TÜRK VE JAPON BİLİM ADAMLARINDAN DARICA’DA ÖNEMLİ DEPREM ÇALIŞMASI

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

Afetlere Dayanıklı Toplumlar Geliştirmek İçin Araştırma ve Eğitim Kompleksi Kurulması Projesi kapsamında Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın izlenmesi için kurulan DAS Sunucusundan ilk sinyaller alındı.

Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Öğretim Görevlisi Dr. Ceren Özer Sözdinler ve Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Anıl Dindar, projenin Japon lideri Prof. Dr. Kaneda Yoshiyuki ve araştırmacıları ile  AFAD Marmara Afet Risklerini Azaltma Dairesi Başkanı Gökhan Yılmaz ve Türk Telekom temsilcileri eşliğinde Darıca Santralinde sistem hakkında bilgi alışverişinde bulundular.

 Gebze Teknik Üniversitesi  ve Japon bilim adamları, Darıca Türktelekom tesislerinde kurulan Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın izlenmesi için kurulan DAS Sunucusunun çalışması için tesiste bir araya gelerek çalışmaları değerlendirdiler.

Yürütücülüğünü Gebze Teknik Üniversitesi’nin üstlendiği Japon JICA-JST kurumlarının oluşturduğu SATREPS programı kapsamında üniversiteye hibe edilen Distributed Acoustic Sensing (DAS) sunucusu Mayıs 2024’te Turk Telekom Darıca Bilgi İşlem Santralinde kuruldu DAS Sunucusu, Turk Telekom’a ait olan Darıca’dan İzmit Körfezi’nin güneyine doğru Marmara denizi tabanında bulunan iki adet fiber optik kablodan veri toplamakta. Yer bilimleri alanında çok güncel bir yöntem olan DAS verisi ile Kuzey Anadolu Fayı gibi yer yapılarının hareketleri çok hassas bir şekilde anlık olarak izlenebilmekte. Ülkemizde DAS verisi konusunda kısa süreli gözlemleri içeren sayılı sayıda son yıllarda tamamlandı.

MARTEST projesinde kurulan DAS sunucusu, 2024-2028 yılları arasında sürekli veri toplamak ve Türk-Japon araştırmacılarının ortak çalışmaları için bir imkan sağlamak açısından önemli. Proje kapsamında yapılacak ve geliştirilecek olan yeni yöntemlerle fay hareketlerinin takip edilmesi ve ilerleyen zamanlarda erken uyarı amaçlı çalışmalara hazırlık yapılacak. MARTEST projesinin paydaşları arasında AFAD, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi yer almakta.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap