KÖRFEZRAY METROSU KOCAELİ’NİN CAN DAMARI OLACAK

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
3 Min Okuma

Ulaştırma Bakanlığı ve Kocaeli Belediyesi’nin uzun süredir birlikte yürüttüğü ve tek seferde hayata geçirilen en büyük yatırım olan Körfezray projesi hem ekonomik oluşu hem de çevreci bir proj olmasıyla dikkat çekiyor. Kocaeli’yi ulaşım anlamında dünyaya entegre edecek ve tam anlamıyla uluslararası bir ticaret merkezine dönüştürecek olan Körfezray konforlu yolculukla birlikte karbon salımını da azalarak  Kocaeli’ye artı değer katacak..

KÖRFEZRAY KOCAELİ’Yİ TRAFİK ÇİLESİNDEN KURTARACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın seçimlerden önce ‘Genel Sekreterlik dönemimden beri en büyük hayalim’ diyerek açıkladığı ve seçim beyannamesinde yer verdiği Körfez-Derince-İzmit ve Kartepe arasında yapılacak olan metro hattının ihalesini ise en düşük teklifi verdiği öğrenilen ve daha öncede Koceli Şehir hastanesin tramvay hattını yaparak teslim eden Eze İnşaat oldu. Türkiye’nin ekonomi lokomotifi Kocaeli, yeni metro hattıyla trafik sorununu kökten çözerek adeta can damarı olacak. 5 yıl içinde tamamlanması planlanan proje ile Kocaeli’deki ulaşım sorunu ortadan kalkacak.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN AÇIKLADI

Kocaeli Belediye Başkanı Doç.Dr.Tahir Büyükakın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Körfez-Derince-İzmit-Karlıtepe metro projesi ihalesinin yapıldığını, Kocaeli’nde tek seferde hayata geçirilecek en büyük yatırıma start verildiğini açıklayarak: Ulaşım Master Planımızda yer alan ve üzerinde hassasiyetle çalıştığımız Körfez -Derince-İzmit-Kartepe Metro Hattı Projemizin ihalesi yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2024 yatırım programına alınan metro hattı, Kocaeli’de tek seferde hayata geçirilecek en büyük yatırım olacak. Yıllık 100 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak metro hattı için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şehrimiz ve kıymetli hemşerilerimiz adına teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi

KÖRFEZRAY PROJESİ İKİ ETAPTAN OLUŞACAK

Altayapı yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından duyurulan ‘Körfezray’ projesi Atalar- Cengiz Topel havalimanı arasında 2 etaptan oluşacak ve  35.3 kilometrelik etap için de ihale süreci başlatıldı. Hatta Kocaeli Kuzey hattında Tüpraş-Petkim ve İzmit doğu arasında 27.1 kilometrelik ana hat, 18 İstasyon için de çalışmaların başlatıldığı belirtiliyor.

KÖRFEZRAY projesi aynı zamanda  Petkim, Tüpraş gibi 20-30 bin dolayında çalışan sayısıyla en fazla istihdamın sağlandığı tesislerin bulunduğu, Gebze Organize Sanayi gibi ihracat ve vergi rekortmeni fabrikaların yer aldığı  Kocaeli’ye daha konforlu ulaşma imkanını da sağlayacak

BAKAN ŞİMŞEK RAYLI SİSTEM VURGUSU YAPMIŞTI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de tasarruf tedbirleri kampasımda işaret ettiği gibi, Kamu yatırımları artık Demiryolu ve Raylı sistemlerle daha çok vatandaşa ulaşma amacı taşıyor. İşte bu noktadan hareketle pek çok modern şehirde uygulandığı gibi Kocaelin’de de yaşayan yaklaşık 3 milyon kişinin ulaşım sorunu Tek bir Hat’la yani ‘ Can Damarı’ projesiyle çözülmesi amaçlanıyor.Bu metro hattıyla günde 460 bin yolcu taşınması planlanırken hatların birbirine entegre edilmesiyle günlük 1 milyon yolcu kapasitesi hedefleniyor.

ETİKETLENDİ:
Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap