KOCAELİLİ KADINLARDAN DEPREM BÖLGESİNE 5 MİLYON TL YARDIM!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
6 Min Okuma

6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kurulan Kocaeli Üreten ve Yöneten Kadınlar Platformu üyeleri tarafından düzenlenen yardım kampanyası gerçekleşti. Katılımın yoğun olduğu bağış programının bitimine doğru 5 Milyon TL yardım toplandı

Kocaeli Üreten ve Yöneten Kadınlar Platformu, Hatay’daki depremde uzuvlarını kaybeden vatandaşlar için fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi planını hayata geçirmişti. İkinci projeleri kapsamında Hatay Defne’de 12 derslikli okul yapılması amacıyla bağış kampanyası düzenlenen program Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Düzenlenen yardım programına Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz’un yanı sıra AK Parti Kocaeli Milletvekili Sadettin Hülagü’nün eşi Ümmühan Hülagü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve eşi Figen Büyükakın, İlçe Belediye Başkanları, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları ve davetliler katıldı. Sunuculuğunu Işıl Açıkkar’ın yaptığı programa desteklerini göstermek için gelen diğer konuklar ise Uğur Arslan ve Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal oldu. Asrın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, 6 Şubat’tan bugüne geçen süreci kapsayan tanıtım filminin gösterimi ile devam etti. Kocaeli Üreten ve Yöneten Kadınlar Platform Başkanı Sevim Pekyörür, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın konuşmalarının ardından Vali Yavuz bir konuşma gerçekleştirdi.

“ÇIKILAN YOL ÇOK KIYMETLİ”

Konuşmasına katılımcılara teşekkür ederek başlayan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz sözlerine Cumhuriyetin 100. Yılı kutlamalarında karşılaştığı yoğun ilgiden bahsederek, “Cumhuriyetimizin 100. yılını bir kez daha gönülden kutluyorum! Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerine müthiş bir katılım gösteren ve Cumhuriyetimize, ay yıldızlı al bayrağımıza, bağımsızlığımıza sahip çıkan Kocaelili kardeşlerimizin her birine minnet ve şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle Kurtuluş Savaşı’nın eşsiz komutanı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmetle, minnetle, şükranla yad ediyorum. Cumhuriyetimizin bu denli büyüyüp, serpilip yükselmesi için mücadele veren başta devlet büyüklerimizi, bilim insanlarımızı ve her bir vatandaşımızı da tebrik ediyorum, gönülden kutluyorum.” İlk adımı atmanın öneminden ve insanların üzerindeki davranışların etkisinden bahseden Vali Seddar Yavuz, “İnsanlar elbette sözlerden etkilenir ancak eylemlerden ve kişilerden daha çok etkilenir. Bunu neden söyledim? Şimdi hepimiz çocuklarımıza nasihat ederiz… Evladım şunu yap, böyle davran, şöyle terbiyeli ol diye hepimiz anlatırız ancak galiba en iyi eğitim davranışlarla ortaya çıkan olgudur. Şimdi Hanımefendilerin bu davranışla bu yola çıkmış olması o sebepten de çok kıymetlidir” dedi.

“NEZAKET VE ZARAFETİ HANIMLARDAN ÖĞRENİYORUZ”

Deprem sonrası gösterilen büyük özveriden çok etkilendiğini dile getiren Vali Yavuz konuşmasının devamında şunları söyledi: “6 Şubat’ta gittik orada yaşananları tekrar etmeye gerek yok yani gerçekten bir kıyamet senaryosu ile karşı karşıya kaldık. Biz kamu görevlileri zaten öyle zamanlar için yetiştirildik. Bu iş için yetiştirilmiş profesyonel yöneticileriz. Deprem bölgesine gelen yardımları çocuklar ve gençlerin özellikle ayni bağış deposunda malzeme ayırırken, paketlerken gözle gördüğümde 15 Temmuz’da olduğu gibi, bu milletin farklı bir millet olduğunu bir kere daha gördüm. Allah’a hamdolsun Türkiye’nin yaralarını hep beraber sardık ve yolumuza devam ediyoruz. Bir kez daha aziz Türk Milleti’nin bir ferdi olmaktan müthiş derecede gurur ve onur duydum. Şimdi ben hanımların gücüne her zaman inanıyor ve güveniyorum çünkü nesilleri hanımlar yetiştirir aslında. Nezaket ve zarafeti hanımlardan öğreniyoruz, hanımların olduğu her yerde açıkçası bir nezaket oluyor. Yardımlaşma ve dayanışma duygularının bizden sonraki nesillere aktarılması bakımından da bu faaliyeti çok önemsiyorum çünkü kültür sözde değil yaşanarak aktarılır. Çok genç bir kaymakam iken okul yapacak bir hayırsever buldum ve protokol için Vali Bey’e götürdüm. Vali Bey, o güne kadar hiç duymadığım bir söz söyledi. ‘Bırakın bu şehre derslik yapmayı bir okul yapmak için de koltuğunuzun altında bir tuğla getirseydiniz de sizi alnınızdan öperdim.’ dedi, hayatım boyunca bu sözü hiç unutmadım.

BAKAN TEKİN DE PROGRAMA DESTEK VERDİ

İster 10 lira olsun ister 1 lira olsun hayırda, iyilikte yarışmak hepimizin asli vazifesidir. Bu aynı zamanda Türk kültür ve medeniyetinin de bir gereğidir. Bir önceki bağış kampanyasına Kahramanmaraş’tan online katılmıştım bu sefer de fiziken aranızdayım. Burada olmaktan, böyle bir kampanyada bulunmaktan çok mutluyum; gönülden tebrik ediyor, kutluyorum. Her alanda olduğu gibi yardımseverlikte de her zaman öncü olan Kocaeli’nin Valisi olarak herkesten az çok demeden bütçesi dahilinde destek olmasını rica ediyorum.” Program, Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin’in video konferans ile bağlanarak yaptığı konuşma ile devam etti. Sayın Bakan kampanya için teşekkürlerini dile getirerek yapımı planlanan okulun açılışına bizzat katılma sözü verdi.

5 MİLYON YARDIM TOPLANDI

Gerek telefonla bağlanarak gerekse mesaj yoluyla yapılan yardımlarla birlikte Vali Seddar Yavuz, protokol üyeleri ve salonda hazır bulunanlar kampanyaya destek verdiler. Katılımın yoğun olduğu bağış programının bitimine doğru 5 Milyon TL yardım toplandı.  Program toplu hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap