ŞİDDETİ PROTESTO EDEN ÖĞRETMENLER KALEMLERİNİ KIRDILAR!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
6 Min Okuma

 Darıca Ressam Osman Hamdi Bey İlkokulu’nda ders sırasında sınıfa girip, çocuğuyla kavga ettiğini öne sürdüğü kız öğrenciyi soran M.A.’nın akrabalarıyla birlikte sınıf öğretmeni Burak Laçin’in üzerine saldırması ve öğretmen Mehmet Demir’i darp edilmesi öğretmenleri ve velileri çileden çıkardı. Eğitim sendikaları, öğretmenler ve veliler yaşanan olayı ve saldırganların serbest bırakılmasını Darıca Çınaraltı meydanında protesto ettiler. Eğitimciler kalemlerini kırarak yere attılar.

Bu arada öğretmen Burak Laçin’in üzerine yürüyen, araya giren öğretmen Mehmet Demir’i de darp ettiği iddiasıyla adliyeye sevk edilen M.A. ile yakını S.A., adli kontrol tedbiri kapsamında 300’er bin TL kefaletle serbest bırakıldılar.

Eğitim Sen, Eğitim İş Sendikası, Eğitim Bir Sen, Anadolu Eğitim Sendikası, Hürriyetçi Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen sendikalarının başkan ve temsilcileri ile öğretmenler Darıca Ressam Osman Hamdi Bey İlkokulu’nda yaşanan saldırıyı protesto ettiler. Çınaraltı meydanında gerçekleştirilen protesto eylemine CHP Darıca İlçe Başkanı Hüseyin Cihan Özaltan ve partililer ile vatandaşlarda destek verdi. Öğretmenler eylemde pankartlarla ve ‘’şehitler varsa eğitim yok. Şiddete karşı omuz omuza. Öğretmeniz haklıyız kazanacağız’’ sloganları attılar.

SENEDE BİR GÜN KUTLANMAK İSTEMİYORUZ

Eylemde konuşan Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, bir süre önce İstanbul’da katledilen eğitimci  İbrahim Otlugan’ın ardından 10 Mayıs’ta tüm eğitim sendikaları ile birlikte ülke genelinde iş bırakarak 81 ilde eylem ve TBMM ile Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanarak öğretmene şiddette gerekli yasak tedbirlerin alınmasını talep ettiklerini ancak 20 gün geçmesine rağmen yasal tedbirler hayata geçirilemediğini söyledi. Darıca’da öğretmen Burak Laçin öğretmene yapılan saldırı yarın öbür gün ülkenin dört bir yanındaki okullardaki eğitimcilere yapılmaması için Darıca’da bu eylemi gerçekleştirdiklerini ifade eden Öğretici;’’tüm sendikaların bir arada olmasını öğretmenlerin desteğini çok önemsiyoruz. Biz öğretmenler yılın sadece bir gününde 24 Kasım’da eli öpülesi olup süslü cümlelerle kutlanmak istemiyoruz. Biz eğitimcileri koruyan yasa istiyoruz.’’ Şeklinde konuştu.

ARTIK ÖĞRETMENLERE SAHİP ÇIKIN

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici’nin konuşmasının ardından  Eğitim Bir-Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin Yaşlık basın açıklamasını okudu. Başkan Yaşlık tarafından yapılan açıklamada özetle şu görüşlere yer verildi;’’

Bugün burada eğitim çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet olaylarını protesto etmek, şiddeti önlemek, faillerin cezalandırılması ve mağdurlara hukuki korumanın sağlanmasını bir kez daha yüksek sesle talep etmek için toplanmış bulunuyoruz.

Eğitimcilerin maruz kaldığı her türlü şiddeti lanetlemek ve dikkat çekmek için 10 Mayısta ülke geneli iş bırakma eylemi yaptık. İlimizde on binden fazla eğitim çalışanı ile birlikte tek ses olduk. “Artık Eğitimcilere sahip çıkın…”

Öncelikle bu son yaşadığımız saldırıyı ve eğitim çalışanlarına yönelik tüm şiddet eylemlerini kınıyor ve lanetliyoruz. Burak Laçin öğretmenimiz başta olmak üzere, idaresinden öğretmenine, öğrencisinden personeline kadar bütün arkadaşlarımızın yanlarında olduğumuzu belirtiyoruz

ÖĞRETMENE TEHDİT

28 Mayıs Salı günü Ressam Osman Hamdi Bey İlkokulu’nda bir veli, 1.sınıf öğrencisi olan kızı ile arkadaşının kavgası üzerine okula gelerek, sınıf öğretmeni Burak Laçin’e kızı ile kavga eden öğrenciyi görmek istediğini, hatta onu öldüreceğini söylemiştir. Bu talebi reddeden sınıf öğretmeni çocuklar arasında bu tarz anlaşmazlıkların olabileceğini, kendisinin bunu çözeceğini belirtmiş olmasına rağmen çocuğu görmek konusunda ısrarcı olan veli, talebini kabul etmeyen öğretmeni sözlü olarak ve mesajla tehdit etmiştir. Okuldan ayrıldıktan yaklaşık 15 dakika kadar sonra yanına yakınlarını da alarak okul idaresi ve öğretmenlerin tüm ısrar ve engellemelerine rağmen ders saatinde kendi kızının da bulunduğu sınıfa girerek 45 öğrencinin gözü önünde sınıf öğretmenine ve saldırıyı engellemeye çalışan okulun diğer öğretmenlerine sözlü ve fiziksel şiddette bulunmuştur. Saldırıya engel olmaya çalışan öğretmenlerimizden Mehmet Demir, aldığı darbe sonucu kolundan yaralanmış ve okula gelen ambulansla Farabi Devlet Hastanesi’ne götürülerek darp raporu almıştır.

Öğretmenlerimize ve olay anında sınıfta bulunan öğrencilerimize yaşatılanlar, görmezden gelinebilecek ve cezasız kalabilecek sıradan olaylar değildir. Eğitimciler her fırsatta itilip kakılacak, sahipsiz bırakılacak bir pozisyonda hiç değildir.

YASAL DÜZENLEMELER ACİLEN YAPILMALI

Uluslararası hukukta ve anayasada ifadesini bulan hayat hakkı ilkesi çerçevesinde, kasıtlı ve hukuksuz şekilde ölüme, yaralanmaya ve zarara sebebiyet verilmesini önlemek devletin yükümlülüğüdür. Devletin bu yükümlülük çerçevesinde suç işlemekten caydırıcı yasal zemini ve idari şartları tesis ederek yaşam hakkını koruma ve ayrıca buna ilişkin ihlalleri önleyici, bastırıcı ve cezalandırıcı bir infaz mekanizması geliştirme ödevinin hukuk devleti olmanın gereği olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Bu doğrultuda eğitim çalışanlarına karşı eğitim-öğretim kamu hizmetinin sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik cezai ve hukuki tedbirlerin en sert şekilde alınması elzemdir. Eğitim çalışanları, kendilerine yönelik şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte münhasıran bir cezai müeyyide getirilmesini, şiddete uğrayana, çalışana da hukuki koruma sağlayacak türden yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesini acilen talep etmekte ve beklemektedir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANINA SESLENİYORUZ

Bizler artık güvenliğimizi birilerinin merhametine bırakmak istemiyoruz. Buradan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin başta olmak üzere bütün yetkililere sesleniyoruz.

Öğretmenlere karşı uygulanan şiddetin cezasının artırılması, görevi başındaki öğretmene saldıran kişinin tutuklu yargılanması ve özlük haklarımızın iyileştirilmesine yönelik maddelerin Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda güncellenerek yerini almasını ve bir an evvel TBMM’e kanun teklifinde bulunulmasını, her isteyenin şikâyette bulunduğu ve bunun soruşturmaya çevrildiği CİMER’in kapatılmasını, bunun yerine şiddeti eğitimle yok etmeye, çocukların kalbine sevgi, saygı, adalet, eşitlik, hoşgörü aşılayan, özveriyle çalışan, öğrencilerini kendi çocukları gibi benimseyen, koruyan, geliştiren öğretmenlerimizi takdir ve teşekkür edebileceğimiz bir platform oluşturulmasını talep ediyoruz. ‘’

Protesto eylemini alkışlarla ve sloganlarla sonlandıran eğitimciler meydandan ayrıldılar. Sendika temsilcileri Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak saldırganların serbest bırakılmasına itiraz ettiklerini de vurguladılar.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap