PROF.DR.GÖRÜR GEBZE’DEN UYARDI; ‘’SANAYİ ÇÖKERSE ÜLKE DİZ ÜSTÜ ÇÖKER’’

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
4 Min Okuma

İTÜ Öğretim Üyesi yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, çarpıcı açıklamalarıyla Gebze’de uyarılarda bulundu.

Gebze Ticaret Odası ve TMMOB tarafından  düzenlenen ‘’Marmara Depremi ve Sanayide Deprem Etkisi’’ konulu panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Görür, ülke ve yerel yöneticilerini, sanayicileri ve vatandaşları olası Marmara Depremi hakkında uyardı. Görür, vatandaşları, depremi dikkate almayan bu konuda çalışma yapmayan siyasi partilerin adaylarına da oy vermemelerini istedi.

Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Gebzelilerin büyük ilgi gösterdiği panele; CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Aslantaş, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, TMMOB Gebze Temsilcisi Ahmet Kadı, CHP Kocaeli eski Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, mimarlar, mühendisler, sanayici ve iş insanları ve vatandaşlar katıldı.

ASLANTAŞ; ACISI HALA YÜREKLERİMİZDE

Panelin açılış konuşmasını yapan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Aslantaş, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu en son yaşanan depremlerin acısının hala yüreklerde olduğunu söyledi. Son yaşanan depremlerde görüldüğü gibi etkisinin can ve mal kayıplarının yanı sıra çevresel boyutlarınında olumsuz etki yaptığına dikkat çekerek depremin hazır olmak adına artık hayati bir konu olduğunu ifade etti ve Prof. Dr. Naci Görür’e katılımlarından dolayı teşekkür etti.

SANAYİ ÇÖKERSE BÜTÜN TÜRKİYE DİZ ÜSTÜ ÇÖKER

Panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Görür, Gebzelilere deprem gerçeğini anlatmak ve Gebzeli sanayicileri uyarmak için geldiğini ifade ederek ne yazık ki bu konuda hiçbir hazırlığın olmadığını gördüğünü söyledi. Olası Marmara Depreminde ülke ekonomisine yüzde 60 katkı sağlayan sanayinin büyük hasar görmesinin en büyük korkularından biri olduğunu ifade ederek ‘’depremde sanayi çökerse bütün Türkiye diz üstü çöker. Ülke olarak ekonomik bağımsızlık kalmaz siyasi bağımsızlık ise sorgulanır.’’ Dedi.

HALA BİZE BİR ŞEY OLMAZ MANTIĞI BİZE YAKIŞMIYOR

Prof. Dr. Naci Görür şöyle devam etti; Gebze ve Kocaeli’de mikro bölgeleme çalışması yok bu nedenle hükümet ve sanayiciler sanayi kenti Gebze’ye özel ihtimam göstermesi gerekiyor. Bilim insanlarının yaptıkları araştırma ve çalışmaların başkanı olarak söylüyorum. Marmara tehdit altında. Deprem olacak. 1970’li yıllarda bilim adamlarının özellikle ‘Kocaeli’ye dikkat’ uyarısını kimse dikkate almadı 1999 depreminde 20 binden fazla insanımızı bir gecede toprak altına gömdük. 1999 yılından sonra kaç yıl geçti uyarıları kim daikkate alıyor son yaşanan depremde 50 binden fazla insanımızı kaybettik hala bize bir şey olmaz mantığı bize yakışmıyor. Mülkün sahibi kendisidir ülkenin de sorumluluğu sizin sırtınızda. Bu işin şakası yok. Çocuk olmayın. Aklınızı başınıza toplayın. Sizi yönetenlere, yöneteceklere ‘Benim yaşadığım alanları deprem güvenli alanlar hale getireceksin yoksa seni sandığa gömerim’ deyin. Oy vermek için sandık başına gitmeden bunları sorgulayın sizi yönetmeye talip olanların depremle ilgili bir çalışması varmı yok mu bunları sorgulayın ve talep edin. Çoluk çocuğunuzun geleceğini güvence altına alın.

SANAYİCİLERDE DEPREM GÜVENLİĞİNİ UYGULAMALI.

Sanayiciler işyerlerinin olduğu kadar çalışanlarının da güvenliğini sağlamalı son yaşanan depremlerde insanlar çöken fabrikaların altında kaldı, insanlar evlerinde hatyatını kaybetti ve sağlam kalan işyerleri çalıştıracak eleman bulamadılar. Bu nedenle sanayici depremi vatandaş gibi algılamamalı olaya farklı bakmalı.

GEBZE’DE NEYİ YAPMAK LAZIM

Tehlike kapımızda bu nedenle sondaja dayalı zemin araştırması, jeolojik çalışmalar yapılmalı. Gebze’yi yönetenler de bu çalışmaları en kısa zamanda yaptırmalı.Deprem parametreleri incelenmeli ve haritalandırılmalı.’’

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap