SENDİKALAR OLMAYINCA GEBZE’DEKİ KUTLAMALAR CILIZ KALDI!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

Gebze’de hemen her yıl Gebze Sendikalar Birliği öncülüğündeki 1 Mayıs kutlamaları, bu yıl sekteye uğradı. Sendikaların, İstanbul, Bursa ve İzmit’e katılım için diretmesi sonucu her yıl geniş katılımlarla coşkuyla kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Gebze’de siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla basın açıklamasıyla kutlandı.

Gebze Kent Meydanında düzenlenen kutlamalara CHP, DEM Parti, EMEK, TİP ve TÖP’ün Gebze İlçe Örgütleri’nin yanı sıra aralarında Gebze EYT Derneği, olmak üzere çok sayıda dernek yöneticisi ve sendika üyeleri katıldı.

Kutlamalarda basın açıklamasını işçiler adına Dilara Çoban yaptı. Çoban açıklamada şu görüşlere yer verdi;’’İşçiler, emekçiler, emekliler, üretici köylüler, kadınlar, gençler, Türkiye ve dünya halkları olarak haklarımızı savunduğumuz, insanca yaşam talebimizi daha gür bir sesle dile getirdiğimiz ve örgütlü   yükselttiğimiz gün olan 1 Mayıs’ta bir aradayız. Yoksulluğu, insanlık dışı çalışma sürelerini, adaletsizliği, yağma ve kâr düzenini bertaraf etmek için çıktığımız bu alandan, tüm emekçilerin birlik, dayanışma ve mücadele gününü kutluyoruz.

2024 1 Mayıs’ında da, önceki 1 Mayıs’larda olduğu gibi, yine Gebze’ de alanda, Gebze 1 Mayıs’ından haykırıyoruz: Bu emekçi düşmanı, bozuk düzeni reddediyoruz. 1800’lerden, Haliç Tersanesine, Saraçhane Miting’inden Kavel’e, SEKA’dan Tekel’e reddettiğimiz gibi… Agrobay’dan, Özak’a, Trenyol’dan Corning’e, Kamu işçilerinden Mersen’e insanca bir yaşam istemeye devam ediyoruz.

Halkın cebinden, emeğinden alınan her kuruşu, sermayeye aktaran ve krizin faturasını halka kesmeye çalışan iktidarın da işçilere insanca bir çalışma düzenini çok gören patronların da, sermaye düzeninde karşısında duruyoruz. Cemaat,tarikat fetvaları ve iş birliği ile çocukları, gençleri kadınları karanlığa, şiddete mahkum etmeye çalışan düzenin karşısında duruyoruz.

Emekçileri, emeklileri, üretici köylüleri, İşçileri, kadınları, gençleri, olarak dayanışmamızı daha da güçlü tutacağız. Fabrikalarda, limanlarda, atölyelerde, liselerde kampüslerde, mahallelerde, ve meydanlarda sesimizi yükseltecek, yoksulluğa ve sömürüye karşı örgütlenecek, sözü emekçilerin söylediği bir düzenin temellerini hep birlikte atacağız. Emekten, eşitlikten, kardeşlikten ve özgürlükten yana bir düzeni, insanca bir yaşamı savunmaya devam edeceğiz ve mutlaka kazanacağız.’’

Dilara Çoban’ın basın açıklamasının ardından siyasi partilerin başkan ve temsilcileride birer konuşma yaptılar. Konuşmaların  ardından katılımcılar halaylar çekerek 1 Mayıs kutlamalarını sonlandırdılar.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap