‘’YAPAY ZEKÂDA DA ÖNCÜYÜZ’’

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

Gebze Teknik Üniversitesi, “Uluslararası Eğitimde Yapay Zeka Uygulamaları Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar üniversite olarak yapay zekada da öncü olduklarını söyledi

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ve Eğitim ve Değişim Derneği (E-DER) iş birliğiyle düzenlenen “Uluslararası Eğitimde Yapay Zekâ Uygulamaları Zirvesi”, GTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Eğitimcilerin eğitim içerikleri oluşturma, eğitim uygulamalarında ve ölçme değerlendirme aşamalarında yapay zekâ araçlarının kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlayan zirveye, Kocaeli Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, il ve ilçe milli eğitim yetkilileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, açılış konuşmasında yapay zekânın eğitimdeki potansiyelini vurgulayarak, teknolojinin eğitimdeki rolüne değindi ve GTÜ’nün bu alandaki öncü konumunu vurguladı.

 E-DER Başkanı Ali Kocadayı, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Öztemel, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Mustafa Otrar ve çevrim içi bağlantıyla Doç. Dr. Donggil Song ve Yoo Insik ise ilk oturumda konuşmalar yaptılar.

 GTÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Sinan Akgül, “Yapay Zekâ ve Mühendislik” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Bu oturumda ayrıca Dr. Hasan Tınmaz, Doç. Dr. Mustafa Otrar, Mesud Helmut Stahlschmidt ve HAVELSAN’dan Osman Kavaf da sunumlarını gerçekleştirdi.

 Zirvede; Rektör Prof. Dr. Hacı Ali Mantar’a, Dekan Prof. Dr. Yusuf Sinan Akgül’e, etkinliğin hazırlanmasında katkı sunan kurum ve kuruluş temsilcileriyle bilim insanlarına onurluk takdim edildi.

 Konuşmacıların interaktif sunumlarının ardından, atölye çalışmalarında çeşitli yapay zekâ araçlarının uygulamaları tecrübe edildi. Atölye uygulamalarında; “Uygulamaları ile Yapay Zeka Örnekleri”, “Stil Transferi Uygulamaları” ve “Gemini ile Yapay Zekâ Modeli Hazırlama” başlıklı konularda uygulamalı eğitimler düzenlendi. GTÜ akademisyenleri, öğrencileri ve E-DER’den uzmanlar tarafından verilen eğitimlerde güncel yapay zekâ uygulamaları ve eğitime uygulanması konuları ele alındı.

 

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap