ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİNİN KONTROLLERİNİ YAPTIRMAYI UNUTMAYIN!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

Kocaeli İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kuruluşların ve esnafların kullandığı her türlü ölçü ve tartı aletlerinin iki yıllık muayene başvuruları için son tarihin 29 Şubat olduğu duyurusunu yaptı.

İki yılda bir muayene edilerek vatandaşın hizmetine sunulan her türlü ölçü ve tartı aletlerinin muayene tarihiyle ilgili uyarıda bulunan İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, söz konusu muayenenin  iki yılda bir kontrol edilecek damgalanması zorunlu olan ölçü ve tartı aletleri için son muayene başvuru tarihinin 29 Şubat Perşembe günü olduğunu açıkladı. Konu hakkında Kocaeli İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) yetkilendirildiği muayeneler için hangi kurumların başvuracağı da sıralandı.

Buna göre akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan akaryakıt, LPG ve adblue sayaçları, sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) ölçme sistemleri, kütle setleri, tartım kapasitesi 2 tonun üzerinde olan 3. ve 4. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, aks kantarları gibi aletler için https://basvuruportal.tse.gov.tr adresinden TSE’ye başvuru yapılacak. Açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2 tonun altında olan 3. ve 4. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, masa terazileri, asma teraziler, akıcı madde hacim ölçüleri gibi aletler için periyodik muayene müracaatları, bağlı bulunan belediyenin ölçüler ve ayar memurluğuna yapılacak. Eczane, kuyumcu ve laboratuvarlarda kullanılan tartı aletleri, bakkal, kasap, manav, kargo şirketleri gibi işyerlerindeki tartı aletleri, egzoz gazı emisyon cihazları, ısı sayaçları, taksimetreler ve takografların periyodik muayene müracaatları ise belgelendirilmiş yetkili muayene servislerine yapılacak.

Elektrik, su ve gaz sayaçları, hububat muayene aletleri ve naklimetre periyodik muayeneleri ise 10 yılda bir gerçekleştiriliyor. Yapılan açıklamada bu aletlerin muayeneleri için İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne başvurulacak. Ayrıca söz konusu muayenelerin yapılmaması halinde 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu uyarınca yasal işlem uygulanacağı kaydedildi.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap