatlı bir yerde konaklama mahiyetli binaların yapılamayacağını, bunun turizm ruhsatı gerektirdiğini belirten Ahmet Kadı, “Turizm alanına çevrilmesi halinde de yerin rant artışı, bakanlık ve belediyeye de gelir olarak yansımalı. Emsali bir yapının bizden bu hakkı olma şansı yok” diye konuştu.

Önerge oy çokluğuyla kabul edildi.

BELEŞÇİLER İDDİASI

Gebze’de ilçe merkezinde, belediyelerin işleticiliğindeki katlı otoparkların AKP Gebze İlçe Teşkilatı yöneticilerince gelişi güzel ve ücretsiz kullandığı iddia edildi. Gebze Belediye Meclisi mayıs ayı olağan toplantısı ilk oturumunun sonunda söz alan İYİ Parti Grup Sözcüsü Birol Elüstü, iddiasını kanıtlayacak video çekimlerinin de olduğunu söyleyince Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz konu ve iddia ile yakından ilgileneceğini, önce yetkililerden bilgi alacağını söyledi.

ATASAYAN’IN İSMİ UYGUN YERE VERİLECEK

Birol Elüstü ayrıca bir önceki meclis toplantısında Gebze Belediyesi eski Başkanı ve eski Milletvekili Bülent Atasayan’ın isminin belediyeye ait Güzide Sosyal Tesisleri’ne verilmesini önerdiklerini hatırlatıp önergelerinin akıbetini sordu. Başkan Büyükgöz, Güzide isminin patentli olduğunu, o mekanda isim değişikliğinin söz konusu olmadığını belirtip özetle, “Merhum Bülent Atasayan, Gebze’ye katkıları olmuş bir siyasetçidir. Konuyu Hukuk Dilekçe ve İsimlendirme Komisyonu gündemine aldıralım. İleride uygun bir tesisimize ismi verilebilir” diyerek önergeye yeşil ışık yaktı.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap