KOCAELİ’DEN SINIR DIŞI EDİLEN GÖÇMEN SAYISI 20 BİNİ GEÇTİ

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
4 Min Okuma

Düzensiz göçle daha etkin mücadele edilmesi amacıyla Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, Kütahya, Sakarya ve Yalova illerinin içinde bulunduğu 10. Bölge Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyon Toplantısı Kocaeli’de Vali Seddar Yavuz’un başkanlığında gerçekleştirildi.

Vali Seddar Yavuz’un ev sahipliğinde Valilik Karamürsel Alp Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Bilecik Valisi Şefik Aygöl, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Kütahya Valisi Musa Işın, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Yalova Vali V. İdil Özdemir Doğan, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu, illerin İl Emniyet Müdürleri, İl Jandarma Komutanları, Sahil Güvenlik Grup Komutanları ve İl Göç İdaresi Müdürleri katıldı. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bursa Valisi Mahmut Demirtaş’ın açılış konuşması ile başlayan toplantı Vali Seddar Yavuz’un selamlama konuşması ile devam etti.

Sanayi, ticaret, teknoloji, inovasyon, AR-GE ve lojistik merkezi olan, tarımsal üretim ve istihdamını arttıran, turizme dayalı katma değer üreten, ülkemizin kalkınmasına büyük katkı sunan Kocaeli’ye teşrifleri için koordinasyon üyelerine teşekkürlerini ileterek konuşmalarına başlayan Vali Yavuz: “Geri gönderme merkezi olan bir il olarak çevre illerden gelen ve sınır dışı edilmesi gereken grupları şehrimizden sınır dışı ediyoruz. 2017 yılından bu yana Kocaeli Gönderme Merkezi’nden sınır dışı ettiğimiz göçmen sayısı 20 bini geçmiş durumda. Bulunduğumuz  konum itibariyle yoğun operasyonlar gerçekleştiriyoruz.” dedi. 

Kocaeli’de yürütülen örnek projelerden birisi olan ve yabancı uyruklu kadınlara yönelik uygulanan ‘Kadın Sağlığı Okuryazarlığı Projesi’nden bahseden Vali Yavuz: “Kocaeli olarak yaptığımız bir çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle doğurganlık yaşında bulunan kadınlara yönelik Kadın Sağlığı Okuryazarlığı Projesi’ni Kocaeli’de uyguluyoruz. Çünkü kadınlarımızı eğitmeden, kadın sağlığını çözmeden birçok sorunu çözmenin imkanı olmadığını hepimiz biliyoruz. Örnek bir çalışma olması vesilesiyle bu projeyi sizlerle paylaşmak istedim. Şu ana kadar 15-50 yaş grubundaki kadınlara yönelik kadın sağlığı okuryazarlığı öğretiyoruz. Şu ana kadar %60 oranına ulaştık. Bu oranı %100’e ulaştırdığımızda büyük faydalar sağlayacağı kanaatindeyim.” diyerek toplantının hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Göç İdaresi Başkanlığı Düzensiz Göçle Mücadele ve Sınır Dışı İşleri Genel Müdürü Ramazan Seçilmiş’in “Türkiye Geneli Düzensiz Göç İle Mücadele” konulu ve Bursa İl Göç İdaresi Müdürü Recep Batu’nun “10. Bölge Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyonu” konulu sunumlarının ardından koordinasyon üyelerinin katkı ve değerlendirilmeleri görüşüldü.

İller bazında yürütülen faaliyetlerin değerlendirildiği toplantıda 10. bölgede yer alan Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, Kütahya, Sakarya ve Yalova il sınırında yaşanan düzensiz göç ve göçmen olaylarının güncel durumu, alınan önlemler, yapılan çalışmalar ile istatistiki bilgiler paylaşıldı.
Düzensiz göç ile mücadeleye önümüzdeki süreçte kesintisiz devam edileceği, her kademede sürdürülen koordinasyon ve iş birliğinin daha da artırılması yönünde kararların alındığı toplantıda, düzensiz göçmen akımı hakkında görüş ve çözüm önerileri görüşüldü.

10. Bölge Düzensiz Göç ile Mücadele Koordinasyon Toplantısı, düzensiz göçmen akımı hakkında katılımcıların istişareleriyle son buldu.
 Vali Yavuz Makamında Ziyaret Edildi

Toplantı öncesinde 10. Bölge Valileri; Balıkesir İsmail Ustaoğlu, Bilecik Şefik Aygöl, Bursa Mahmut Demirtaş, Çanakkale İlhami Aktaş, Kütahya Musa Işın, Sakarya Yaşar Karadeniz ve Yalova Vali V. İdil Özdemir Doğan, Vali Seddar Yavuz’u makamda ziyaret ettiler. 

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap