MÜHENDİSLER DE EK ZAM TALEP ETTİ

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
3 Min Okuma

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Gebze İlçe Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Tanfer Yeşiltepe, ‘’ Meslektaşlarımızın ücretlerine Temmuz’da ek zam talep ediyoruz.’’ dedi.

Makina Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği, “Meslektaşlarımızın ücretlerine Temmuzda ek zam talep ediyoruz” dedi. Makina Mühendisleri Odası (MMO) Gebze Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Tanfer Yeşiltepe imzasıyla yayınlanan basın açıklamasında “Bu ücretleri kabul etmiyoruz” denildi.

Günden güne giderek daha ciddi boyutlara ulaşan ekonomik kriz ile karşı karşıya olunduğunu belirten Yeşiltepe, “Para birimimizin eriyerek değer kaybetmesi, alım gücünün zorlaşması meslektaşlarımızın yaşamlarını her geçen gün daha da çıkmaza sokuyor. Meslektaşlarımızın yapmış olduğu teknik işlerin ağır sorumlulukları karşısında reva görülen ücretlerle geçinemiyorlar. Sosyo-ekonomik olarak açlığa razı edilmiş bir toplum yaratılmak isteniyor. Biz Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Gebze İlçe Temsilciği olarak, meslektaşlarımızın, üyelerimizin sermaye sınıfının eline mahkum edilmiş veya insanca yaşam koşulları altında bırakan ücretleri kabul etmiyoruz. Bu duruma boyun eğmeyeceğiz. Meslektaşlarımızın, üyelerimizin hak ettiği insanca yaşam koşullarına sahip olana kadar sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Temmuz ayı itibariyle mühendislerin, mimarların ve şehir plancılarının işe ilk giriş ücreti ve çalışma hayatının en alt sınır ücretinin yoksulluk sınırı olarak esas alınmalıdır. Temmuz ayında tüm meslektaşlarımızın ve üyelerimizin ücretlerine zam yapılmalıdır” diyen Yeşiltepe, “Yüksek enflasyon, vergi dilimlerindeki adaletsizlikler, gıda krizi, barınma krizini bir arada düşündüğümüzde, meslektaşlarımızın emeğinin değersizleşmesine karşı atmamız gereken adımlar elbette yalnızca geçinebilecekleri bir asgari ücret talebiyle sınırlı kalmayacaktır” dedi.

“YOKSULLUK DERİNLEŞMEYE DEVAM EDECEK”

Ekonomik koşulların giderek zorlaşması, meslektaşlarının yaşamlarını daha da zorlaştırdığını belirten Yeşiltepe, “Çalışma hayatına yeni adım atacak genç mühendislerin, mevcut çalışanların emeklerinin değerli olduğu bilinmeli ve hak ettikleri ücretleri almaları gerekmektedir. Meslektaşlarımızın, haklarının korunması ve yaşam standartlarının yükseltilmesi için çabamız ve çalışmalarımıza devam edecektir.  Ekonomik politikaların değişmemesi durumunda, borç sarmalı ve yoksulluk derinleşmeye devam edecektir. Gıda fiyatları üzerinden yapılan hesaplamaya göre, dört kişilik bir ailesinin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Haziran 2024 için 25 bin 374 liradır. Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, kısacası yoksulluk sınırı, 70 bin 253 lira olmuştur” dedi.

“Meslektaşlarımızın emeği kadar yaşamları da değerli” diyen Yeşiltepe bazı sonuçları da şöyle açıkladı:

2024 yılında da 17 bin 002 lira alan asgari ücretli, 25 bin 374 lira olan açlık sınırının %32,99 altında ücret alarak sadece karnını  doyurabilmektedir.

Sağlıklı beslenmenin maliyeti günlük 845 lirayı geçti!

2024 yılında da asgari ücret açlık sınırının altında kaldı!

Büyükşehirlerde mühendislerin, barınma ihtiyacını karşılamak için neredeyse maaşının %75-80’ini kiraya ödemek zorunda kalıyor!

    Büyükşehirlerde mühendisler, barınma ihtiyacını karşılamak için öğrenci evi gibi 3 ya da 5 kişi bir arada yaşamak zorunda kalıyor!

(Gebze/EVRENSEL)

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap