KOSHADOS DEPREM GERÇEĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
5 Min Okuma

Bölgemizin Kapsamlı ve aktif kuruluşlarından Kocaeli Sportif Havacılık ve Aktif Doğa Sporları (KOSHADOS) yine anlamlı bir etkinliğe imza attı. 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında Darıca Çınaraltı meydanında afet bilinçlendirme konuları ile ilgili program düzenledi.

Zaman zaman duygusal anların yaşandığı etkinlikte; Arama kurtarma ekipmanlarının tanıtımı. Telsiz muharebe sistemleri tanıtımı. Yapı denetim ile alakalı görsel ve uygulamalı çalışma. İlk yardım alanında bölgemiz okullarından Öğretmen Füsun Erdemir Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nin desteği ile ilk yardım çalışmalarının yanı sıra 6 Şubat depreminde Hatay Antakya’da görev sürecinde çekilmiş olan fotoğraflardan oluşan resim sergisi yer aldı.

Etkinliğe, Darıca Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı adayı Muzaffer Bıyık, Milli Eğitim Müdürü İsmail Oğuz, AK Parti İlçe Başkanı Köksal Şakar, CHP Darıca Belediye Başkan adayı Saide Arslan Çalışkan, CHP İlçe Başkanı Hüseyin Cihan Özaltan,  Saadet Partisi Darıca Belediye Başkan adayı Selim Çetinkaya ve ilçe yönetimi, İYİ Parti Darıca Belediye Başkan adayı Özhan Aşkın Öztürk ve ilçe yöneticileri,  Darıca Bağımsız Belediye Başkan Adayı Kadir Gedikli, belediye meclis üyesi adayları, kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kocaeli Sportif Havacılık ve Aktif Doğa Sporları Derneği  Yönetim Kurulu Başkanı Derviş Emre Polat  derneğin çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

KOSHADOS’un 7 bölümden oluşan Kocaeli bölgesinin en kapsamlı Sivil Toplum Kuruşlarından biri olduğunu ifade eden Dernek Başkanı Polat, bölümlerin yapılanmasını anlattı. Havacılık bölümüyle 7’den 70’e havacılığı aşılamaya çalışan, arama kurtarma bölümü ile ihtiyaç duyulan yerde olan ve aynı zamanda bölgemizde insanların bilinçlenmesine katkı sağlayan, basketbol bölümü ile Danca tarihinde basketbolda ilk kupayı kaldıran ve altyapıları ile profesyonel anlamda çalışmalarına devam eden, modern Okçuluk alanı ile 7’den 70’e vatandaşlarımıza bunu aşılayan, Doğa bölümü ile kamplar doğa yürüyüşleri ve Kocaeli bölgesini tanıtmaya yönelik çalışmalar yapan, Orman gönüllüsü bölümü olarak Gebze Orman İşletme müdürlüğünün destekleriyle orman yangınları ile mücadele eğitimi konusunda vatandaşlarımızı bilinçlendiren ve bu alanda gerek duyulduğunda ormancılarımıza destek olan, Akademi ve Proje bölümü ile hem yurt içi hem de yurt dışı birçok projede yer alan Kocaeli bölgesinin Erasmus’a Entegre olmuş dernek ve spor kulüpleri içerisinde tek kuruluş olduğunu söyledi.

DARICA VE KOCAELİ’YE DEĞER KATAN KURULUŞ

Bu alanlar içerisinde yaklaşık 15 bine yakın insana dokunan çalışmalar yapan ve üstüne sürekli güzel şeyler ekleyerek Darıca’ya ve Kocaeli’ye değer katan kuruluşlardan bir tanesi olduğunun dikkatini çeken Polat, dernek olarak 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremde dernek olarak yapmış oldukları çalışmalardan kesitler sundu. Özellikle deprem bölgesindeki çalışmalarından kesitler sunan Başkan Derviş Emre Polat, zaman zaman duygusal anlar yaşadı ve gözyaşlarına hakim olamadı.

Polat konuşmasının sonunda; ‘’ bilinçli olmalıyız, duyarlı olmalıyız, yaşadıklarımızı unutmamalı ve bunlar için önlemler almalıyız. Bizler bölgemiz de bu durumlarla karşılaşmamak için günler ve aylarca bölgemiz adına plan ve programlar yapıyor vatandaşlarımıza el birliği ile bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Biz bilinçli olursak Biz kararlı olursak Biz duyarlı olursak devlet güçlü duyarlı ve bilinçli olur diyor. Bu bağlamda bizlere her konuda desteklerini esirgemeyen İlçe Kaymakamımız Yüksel Kara’ya, Belediye Başkanımız Muzaffer Bıyık’a ve ekibine teşekkür ediyoruz.’’ Dedi.

SİVİL SAVUNMA VE DEPREME HAZIRLIK SON DERECE ÖNEMLİ

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık’ta etkinlikte yaptığı konuşmada; Son yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler bize acı da olsa gösterdi ki sivil savunma ve depreme hazırlık son derece önemli. Biz de Kahramanmaraş da görevli olarak uzun süre kalarak çalışmaları yakından takip ettik.

Orada gördüğümüz ve edindiğimiz tecrübeler ışığında hemen harekete geçerek DARICA ARAMA KURTARMA (DARK) ekiplerini oluşturduk. Darıca Hizmet Kompleksi’nin altında Afet Koordinasyon Merkezi’ni oluşturuyoruz. Belirli mahallelerde de afetlere hazırlık ekipman depoları oluşturacağız. Önümüzdeki dönem için de seçim beyannamemizde afetlere hazırlık, kentsel dönüşüm ve dirençli şehir başlığıyla önemli projelere yer verdik.Amacımız Darıca’yı her türlü afetlere hazır, kendi kendine yeten bir kent haline getirmek.

BUNUN İÇİN İMKANLARIMIZI SONUNA KADAR ZORLAYACAĞIZ.

Darıca’da Kentsel Dönüşüm hamlesi başlatarak ilk olarak Kentsel Dönüşüm Şefliğini kurduk. Özellikle 1999 öncesi kooperatif binaları başta olmak üzere yapı stokunu yenilemek ve güçlendirmek istiyoruz. Emek Mahallesi’nde 329 dairelik kentsel dönüşüm projesini kısa sürede başlayıp tapuları teslim etmiştik. Farklı mahallelerde de kentsel dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Hem konut sahipleriyle hem de müteahhitlerle görüşerek ortak noktada buluşmayı ve kentimizi bir an önce dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Her türlü afetlere karşı dirençli bir ilçe oluşturmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz.’’ Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Derviş Emre Polat Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık’a desteklerinden dolayı teşekkür plaketi sundu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve katılımcılar standları gezerek bilgiler aldılar.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap