Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı hazırladığı “Şiddetsiz Yaşam Alanı” projesini hayata geçirdi. İlk uygulama Kartepe Uzuntarla Mahallesinde gerçekleştirildi.
Kocaeli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı tarafından şiddete dur diyebilmek için, şiddet mağduru kadınlardansa şiddet uygulayan erkeklerin de bilinçlendirilmesi gerektiğinden yola çıkılarak, jandarmanın sorumluluk bölgesinde bulunan 258 mahallede ikamet eden kadın ve erkek vatandaşlara yönelik, “KADES Uygulaması”, “Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele de Alınan Koruyucu Önlemler” ve “ Çocuk İstismarını Önleme” konularını anlatmak suretiyle bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla, “Şiddetsiz Yaşam Alanı” projesi hazırlandı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, projenin ilk toplantısı Kartepe Uzuntarla mahallesinde yapıldı. Mahallede ikamet eden vatandaşlarında katılımı ile mahalle muhtarlığına asılan afiş ile Uzuntarla mahallesi “Şiddetsiz Yaşam Alanı” olarak ilan edildi.