ÖĞRETMENLER ANKARA’DA MESLEK NÖBETİNDE

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
3 Min Okuma

Öğretmenler, Mesleksizleştirme Kanunu olarak adlandırdıkları Öğretmen Meslek Kanunu’na karşı Ankara’da meslek nöbeti tutuyor.  Aralarında Eğitim İş Sendikası Kocaeli 2 Nolu Şube Yöneticisi Bülent Metin, yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı yurdun dört bir yanından gelen çok sayıda sendika üyesi öğretmen 5 gündür TBMM’nin yanındaki Milli Egemenlik Parkı’nda, Öğretmenler Odası oluşturup meslek nöbeti tutuyor.
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifi ile ilgili Sendika Genel Başkan Kadem Özbay ve MYK Üyeleri, Şube ve Temsilcilik Başkanları ve üyeler Milli Egemenlik Parkı’nda nöbet eylemlerine devam ediyor.  


Eğitim İş Sendikası Genel Başkan Kadem Özbay burada yaptığı açıklamada şöyle konuştu: 

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı seslerini yükseltmek için, öğretmenlik mesleğinin onurunu, saygınlığını ve geleceğini savunmak için, öğretmenlerin sadece adını taşıyan, ancak fikirlerini, taleplerini yok sayan, haklarını gasp eden ve Milli Eğitim Akademisi garabeti ile uzmanlık belgeleri olan diplomalarını geçersiz kılan düzenlemeye dur demek için, TBMM’nin yanındaki Milli Egemenlik Parkı’nda, Öğretmenler Odası’nı oluşturup meslek nöbetine başladık. 

Öğretmenler odası görmemiş birçok kişinin, hazırladığı ve onayladığı sözde meslek kanunu ile
Yusuf Tekin, öğretmenlik mesleğine her sözüyle, her eylemiyle zarar vermektedir. 
Bu siyasi iktidar öğretmene değer vermeyi bırakın, öğretmeni mesleki olarak itibarsızlaştırmıştır; öğretmenin mesleki hakkını yok saymıştır; öğretmenin, özgür ve iradeli insanlar yetiştirme iradesini gasp etmek istemektedir.
Bu meslek kanunu, ÇEDES ve benzeri, tarikat ve cemaatlerle yapılan protokolleri uygulatmak, disiplin hükümleri ile öğretmenleri tehdit etmek için yapılıyor. 
Bu Meclis’in artık bir ruhu kalmamıştır. El kaldır indirden öteye geçemeyen vekillerin aldığı maaş, asıl kamuda israftır. Kendi iradesini ortaya koyamayan vekiller var. Genel Kurul’da yalnızca el kaldırıp indirip, kanunu geçireceklerse bu Meclisin ruhu kalmamıştır. 


Bu meslek kanununu imzalayanlar, gelin soralım öğretmenlere, bir tane öğretmen, bunun kazanım olduğunu kabul edecek mi? Eğer gerçekleri duymaya tahammülünüz varsa buyurun Eğitim-İş öğretmenler odasını kurmuştur. Dersimiz cumhuriyet, konumuz Atatürk devrimleri. Öğretmenlerin gerçek sorunlarını duymak isteyen herkesi buraya bekliyoruz. Öğretmene sahip çıkmak geleceğe sahip çıkmaktır. Bizler, kararlılıkla mesleğimizin onuruna sahip çıkmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz!” 
Özbay, Öğretmenlik Meslek Kanunu, TBMM Genel Kurulu’na getirildiği gün, öğretmeni yok sayan ve köleleştiren yasaya karşı eğitimde devrim yasalarını çıkartarak, öğretmenlik mesleğini onurlandıran 1.TBMM’ye yürüyüş yaparak kitlesel basın açıklaması gerçekleştireceğimizi belirtti.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap