YUVACIK BARAJINDA TEHLİKE SİNYALLERİ. BAHÇE SULAYANLARA CEZA!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

İSU Genel Müdürlüğü’nden Vahşi Sulama Uyarısı: Abonelikler Geçici Olarak Durdurulacak
Kocaeli Su ve Kanal İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, bilinçsiz su tüketimine karşı önemli bir uyarıda bulundu. Vahşi sulama yöntemiyle bağ ve bahçe sulayan abonelerin tespit edilerek geçici olarak aboneliklerinin durdurulacağı açıklandı.

Su Seviyesinde Hızlı Düşüş

Yapılan açıklamada, küresel ısınma, iklim değişikliği ve kuraklık sebebiyle kentin ana içme suyu ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı’nı besleyen su damarlarının yeterince beslenemediği ifade edildi. Su seviyesinin önceki yıllara göre hızlı bir düşüş gösterdiği kaydedildi.

Tedbirler ve Uyarılar

İSU Genel Müdürlüğü, insani tüketim ve kullanım amaçlı kesintisiz içme suyu temini sağlamak için içme suyu kaynakları üzerindeki baskıyı azaltmak amacıyla bir dizi tedbir alacaklarını belirtti. Bu kapsamda, vahşi sulama yöntemiyle bağ ve bahçe sulayan abonelerin tespit edilerek geçici olarak aboneliklerinin durdurulacağı duyuruldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Abonelerimize insani tüketim ve kullanım amaçlı kesintisiz içme suyu temini sağlamak için, içme suyu kaynaklarımız üzerinde oluşan baskı nedeniyle tedbir alınması hasıl olmuştur. Bu kapsamda, vahşi sulama yöntemi ile bağ ve bahçe sulayarak bilinçsiz su tüketimi yapan aboneler, İSU Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından tespit edilerek, geçici olarak abonelikleri durdurulacaktır.”

Gelecek Yıllar İçin Uyarı

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile birlikte yapılan çalışmalarda, iklim değişikliği ve kuraklığa bağlı olarak ülkemizin su hacmi indeksine göre gelecek yıllar içinde yağış rejiminde kuraklık yaşanacağı öngörülmüştür.

Su Tasarrufu Çağrısı

Açıklama, Kocaeli halkına su tasarrufu konusunda duyarlı olmaları yönünde çağrıda bulunarak devam etti: “Su, hepimizin ortak kaynağıdır. İkamesi olmayan bu vazgeçilmez kaynağımızı korumak da hepimizin sorumluluğudur. Sürdürülebilir su politikalarını desteklemek, gelecekte su kaynaklarımızın sağlığı ve sürdürülebilirliği için atılacak önemli bir adımdır. Kocaeli Su ve Kanal İdaresi (İSU) olarak birçok tasarruf planını hayata geçirdiğimiz bu süreçte halkımızın da iş birliği ve desteği büyük bir önem taşımaktadır.”

İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli halkının su tasarrufuna önem vermelerini ve bu konuda duyarlı olmalarını istiyor. Vahşi sulama yöntemi ile su tüketen abonelerin geçici olarak aboneliklerinin durdurulacağına dikkat çekilen açıklamada, suyun değerli bir kaynak olduğu ve korunması gerektiği vurgulandı.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap