SİBER DOLANDIRICILIKTAN 52 KİŞİ YAKALANDI

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

Emniyet Müdürlüğümüz Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce, siber suçların men ve takibine yönelik olarak yürütülen soruşturmada, e-ticaret ve ilan platformlarına sahte ilanlarla vatandaşları dolandırdıkları ileri sürülen 52 şüpheli 11 ilde düzenlenen operasyonla yakalandı.

Kocaeli Valili tarafından konu hakkında yapılan açıklamaya göre; ‘’Liderliğini S. K isimli şahsın yaptığı suç örgütü üyelerinin E-ticaret ve ilan platformlarına verdikleri sahte ilanların satışı ile ilgili müştekiler ile kurulan çağrı merkezine ait açık hatlar üzerinden müştekiler ile güven verici ve aldatıcı görüşmeler yaparak müştekilerden kaparo, kargo bedeli, nakliye bedeli ve sigorta bedeli gibi bahanelerle aldıkları meblağları suç örgütü üyelerine ait açılan başka hesaplara ya da çeşitli sanal kripto para platformlarına aktardıkları ve sanal kripto para birimlerine çevrilen paranın izini kaybettirmeye çalıştıkları tespit edilmiştir.

                Dosya süresince belirtilen yöntemlerle aralarında deprem mağduru aileler ile engelli vatandaşlarımızın da bulunduğu 37 şahsın dolandırıldığı ve suç örgütü üyesi şahısların hesaplarına 52.675.400 TL para giriş çıkışı olduğu tespit edilmiş, ayrıca 5 ayrı bölgede çağrı merkezi oluşturan suç örgütü üyelerinden üçünün toplam 23 ayrı suçtan 25 yıl kesinleşmiş cezalarının bulunduğu anlaşılmıştır.

                Yürütülen soruşturma neticesinde suç örgütü üyelerinin yakalanması ve suç unsurlarının elde edilmesi maksadıyla 23/04/2024 günü ilimiz ile birlikte 11 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 52 şüpheli şahıs yakalanmış, yapılan aramalarda suça konu çok sayıda dijital materyal ele geçirilerek gerekli tahkikata başlanmıştır. Şüpheli şahısların işlemleri akabinde 26 Nisan günü Gebze Adliyesine sevk edilecek.’’

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap