KAISİAD’TA ŞAMİL YALÇIN GÜVEN TAZELEDİ

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
7 Min Okuma

Marmara Kars Ardahan Iğdır Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KAISİAD) genel kurulunda mevcut başkan Şamil Yalçın yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi. Gebze Ticaret Odası meclis salonunda gerçekleştirilen genel kurula Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze Ticaret Odası Başkanı Abdurrahman Aslantaş, KBB İstihdam Dairesi eski Başkanı Öztekin Kaşukci, siyasi partilerin ilçe başkanları ve belediye başkan aday adayları ile dernek üyeleri katıldı.

Şamil Yalçın kongrenin açılışında yaptığı konuşmada sözlerine kurucu başkan Ufuk Ekinci, eski başkanlar Nasrettin Bavaş ve Meşaik Karakuş, mevcut ve eski yöneticiler ile tüm üyelere teşekkür ederek başladı. Derneğin kuruluş amacının istihdam ve işbirliği olduğunu belirten Yalçın, “14 yıl öncesinden bugüne çok güzel hizmetler yaptık” dedi. Yurt dışı ve yurt içi iş ve yatırım gezileri, üye birlikteliklerini icraatlar arasında sıralayan Yalçın özetle şöyle devam etti:

BAKANLIK YATIRIMDA BULUNMAMIZI İSTEDİ

“Mevcut yönetimimiz de yurt içi ve yurt dışı temaslarla üyelerimize iş imkanları sağladı. Doğduğumuz ve doyduğumuz şehir olmak üzere ülkemizin ekonomisine ciddi katkılarda bulunmak için faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bakanlık, Kars OSB’ye yatırımda bulunmamızı istedi. Biz de yönetim ve üyelerle istişare ettik. Çok başlılıktan ziyade birlik beraberlik olsun istedik. Türkiye geneli KAISİAD Platformu oluşturduk. Kars OSB’de geçen yıl arsa tahsislerini gerçekleştirdik. 15 fabrika kuracaktık. Bursa, İstanbul ve Kocaeli KAISİAD ile birlikte beş fabrikanın temeli atıldı, kaba inşaatı bitti. 15 fabrika taahhüt etmiştik, 20’ye de çıkabilir.

GÖÇÜ ÖNLEMEK İSTEDİK

Kars, Ardahan, Iğdır ve Türkiye’nin her karış toprağı bizim. Sorumluluğumuzu bilen bir topluluğuz. Kars Bölgesi’nde herkes üzerine düşeni yapar diye düşündük. KAISİAD Platformu olarak fedakarları önce bizim yapmamız gerekir dedik. Kars’ı tercih ettik, çünkü bölgede göçü önlemek istedik. Geleceğimizin teminatı gençlerimize istihdam yaratalım, meslek sahibi olsunlar dedik. Her şeyi devletten beklemek olmaz. Bizler devletimize yük değil, yükünü almak için kurulan STK’larız.”

GENÇLİK KOLLARINI ALKIŞLATTI

Kent konseyinde de projeler ürettiklerini belirten Yalçın, “Hibe ve teşvikleri ile birlikte çalışmalar yaptık” deyip Beytullah Subaşı başkanlığındaki gençlik kollarını alkışlattı. Yalçın, “Genç KAISİAD’ımız bizim geleceğimiz. Topluma da faydası olur düşüncesiyle kurulan bir yapıdır” dedi.

YILLIK ÜYE AİDATI

5 BİN LİRAYA YÜKSETİLDİ

Yalçın’ın konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi. KAISİAD Genel Sekreteri Tuncer Saltaş tarafından faaliyet, sayman üye Erdem Karakaş tarafından gelir gider raporu okundu ve onaylandı. Yönetimin ibrasının ardından Denetleme Kurulu Başkanı Namaz Koçak tarafından hazırlanan denetim kurulu raporu da yine Karakaş tarafından okundu ve oy birliğiyle kabul edildi. 2024 yılı tahmini bütçesi divan üyesi Talat Osmanoğulları tarafından okunup oylandı.

Kongrede dernek tüzüğün bazı maddelerinde değişime gidildi. Derneğin yıllık aidat ücreti 5 bin liraya yükseltildi. Tüm kararlara, oy birliğiyle varıldı. Seçimin ardından dilek ve temenniler bölümünde ilk söz Gebze Ticaret Odası Başkanı Abdurrahman Aslantaş’a verildi.

ASLANTAŞ: KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRETMELİYİZ

Aslantaş konuşmasında şunları söyledi; “İş adamları, üreticiler, sanayiciler bu ülkenin istihdam yükünü sırtlayan, üretip ihracat yapan ve çoğu zamanda devletimizin sıkıntılı anında yardımına koşan çok kuvvetli bir camia. Bizlerde oda olarak varlık sebebimizi üyelerimize borçluyuz. Üyelerimiz için yapmamız gerekenlerin gayretini yaşıyoruz.

Ürettiklerimizi birbirimize satarsak bir arpa boyu yol alamayız. Katma değeri yüksek üretip dışarı satmamız lazım. İhracat konusunda da oda olarak gerek programlar, fuarlar, iş gezileri konularında elimizden geleni yapıyoruz.

TİCARETİ İHMAL ETTİK ENDÜSTRİ DEVRİMİNİ ISKALADIK

Ticaret uzun soluklu iştir. Osmanlı bakiyesi toplum olarak ticareti biraz ihmal etmiş, endüstri devrimini ıskalamışız. Daha sonra transtörlerin bulunması, endüstri 4.0, yakın tarihte nesnelerin interneti ve geldiğimiz noktada yapay zeka. Son zamanlarda nesnelerin interneti ve yapay zekâda çok iddialı olduğumuzu görüyoruz. Dijital değişimi muhakkak yapmamız gerekiyor.

DAHA ÇOK KOŞTURMALIYIZ

Bölgemizin şöyle bir sıkıntısı var. Azla yetinmek gibi bir rehavete kapılıyoruz. Konfor alanımızın dışına çıkmamak gibi bir sıkıntımız var. Yakın tarihte dış ticareti artırmak anlamında Azerbaycan gezimiz oldu. Oturduğumuz yerde ticareti ilerletemeyiz. Daha çok koşturmamız, çalışmamız ve ülkemize olan borcumuzu bir şekilde ödememiz lazım.”

BÜYÜKGÖZ: KAISİAD ÇABASINI ORTAYA KOYDU

 Kongreye, dilek ve temenniler bölümünde katılan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’e gelir gelmez söz verildi. Yeni seçilen yönetime başarılar dileyen Büyükgöz, “Burada bilinen gerçeklerden birisi de KAISİAD’ımız Gebze’de farkındalık açısından diğer STK’larımız gibi çabasını ortaya koydu. Bugüne kadar da farklı programları icra etti” diyerek önceki döneme yapılanlardan ötürü yönetim ve üyeleri kutladı.

KAŞUKCİ: GÖNÜLLÜLÜK GURUR VERİCİ

Uzun bir dönem İŞKUR Gebze Müdürlüğü de yapan, KBB İstihdam Dairesi eski Başkanı ve AK Parti Derince Belediye Başkan aday adayı Öztekin Kaşukci sözlerine KBB Başkanı Tahir Büyükakın’ın selamlarını ileterek başladı. Öztekin Kaşıkçı şunları kaydetti: “Sivil toplum örgütü olmak hakikaten zor. Gönül vererek içinde olmak kadar da gurur verici bir şey yok. 1999 depreminden sonra 5 Kasım’da İŞKUR Gebze’ye müdür olarak atanmıştım. GTO binasının yapılışından itibaren İbrahim Başaran ile birlikte birçok projenin içinde olduk.

İHALE ALMADAN, KENDİ ÇABALARI İLE BİR YERE GELDİ

Beni en çok mutlu eden hemşerilerimin, iş adamlarının o günlerden bugünlere gelerek çok büyük işler yapmış olmaları. Burada herkes herkesi tanıyor. Ben hepinizle çok gurur duyuyorum. Bu kentte yaşayan Kars, Ardahan, Iğdırlı iş adamlarımızın yüzde 99’u kendi çabası, gayesi ile devletten herhangi bir ihale almadan, kendi başarıları ve alınteri ile bir yere geldi. Küçük olanların gözlerinden, büyüklerin ellerinden öpüyorum.

Kocaeli’nin merkezinde istihdam ofisi başkanlığı gibi bir görevi yaparken Kocaeli’deki tüm sanayici ve ticaret erbabının yüzde 99’unu tanıyor, biliyorum. Hassasiyet ve başarılarınızdan ötürü tebrik ediyorum. Bundan sonraki süreçte de bana düşen göreve hazırım.”

GOTRADEGO İLE HIZLI İHRACAT

Dünya genelinde kolay ve hızlı ithalat, ihracat yapmak için kurulan Amerika merkezli GoTradeGo’nun bölgemizdeki çalışmalarını sürdüren dernek üyesi iş insanı Kemal Öztürk de, üniversite işbirliğinde proje yaptıklarını, yapay zekayı geliştirdiklerini belirtti. Projeye dair GTO Başkanı Abdurrahman Aslantaş’ı ziyaret edip bilgilendireceğini söyledi. 

Konuşmaların ardından yeni yönetim asil ve yedek üyelerinin seçimi yapıldı. Seçimde Şamil Aslan ve yönetimi oy birliği ile kabul edildi.

YENİ YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELER

Şamil Yalçın, İlhan Şen, Yakup Kaya, Tuncer Saltaş, Özden Kılıç Çağlayan, Erdem Karakaş, Olcay Karabay, Şafak Ekinci, Şah İsmail Koçak, Birol Çiçek, Kenan Erden, Okay Ağyol, Atakan Çınar, Özgür Agin, Aytekin Sır.

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER

İlyas Bozkurt, Burak Kaya, Lokman Bavaş, Baycan Aküzüm, Metin Aldım, Gökhan Oğuz, Fehmi Başkaya.

DENETLEME KURULU ASİL ÜYELER

Kader Aras, Namaz Koçak, Casim Akıncılar

DENETLEME KURULU YEDEK ÜYELER

Nubay Demir, Musa Dağıstanlı, Ümit Çoban.

HAYSİYET DİVANI ASİL ÜYELER

Tehlat Osmanoğulları, Savaş Özdemir, Türksen Koç, Osman Adıgüzel, Abdurrahman Ada, Salih Işık, Ercan Doğru, Yener Altuntaş, Feyzullah Ercan, Ümit Kabay.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap