KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSU!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
4 Min Okuma

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Dip Çamuru Projesi’ndeki atıkların doğaya zarar verdiğini ileri sürdü. CHP Kocaeli İl Başkanı Bülent Sarı, Yönetim kurulu ve partililerle birlikte Körfezi Sepetçi Köyü’ndeki dip çamuru ile ilgili Kocaeli Adliyesi’ne giderek suç duyurusunda bulundu. Başkan Sarı suç duyurusunun ardından basın açıklamasında bulundu.

CHP Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko’nun da katıldığı basın açıklamasında İl Başkanı Sarı şu ifadelere yer verdi;

120 MİLYON DOLARLIK BÜTÇE

“Kocaeli Adliyesine, Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu çevre ihaneti ile ilgili suç duyurusunda bulunmak üzere geldik. Suç duyurusunda bulunduk. Konu neydi?

Konu, malumunuz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 120 milyon dolar gibi akla ziyan bir bütçeyle “körfezi temizliyoruz” bahanesiyle aylardır çevreye ihanet ediyor. Ne yapıyor peki? Denizin dibinde bulunan zararlı çamuru çıkartıp İzmit’in sepetçi köyündeki yeşil alanın ortasına döktürüyor!”

Şimdi size soruyorum. Denizin dibinde zararlı olan bu çamur, doğanın ortasında faydalı mıdır? Bu çamurun doğanın ortasına bırakılmasının akla mantığa uygun bir izahı var mıdır? Bu kentteki bazı sanayi kuruluşları, körfezin çeşitli yerlerinde denize boşattıkları sanayi atıklarıyla İzmit körfezini kirletmeye devam etmektedirler.

KBB Körfez’in temizlenmesi konusunda gerçekten samimi olsaydı, Körfez’i kirleten bu sanayi şirketlerini denetlemesi ve cezai işlem uygulaması gerekirdi. Ancak buna yönelik hiçbir işlem yapmadığı, 2022 Sayıştay raporlarından açıkça anlaşılmaktadır.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNİ ÖNLEME GELİRLERİYLE İLGİLİ TAHSİLAT SIFIR

Gerçekten Sayıştay raporlarında, KBB’nin 2022 yılında, çevre kirliliğini önleme gelirleriyle ilgili tahsilatının %0 olduğu gözükmektedir. %0, yani körfezi kirleten sanayi kuruluşlarından bir kuruş para toplamamıştır.

Dolayısıyla Körfez’i temiz tutabilmek için hiçbir  ciddi çaba göstermeyen KBB, sanki bu projeyi asrın projesiymiş gibi kamuoyuna pazarlayarak aslında  sorumsuzluğunu çevre katliamıyla örtmeye çalışmaktadır.

BU BİR DOĞA KATLİAMI

Biz bununla ilgili gerekli araştırmaları yaptık. Yerine gittik. Yerinde gözlemledik. Bunun bir doğa katliamı olduğunu söylediğimizde KBB bize yanıt verdi. Ve bize tüm akademik kurumlardan ve ilgili tüm devlet kurumlarından OLUR yazısı aldık dediler. Şimdi soruyorum

tarım il müdürlüğü, çevre il müdürlüğü, devlet su işleri bu görüntüye mi olur verdiniz?

Ya da buna mı olur verdiniz?

Yoksa buna mı olur verdiniz?

Şu hale şu fotoğrafa bakın. güzelim ormanlık alanı ve tarım arazilerini ne hale getirdiklerine bakın!!

Bu yemyeşil doğanın ortasına bu berbat çamuru atmalarının hiçbir izahı olamaz

Güya Kocaeli Üniversitesi akademik bir rapor vermiş ve sızdırmazlığı sağlaması koşuluyla buraya çamurun dökülebileceğini söylemiş!!

Şimdi size yine soruyorum… sızdırmazlık bu naylonla mı sağlanıyor?

Yine KBB bize dedi ki bu işi ÇED sürecinden geçirdik, her şeyi usulüne uygun yaptık dediler.

PEKİ ÇED için gerekli olan halkın bilgilendirilmesi toplantısı yaptınız mı? ya da ilgili yönetmelik gereği işi yapan Atlas Maden Firmasının lisans alıp almadığını kontrol ettiniz mi?

 Bakın bu sorularımıza KBB hiçbir cevap veremedi.

Dolayısıyla bu şehrin çevre il müdürü, kaymakamı, valisi nerede buna neden göz yumdular? ve yummaya devam ediyorlar?

Biz CHP olarak her daim çevresel konularda duyarlı olan ve kent sağlığını her türlü siyasi hesabın üzerinde tutan bir partiyiz. bu nedenle ne olursa olsun, bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı ve güzel doğamızın kirletilmesine asla sessiz kalmayacağımızı da, tüm kamuoyuna duyurmak isteriz.’’

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap