DARICA’DA KONUŞAN ERKAN BAŞ; ”GEBZE’Yİ İŞÇİLER VE EMEKÇİLERLE BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ”

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
6 Min Okuma

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Gebze Belediye Başkan adayı Erkan Baş bölgedeki ilk etkinliğinde, programı hafta içinde açıklanan etkinlik kapsamında, Darıca ve Gebze’den işçilerle bir araya geldi.

Erkan Baş adaylığı ile ilgili;’’ Benim Gebze Belediye Başkanlığı’na ihtiyacım yok. Gebze Belediye Başkanlığı koltuğunda oturmaya talip değilim ben burada. Benim buradaki adaylığımın anlamı Gebze’yi işçilerin yönetmesine aracı edebilir miyiz? Gebze’de alın teriyle yaşayan insanlar var. Bu ülke sadece kodamanlardan, patronlardan ibaret değil. Bunun için aday oldum.’’ Dedi.

TİP Genel Başkanı ve Gebze Belediye Başkan adayı Erkan Baş’ın “Darıca Gebze işçi buluşması” adı altında  Osmangazi Mahallesi, Yılmaz Düğün Sarayı’nda gerçekleştirilen buluşmaya; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı akademisyen Mahmut Hakan Koçak, parti meclis üyeleri Anıl Denizci ve Deniz Gülşen,  İl Başkanı Umut Yaşar Özgen, ilçelerin belediye başkan ve meclis üyesi adayları ile partililer katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Umut Yaşar Özgen; ‘’Gebze Türkiye’nin şah damarı ancak hiç nimetinden yararlanılamayan bir ilçe. Bunun için, Türkiye’deki 20 yıllık suni kutuplaşmanın son bulması için emekçilere, işçilere ihtiyaç var bunun çözümü de TİP’in işçilere sahip çıkması ile olacak. Türkiye’nin Gebze’nin TİP’e ihtiyacı var.’’ Dedi.

Gençlik sorunları  adına gençlik kollarından Arda Yüksel Karamaşa, işçi sorunları adına Liman işçisi TİP Derince Belediye Meclis üyesi adayı Sinan Teksoy ile Fontana çalışanı Yusuf Karakaya, Kadın sorunları adına TİP Kocaeli İl Yönetim Kurulu üyesi Yağmur Ertuğrul’un konuşmalarının ardından TİP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Koçak söz aldı.

UMUTSUZLUĞA YER YOK

Hakan Koçak’da;’’ Türkiye işçi sınıfını kazandıran grevlerin coğrafyasıdır.İşte bu nedenle Kocaeli’de Gebze’den yola çıktık. Gebze’de emekçileri bekleyen sorunlar var. Ulaştepe’de halkın evlerine el konulmak evlerinin ellerinden alınmak isteniyor. Bunun çalışmasını yapıyorlar. İşte bunun gibi sebeplerden dolayı işçi sınıfını bilincini güçlendirmeliyiz. Emekçilerin rahat yaşayacağı kent haline getirmeliyiz. Biz bu mücadeleye talibiz. El ele kol kola birlikte yürümeyi teklif ediyoruz. Umutsuzluğa yer yok. Gelin hep birlikte işçi sınıfının Gebzesini yaratalım.’’ Şeklinde konuştu.

BU ÜLKE PATRONLARDAN İBARET DEĞİL

TİP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Koçak’ın konuşmasının ardında TİP Genel Başkanı ve Gebze Belediye Başkan adayı Erkan Baş söz aldı. Erkan Baş, neden Gebze’den aday olduğunu anlatarak sözlerine başladı. Baş; Benim Gebze Belediye Başkanlığı’na ihtiyacım yok. Gebze Belediye Başkanlığı koltuğunda oturmaya talip değilim ben burada. Benim buradaki adaylığımın anlamı Gebze’yi işçilerin yönetmesine aracı edebilir miyiz? Gebze’de alın teriyle yaşayan insanlar var. Bu ülke sizin gibi kodamanlardan ibaret değil. Bu ülke patronlardan ibaret değil. Bunun için aday oldum. Gebze milyonluk nüfusu ile işçi kenti olmasına karşın yoksulluk ve sefalet her geçen gün artmakta. Gebze’yi patronlara bırakmayacağız. Gebze’yi işçiler yönetecek.’’

BİR SEÇİM HEYECANI HİSSEDİYOR MUYUZ?

40 kadar gün sonra Türkiye’de bir yerel seçim yapılacağını ancak ülkede seçim heyecanı yaşanmadığına dikkat çeken Erkan Baş şöyle devam etti;’’Herkes de elini vicdanına koyup kendisine, ‘Bir seçim heyecanı hissediyor muyuz? O kadar garip bir seçime doğru gidiyoruz ki, birkaç tane ili, ilçeyi dışarı çektiğimizde Türkiye’de 31 Mart’ta seçim olup olmaması kimsenin umurunda değil. Çünkü her geçen gün düzen siyasetçileri, düzen partileri, hepsi daha fazla birbirine benzemiş.

BU ÜLKE PATRONLARDAN İBARET DEĞİL

Gebze’den adaylığımızla beraber Türkiye’de yerel seçimlerde, ‘İstanbul seçimi ne olacak?’ diye konuşuluyor, ‘Hatay seçimi ne olacak?’ diye konuşuluyor, bir de artık, ‘İşçi sınıfı bu seçimde ne yapacak?’ diye konuşuluyor. Bütün Türkiye’de seçimlere ilişkin başka bir tartışma kalmadı. Hani hiçbir şey yapamadıysak, Türkiye’de işçi sınıfı var kardeşim, bu ülkede emekçiler var. Alın teriyle yaşayan insanlar var. Bu ülke sizin gibi kodamanlardan ibaret değil. Bu ülke patronlardan ibaret değil.Bu yüzden bunu göstermek için Gebze’den aday olduk. Bunun kendisi bile başlı başına önemli bir şey. Türkiye’de işçiler, emekçiler, yoksullar sağ partilere oy veriyormuş. Bakın bunu da değiştireceğiz. Bu nedir biliyor musunuz arkadaşlar? Devlet olanaklarını ele geçirmiş bir çete. Tarikatları, cemaatleri ele geçirmişler, onlar üzerinden siyaset yapıyorlar. İşçileri, emekçileri en kötü koşullarda örgütsüz, uzun saatler boyunca güvencesiz, iş güvenliği olmadan düşük ücrete çalıştırıyorlar.

BU SEÇİMİ KAZANABİLİRİZ

Buradan bütün sendikalara, emek örgütlerine, meslek örgütlerimize çağrı yapıyorum. Mesela hemen yarın sabah belediye meclisi işlerinizi birlikte hazırlamalıyız. Gebze’deki her işçi arkadaşımız bizim Gebze’yi yönetmeye talip olmamıza ortak olmalı. Hep birlikte Gebze’yi yönetmeye aday olduğumuzun herkes bilincinde olmalı. Her arkadaşımız eğer ben belediye başkanlığına adayım diye düşünürse biz bu seçimleri kazanabiliriz. Buradan bunun sözünü veriyorum. Kapı kapı sokak sokak dolaşacağız, yoksulluğun nedenini anlatacağız. Dünyaya örnek olacak belediyecilik göstereceğiz. Gelin, işçiler, gençler, kadınlar, bir adım öne çıkın. Artık bu gidişata son verelim.’’ Şeklinde konuştu.

Bu arada İzmit ve Gölcük Belediye Başkan adayları da açıklandı. Her iki ilçede tercih kadınlar olurken İzmit’e Çiğdem Kandemir, Gölcük’e Fazilet Beray Topçu aday gösterildi.

Ayrıca İsmet Tunaboylu (İzmit), Alican Uçar (Gebze) ve Sinan Teksoy (Derince) Belediyeleri’ne meclis üyesi olarak açıklanırken toplantı bitiminde tüm adaylar salonu birlikte selamladı.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap