SON BİR AYDA 373 DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALANDI

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
5 Min Okuma

Kocaeli’nin mayıs ayı verilerinin değerlendirildiği güvenlik ve asayiş toplantısında göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadelede son bir ay içerisinde gerçekleştirilen 5 operasyonda 28 organizatör yakalandı, 26 organizatör tutuklandı. Bir organizatör adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken 373 düzensiz göçmenin de yakalandığı açıklandı.

Halkı huzur ve güvenliğinin korunması ve sürdürülmesi için terörle mücadeleden orman yangınlarına kadar birçok konunun ele alındığı Kocaeli Genişletilmiş İl Güvenlik ve Asayiş Koordinasyon Toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleşti.

Vali Seddar Yavuz, toplantı öncesi vatandaşlarımızı daha detaylı bilgilendirmek adına canlı yayın aracılığıyla Kocaeli’de asayiş ve güvenlik çerçevesinde Mayıs ayı içerisinde yapılan çalışmalara ilişkin istatistiki verileri tüm kamuoyu ile paylaştı. 

5 operasyonda 28 organizatör yakalandı

Emniyet ve jandarma birimlerimiz tarafından İlimizde yürütülen terör, düzensiz göç ve uyuşturucu operasyonlarına ilişkin verileri paylaşan Vali Yavuz: “Bir aylık dönemde tüm terör örgütlerine yönelik olarak 15 operasyon gerçekleştirilmiş, 19 kişi gözaltına alınmış, 3’ü tutuklanmış, 7’si de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadelede son bir ay içerisinde; 5 operasyon gerçekleştirilmiş, 28 organizatör yakalanmış, 26 organizatör tutuklanmış, bir organizatör adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, 373 düzensiz göçmen de yakalanmıştır. Yine çocuk ve gençlerimizi zehirleyen zehir tacirleri ile de mücadelemiz devam ediyor. Bu kapsamda 657 operasyon gerçekleştirilmiş, 816 kişi gözaltına alınmış, 57’si tutuklanmış, 28’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Yakalanan narkotik maddelere geldiğimizde; 54 kg kokain, 9.4 kilogram bonzai, 252 sentetik ecza, 932 adet kenevir bitkisi, 4 gram eroin, 1.7 kg esrar, 258 gr skunk, 443 ectasy hap, 914 gram da metamfetamin ele geçirilmiştir. “

12 Milyon 318 Bin 200 TL Vergi Kaybı Önlendi

Organize suç örgütleri ile mücadele çalışmaları hakkında veriler paylaşan Vali Yavuz: “Bu kapsamda; 6 operasyon gerçekleştirilmiş, 12 kişi de göz altına alınmıştır. Yine mali kayıplara sebep olan kaçakçılıkla mücadele kapsamında  74 operasyon gerçekleştirerek 60 kişi gözaltına alınmış, 3’ü tutuklamış, 7’si de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Yine bununla ilgili olarak da yerel, bölgesel ve ulusal olmak üzere 3 kaçakçılık suç örgütü çökertilmiştir. Ele geçirilen silah, malzeme, mühimmat kısmına geldiğimizde; 95 kilogram tütün, 18 Bin 500 litre akaryakıt, 26 cep telefonu, 112 Bin makaron, 428 tarihi eser, 650 diğer kaçak malzeme ele geçirilmiş ve bu sayede 12 Milyon 318 Bin 200 TL vergi kaybı önlenmiştir.”

Özel ekipler tarafından aranan şahıslara yönelik yapılan operasyonlarda 1300 kişinin yakalanarak adli makamlara teslim edildiğini açıklayan Vali Yavuz, siber suçlara ilişkin ise: “4 bilişim ve ödeme sistemleri operasyonları gerçekleştirilmiş ve bu alanda 855 çalışma yapılmıştır. Bunlarla alakalı da 62’si terör iltisaklı hesaplar olmak üzere 14 şahıs hakkında yine işlemler gerçekleştirilmiştir.”

Kurban Kesim Yerlerinin Dışındaki Yerlere Müdahale

Vali Yavuz, açıklamaların sonunda Kurban Bayramı tedbirlerine değindi ve vatandaşlarımıza uyarılarda bulundu: “Kurban Bayramı vesilesiyle de özellikle kurban kesim yerleri başta olmak üzere Valiliğimizce birçok tedbir planlandı. Kurbanlarımızı keserken çevreye zarar vermeyelim, kurbanın bir ibadet olduğunu ve dolayısıyla İslami kurallara riayet edilmesi gerektiğini unutmayalım. Kurban kesim yerlerinin dışında uygulanan kurban kesimlerine müdahale edeceğimizi hatırlatmak istiyorum. Çünkü en güzel ibadetlerden birisi olan kurban ibadetini gerçekleştirirken kötü görüntü oluşturulması, çevreye zarar verilmesi, başkalarının rahatsız edilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Dolaysıyla kurbanın bir ibadet olduğu bilincini hepimizin içselleştirmesi gerekir. Bu bakımdan da belirlediğimiz kesim yerlerinde kurbanlarımızın kesilmesi ve bunların atıklarının çevreye gelişi güzel atılmaması, değerlendirilmesi hepimizin dileğidir.”

Kurban Bayramı öncesi ve sonrasında ekonomik yoksunluk içerisindeki ailelerin ve çocukların unutulmadığını belirten Vali Yavuz, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıflarımız tarafından hazırlıkların yapıldığını ve hiçbirinin bayramı buruk geçirmemesi için ellerinden gelen yardımı yaptıklarını belirtti.

Olumsuz Bir Durumla Karşılaşıldığında 112’yi Aramak Bir Vatandaşlık Görevidir

112’yi aramanın vatandaşlık görevi olduğunu belirten, vatandaşlarımızın aramaktan çekinmemesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Vali Yavuz, özellikle uyuşturucu tacirlerine yönelik ihbarların büyük önem teşkil ettiğini vurgulayarak: “Birlikte daha huzurlu bir şehir inşa edeceğiz. Her bir vatandaşımızdan rastladığı, gördüğü olumsuzluklarda 112’yi arayarak bildirimde bulunmasını özellikle istirham ediyoruz. Güvenlik hep beraber alınır.  Özellikle uyuşturucu ile mücadelede vatandaşlarımızın bize destek olmasının ne kadar önemli olduğunu ve vatandaşlarımızın ihbar ve şikayetlerinin bizim işimizi kolaylaştıracağını bir kez daha herkese hatırlatmak istiyorum.” diyerek yapılacak toplantıların hayırlı olması temennisinde bulundu. 

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap