KOCAELİ’DE 52 BİN KİŞİ İŞSİZ

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
5 Min Okuma

2023 yılı sonu itibariyle Kocaeli’de işsiz sayısının 52.256 olduğu açıklandı.

2024 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

2022 yılı sonu itibariyle ilimizde kayıtlı olan işsiz sayısının 60.825 kişi iken 2023 yılı sonu itibariyle 52.256 kişiye düştüğünü dile getiren Vali Seddar Yavuz, piyasanın talep ettiği iş gücünü karşılama kapasitesinin Kocaeli olarak yetersiz olduğunun altını çizerek bu sorunların giderilmesine yönelik önemli çalışmalar yapıldığını belirtti.

Valilik Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Bayram Bayram, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elif Öğüt, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasari Çelebi, Çalışma ve İş Kurumu Kocaeli İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Kocaeli İl Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş  ile İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyeleri katıldı.

İlimize dair verileri kurul üyeleri ile paylaşarak sözlerine başlayan Vali Yavuz: “İş Kurumu, 2023 yılı sonu itibariyle iş danışmanlığı sürecindeki bireysel görüşme sayısı 74.272 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca İş Kurumunca 2023 yılının 12 aylık döneminde 2.989 kişiye iş arama becerileri eğitimi ve 1.371 kişiye de mesleki eğitim verilmiştir. 

576.389.189 TL İŞSİZLİK ÖDEMESİ YAPILDI

 Kocaeli Çalışma ve İş Kurumuna 2023 yılının 12 aylık döneminde işletmelerden 128.647 kişilik açık iş alınmış ve 50.319 kişi işe yerleştirilmiştir. İş Kurumuna 2022 yılı sonu itibariyle kayıtlı olan işsiz sayısı 60.825 kişi iken 2023 yılı sonu itibariyle 52.256 kişiye düşmüştür. İlimizde 2023 yılının 12 aylık döneminde İş Kurumuna işsizlik sigortası ödeneği almak için 47.847 kişi başvuru yapmış, başvuru yapanlardan 17.463’ ü işsizlik ödeneği almaya hak kazanmış ve bu dönemde kurum tarafından toplamda 576.389.189 TL tutarında ödeme yapılmıştır.

 NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNÜN SAĞLANMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Piyasanın talep ettiği iş gücünü karşılama kapasitesinin Kocaeli olarak yetersiz olduğunun altını çizen ve bu sorunların giderilmesine ilişkin fikirlerini paylaşan Vali Yavuz, 2024 yılında yapılacak iş gücünü arttırma çalışmaları hakkında bilgiler verdi : “Özellikle sanayimizin ya da işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu iş gücünün yetiştirilmesi, hazırlanması, yeterli sayıda ve nitelikli iş gücünün sağlanması Türk sanayinin ve sektörünün en önemli sorunlarından bir tanesi olarak karşımızda duruyor. İş gücü piyasası analizi İŞKUR tarafından gerçekleştiriliyor ancak bu yıl içerisinde biraz daha yoğun bir çalışma yapmayı daha uygun bulduğumuz işleri paylaşmak istiyorum. Bu geleceğin mesleklerine dair bir çalışmadır. Elbette iş gücü piyasasının ihtiyaçlarını arkadaşlığımız her sene rapor haline getiriyor, her meslekten ne kadar kişi-kişiye ihtiyacımız var bunları değerlendiriyoruz. Başka bir şey daha yapmamız lazım önümüzdeki bir yıl-iki yıl, ister orta ister uzun vadede hangi mesleklere daha fazla ihtiyacımızın olacağını, bu çalışmayı gerçekleştirirken özellikle Meslek Liselerimizde bölüm açmak dahil olmak üzere neler yapabileceğimizi bir kez daha detaylı çalışmak istiyoruz. Bu arada özellikle nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi hedefiyle farklı alanlarda eğitim faaliyetlerimiz yoğun bir şekilde sürüyor. Hem kamu yatırımları hem de hayırsever desteğiyle, özellikle eğitimin fiziki altyapısının geliştirilmesi noktasında başlatacağımız çalışmaları önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız inşallah.” 

FARKLI MESLEK DALLARI DAHA ÇOK TALEP GÖRÜR HALE GELDİ

Hızlı değişip dönüşen ve değişen dünyaya ayak uydurmanın önemli olduğunu ve bu doğrultuda ortaya çıkan farklı meslek dallarına ilişkin yeni çalışmaların yapılması gerektiğine değinen Vali Yavuz, ‘elektrikli araçlar’ örneğini vererek şunları söyledi: “Elektrikli araçların bakım, tamir gibi işlemlerinde bir personel ihtiyacı, yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyabiliriz. Bunun gibi farklı alanlarda önümüzdeki yıllar için neler yapabilirizi araştırıyoruz.  Bu çalışmalarda da üniversitelerimizin katkısını alarak, sanayi odalarımızın, OSB’lerimizin yine piyasada önemli aktör olan iş dünyamızın görüş ve düşüncelerini alarak yeni taslaklar, yeni öneriler getirerek önümüzdeki süre içerisinde uygulamaya koymak istiyoruz.”

ŞEHRİMİZE DEĞER KATMAYA DEVAM EDİYORUZ

İlimizde 900 Bin kişiye istihdam sağlandığını belirten Vali Yavuz, sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Kocaeli özelinde işgücüne katılım anlamında önemli bir başarıyı elde ettiğimizi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Şehrimize değer katmaya, şehrimizin sorunlarını hep birlikte ortak akıl ve istişarelerle, birlikte yönetim anlayışıyla çalışmalar ortaya koymaya, bu ortaklığı da sinerjiye dönüştürmeye gayret ediyoruz. Bu vesileyle bir kez daha istihdama, ekonomimizin gelişmesine  katkı sunan ve bu konuda önemli işler yapan girişimcilerimize, sanayicilerimize, alın ve akıl teriyle farklılık yaratan şehrimizin tüm çalışanlarına bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi. 

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, belirlenen gündem maddelerinin görüşülmesi, üyelerin kararlara ilişkin önerilerinin istişare edilmesi ve yılı içerisinde uygulanmak üzere alınan kararların onaylanması ile toplantı sonlandırıldı.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap