KOCAELİ’DE ÖĞRETMEN SAYISI 30 BİNE, ÖĞRENCİ SAYISI  510 BİNE YÜKSELDİ

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
8 Min Okuma

Kocaeli’ye gelen Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin Valilikte düzenlenen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Tekin, Kocaeli’de  2001’de 9 bin 700 civarında olan öğretmen sayısının bugün 30 bine, 270 bin olan öğrenci sayısının 510 bine çıktığını, 497 olan okul sayısının, yatırım programında olup inşaatı devam edenler, ihalesi yapılacaklar hariç 1586’ya, 6 bin 700 olan derslik sayısının da 18 bin 525’e yükseldiğini kaydetti.

 Vali Seddar Yavuz’la bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin ziyaret sonrasında düzenlenen İl Eğitim değerlendirme toplantısına geçtiler.

 Kocaeli’deki eğitim yatırımları, devam eden projeler, ilimizin eğitim kalitesinin arttırılması ve eğitimde geldiğimiz noktalar ile Vali Seddar Yavuz’un daha önce görev yaptığı yerlerde de başarıyla uyguladığı ÖNEM Projesi’nin ilimizdeki çalışmalarına ilişkin konular hakkında bir sunum gerçekleştirildi. 

Gerçekleştirilen toplantının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda, Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayıp, Türkiye Yüzyılının arzu edilen ve temellerinin atıldığı 100 yıl olarak geçirilmesi temennilerinde bulunarak İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına değinen Bakan Tekin, temel insan haklarını ve hukuk ilkelerini korumakla görevli uluslararası kuruluşların, insanlık imtihanında başarısız olduğunu söyledi.

 Bakan Tekin, bu kurumları yöneten kişilerin tercihlerinin, siyasal veya ideolojik olduğunu ya da bu kişilerin tabi oldukları metinlerde problem olduğunu belirterek, dünyadaki siyasal düzenin bu anlamda gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

 Görevi devraldıktan sonra Türkiye’yi il il dolaştığına değinen Bakan Tekin, “Millî Eğitim Bakanlığı olarak çok büyük bir teşkilatız. Bu teşkilat, merkezi kararlarla veya merkezden yereli görmeden alınan kararlarla belki sağlıklı yönetilemeyebilir. Bu anlamda hem fiziki altyapımızla hem insan kaynakları portföyümüzle hem de eğitimin içeriği ve niteliğiyle ilgili konularda kararları almadan önce, sahada yükümüzü çeken mesai arkadaşlarımız ile bize paydaşlık eden valilerimiz, belediye başkanlarımız, siyasetçilerimizle istişare ederek kararlarımızı almaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

Derslik Sayımız Son 21 Yılda İki Katına Çıktı

 21 yıl önce Türkiye’de 360 bin civarında resmî ve özel derslikte eğitim öğretim hizmeti verildiğini dile getiren Bakan Tekin, bugün ise 750 bine yakın resmî ve özel dersliğin bulunduğunu ve mevcut derslik sayısının son 21 yılda iki katına çıktığını söyledi.
 
Bunun önemli bir başarı kriteri olduğuna işaret eden Bakan Tekin; “Şu an yaklaşık 1 milyon 200 bin öğretmenle eğitim öğretim hizmeti veriyoruz. 21 yıl önce yaklaşık 500 bin civarında öğretmen vardı. İnsan kaynağı portföyü açısından da Türkiye’de mevcut öğretmen sayısının iki katından daha fazlasıyla eğitim öğretim hizmeti yürütüyoruz. Bu belki içeride çok tartışılıyor. Ancak uluslararası raporlara da yansımış durumda. Türkiye’nin 21 yılda dünya standartlarını, dünya ortalamalarını sağlayacak fiziki altyapı ve insan kaynağı temini yaptığını gösteren veriler…” ifadelerini kullandı.
 
Kocaeli’deki derslik, okul ve öğretmen sayıları hakkında da bilgi veren Bakan Tekin, kentte 2001’de 9 bin 700 civarında olan öğretmen sayısının bugün 30 bine, 270 bin olan öğrenci sayısının 510 bine çıktığını, 497 olan okul sayısının, yatırım programında olup inşaatı devam edenler, ihalesi yapılacaklar hariç 1586’ya, 6 bin 700 olan derslik sayısının da 18 bin 525’e yükseldiğini kaydetti.
 
Herkesin eğitim öğretimden beklentilerinin farklı olduğuna dikkati çekerek konuşmalarına devam eden Bakan Tekin; “Hepimizin daha iyiyi beklemek, daha iyiyi arzu etmek için önerileri, düşünceleri mutlaka olacak ama şunun altını çizmemiz lazım: Yapılanları görerek hareket etmeliyiz. Buradaki tablolar bunu gösteriyor. Nitekim 2000’li yılların başında derslik başına düşen öğrenci sayısı 30’un üzerindeyken bugün 22-23 bandında; Kocaeli için rakamlarımız böyle. Aynı şekilde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da ilkokulda 18, ortaokulda 15, ortaöğretimde 12. Başka bir ülkede bu rakamları okusaydık ‘devrim yapmışlar.’ diyebileceğimiz rakamlar var ama iç politikada bu çok fazla eleştiri konusu oluyor. Bunları görmeleri gerekiyor eleştirenlerin.”
 
Okul binalarının deprem tetkiklerinin yapıldığını vurgulayan Sayın Bakan; “Güçlendirilmesi gereken okullar güçlendirme programına alınmış. Büyük çoğunluğu güçlendirilmiş. Yıkılıp yapılması gereken okullarla ilgili yıkım kararı verilmiş. Bunlardan bir kısmını yaptık. Bir kısmını da önümüzdeki yatırım programında değerlendireceğiz.” şeklinde konuştu.

 Bakan Tekin: ‘Tüm Toplumu ve Aileleri Bize Destek Olmaya Davet Ediyorum’

Bakan Tekin, tüm bunları yaparken Bakanlık olarak destek ve katkılarını bekledikleri kurum ve kişilerin olduğunu dile getirerek; “En büyük destekçimiz; bütün toplumumuz, bütün ebeveynlerimiz ve ailelerimiz. Ne kadar güzel binalar yaparsak yapalım, ne kadar güzel eğitim ortamı oluşturursak oluşturalım, eğitim ve öğretimde kalite ve nitelikle tartışmaların odağında ‘aile’ var. Ailede eğitim ve öğretim sürecine destek olunmazsa, ebeveyn çocuklarını bu anlamda teşvik etmezse, örnek olmazsa, eğitim öğretim süreci maalesef okulla sınırlı kalır ve istediğimiz başarıyı elde edemeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.
 
Toplumu ve aileleri kendilerine destek olmaya davet eden Bakan Tekin, herkesin çocuğunu evde desteklemesiyle eğitim öğretimle ilgili çok daha başarılı sonuçlar elde edileceğini vurguladı.
 
Diğer paydaşları olan yerel yönetimlerin desteklerine çok önem verdiğini ifade eden Bakan Tekin; “Genel bütçeden aldıkları pay içinde eğitim öğretime ayrılması gereken payı ayırmayan, bu konuda bizimle ortak çalışmayan, bize yardımcı olmayan hem imarla hem arazi üretmeyle ilgili yardımcı olmayan belediyeler, bu konuda yardımcı olmak bir tarafa, belediyelerin sunduğu hizmetlerin hem tüketim, örneğin su hem de hizmet maliyetini, hizmet bedelini okullarımızdan, eğitim kurumlarımızdan maksimum oranda, tavandan tahsil eden belediyeleri görürken, bir taraftan da eğitim öğretim sürecine gücü nispetinde destek olan, her türlü sıkıntıda yanımızda olan belediyeler olunca mutlu oluyoruz. Bu tür belediyelerle çalışmak bizi mutlu ediyor. Bunun siyasi parti ayrımı yok. Madem eğitim öğretim sürecinin siyaset üstü olarak değerlendirilmesi gerekiyor, o zaman bütün belediyelerimizin de aynı şekilde bize destek olması gerekiyor.” dedi.

 Süreci Yakından Takip Eden Valimize Teşekkür Ediyorum

 Konuşmalarının devamında eğitim öğretime destek veren hayırseverlere ve iş insanlarına teşekkür eden Bakan Tekin:  “Bugün burada hayırseverimiz tarafından yapılan okulumuzun açılışına katılacağız. Üzerimizden yük aldıkları, bize destek oldukları için hepsine müteşekkiriz, teşekkür ediyoruz. Sadece gerçek kişiler değil tüzel kişiler de bu anlamda bizimle yakın diyalog içerisindeler hepsine müteşekkirim. Bir başka önemli paylaşımımız kuşkusuz illerde valiler bizim için çok çok önemli. Bütün bu süreci yakinen takip eden destek olan valilerimizin olduğu şehirlerde biz de eğitim öğretim açısından çok başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Ben bu vesileyle destek olan Valimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Süreci yakından takip ettiğini biraz önce gördük. Bu anlamda Büyükşehir Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum, onunda pek çok konuda destekleri olmuş. Umarım içinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılı sağlıklı başarılı ve huzurlu bir şekilde nihayete erer ve Türkiye Yüzyılına ışık olur. Emeği geçen, katkı sunan herkese teşekkür ediyor, hayırlı günler diliyorum.” ifadelerinde bulundu.  

 Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Sayın Yusuf Tekin’in başkanlığında Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirilen İl Eğitim Değerlendirme toplantısında; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, Destek Hizmetleri Genel Müdürü Ömür Karakullukçu, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Emir Hasan Arslantaş, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, İnşaat Emlak Genel Müdürü Özcan Duman, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Otrar, Strateji Geliştirme Başkanı Ercan Türk, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri hazır bulundu.  

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap