GETİP İŞ DÜNYASINI VE STK’LARI BİRARAYA GETİRDİ

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
5 Min Okuma

Gebze Ticaret ve İş Geliştirme Platformu (GETİP) iş dünyasını, sivil toplum kuruluşlarını düzenlediği kaynaşma ve tanışma organizasyonunda bir araya getirdi. Güzide Barış Parkı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya; AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Gebze Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye Başkan adayı Zinnur Büyükgöz, AK Parti Gebze İlçe Başkanı Recep Kaya, Zafer Partisi Gebze İlçe Başkanı Funda Özkara, Zafer Partisi Gebze Belediye Başkan adayı  Dr. Koray Topçu, GETİP Başkanı Resul Orman ve dernek üyeleri ile iş insanları, federasyon ve derneklerin sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Gebze Ticaret ve İş Geliştirme Platformu Genel Sekreteri Mehmet Fatih İşlek’in açılış konuşmasının ardından söz alan Dernek Başkanı Resul Orman derneğin çalışmaları, faaliyetleri hakkında konuşma yaptı.

İŞ VE TİCARETİ GELİŞTİRMEK AMACIYLA KURULDU

Gebze Ticaret ve İş Geliştirme Platformu (GETİP)in bir grup iş insanının akıl arkadaşlığı yaparak ticaret ve iş geliştirmek maksadıyla 2 yıl önce kurmuş olduğu bir sivil toplum kuruluşu olduğunu söyleyen Resul Orman;’’ Kurallı yaşamak sürdürülebilir, kalıcı, adil ve kapsayıcı kurumlarla olabilir. Kar amaçlı özel sektör kurumları, kar amaçlı olmayan sivil toplum kuruluşları bunların hareket alanları genişliği, derinliği kamu düzeni kamu otoritesi ve kamu kurumlarının kurumsal kapasitesi kadar olabilir. Bunlar zor şeyler.

Birlik olarak bir işi kolay kılıncaya kadar zordur  bu anlamda bir aşama kat etme çabası içindeyiz. Toplum hayatında, kamuda derneklerin varlığı önemlidir. Dernekler çağdaş demokrasilerin kilit taşı , örgütlenmenin temelidir. Özel sektör ve kamunun tamamlayıcısıdır ancak derneklerin niteliği ve yetersizliği de hepimizin malumu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sivil İlişkiler Daire Başkanlığı, Kocaeli Kent Konseyinin derneklere olan ilgisi yakınlığı ve bu anlayışı yaşatan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyorum. Derneklerin gerçekten ilgiye fazlasıyla ihtiyacı var.

GAYEMİZ KAMU VE ÖZEL SEKTÖRÜN TAMAMLAYICISI OLMAK

Bizim GETİP olarak başlangıçta kurulma gayemiz, niyetimiz  bölgemizin sanayi bölgesi olmasıyla sanayi ve kent sosyolojisi arasında sanayi dinamikleriyle kent sosyolojisi arasında bazen durağan bazen katı akan bir ilişkide olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle kamu ve özel sektörün tamamlayıcısı olan sivil toplum kuruluşlarının bu görevi üstlenebileceğini düşündük. Bu niyetle GETİP’i kurduk. Dolayısıyla kent dinamikleriyle organize sanayi ve sanayi bölgelerinde bir potada eritilmesi için sivil toplum kuruluşlarına her zamankinden fazla ihtiyaç var.’’ Şeklinde konuştu.

Resul Orman konuşmasının sonunda başta protokol üyeleri olmak üzere iş insanlarına sivil toplum kuruluşlarına üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür etti.

İYİ EKONOMİNİN YOLU İŞ İNSANLARINDAN GEÇİYOR

Resul Orman’ın ardından AK Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman söz aldı. Yaman konuşmasında şunları söyledi; ‘’Bir ülkenin olmazsa olmazı ekonomisinin güçlü olmasıdır. Bizim de bu yöndeki hedefimiz gayri safi hasılada kişi başına  25 bin doların üstüne çıkarmak. Bunun yolu da sizlerden, iş insanlarından geçiyor. Biz siyasiler olarak sizlerin talepleri başımızın üstünde. Türkiye bugün dünün Türkiye’si değil. Her açıdan büyüyerek gelişen bir ülkemiz var, ticaret ve sanayide çok iyi durumdayız. Özellikle savunma sanayisinde dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri. Ticarette de durum böyle. Ben sizlerin 7/24 her zaman emrinizdeyim beni her zaman arayabilirsiniz. Dernek yönetimine ve üyelerine başarılı çalışmalar diliyorum.’’

GEBZE SANAYİNİN TEKNOLOJİNİN BAŞKENTİ

Gebze Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Belediye Başkan adayı Zinnur Büyükgöz’de toplantıda yaptığı konuşmada Gebze’nin ülke ekonomisindeki yeri ve katkılarından bahsetti. Büyükgöz ‘’

Gebze sanayinin başkenti. İnovasyonun, teknolojinin, bilişimin üssü ancak bir malı üretmek kadar satmak ta önemlidir. GETİP bu anlamda öncülük yapmak üzere yola çıkmış ben buradan bu oluşuma emek harcayan kuruluşundan bu güne kadar çaba gösteren dernek başkanının nezninde herkesi kutluyorum. Gebze İstanbul’dan sonra en çok vergi veren ikinci şehir böyle bir kentin ticaret hayatı olarak aktif ve öncü olan, bilinen tanınan ayrıca gezilip görülmesi lezzetlerinin tadılması gereken bir değer olarak bilinmeli dünyada. Bizde belediye olarak bu çabayla uğraşmaktayız.’’ Dedi.

Büyük Anadolu Hastanesi Akademik Direktörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, ‘Kanser ve Diyabet Hastalığına Güncel Yaklaşımlar’ konulu sunumun ardından toplantı sona erdi.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap