YSK YASAĞINA MUHTAR ADAYLARINDAN TEPKİ!

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
3 Min Okuma

31 Mart yerel seçim sürecine girdiğimiz şu günlerde Yüksek Seçim Kurulu’ndan seçim hazırlıkları yapan muhtar adaylarına pankart, döviz ve afiş yasağı geldi. Yasak muhtar adaylarının tepkisini çekti. Cadde, işyerlerine, balkonlara, bilbordlara, apartmanlara, araçlarına, aydınlatma direklerine tanıtıcı afiş çalışması yaptıklarını vurgulayan Muhtar adayları milletvekili, belediye başkan adayı, siyasi partilere serbest olan uygulamaların  muhtar adaylarına yasaklanmasına bir anlam veremediklerini ifade ettiler.

Yüksek Seçim Kurulu, muhtarlara ve muhtar adaylarına seçim çalışmaları hakkında bilgilendirme yaparak yasaklar hakkında bilgi verdi. Bu kapsamda pankart, döviz, afiş vb. çalışmaların yasak olduğuna dikkat çekilirken, muhtar adaylarının sadece el ilanı dağıtabileceğine vurgu yapıldı.

Muhtarlar tarafından okunan beyanname daha sonra imzalandı. Muhtarlar tarafından imzalanan “tebliğ ve tebellüğ belgesi”nde “2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 79. Maddesi ile “Seçimlerin başlamadan bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma” görevi Yüksek Seçim kuruluna verildiği belirtilerek, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçim Kütükleri hakkında kanunun 49-66 maddelerinde ise seçim ve propagandası ve yasaklar gösterildi.

Muhtar ve muhtar adaylarına yönelik uyarılarda şu ifadelere yer verildi; Yüksek Seçim Kurulunun 20-12-2023 tarih ve 2023/1567  sayılı kanunun sonuç bölümünün 4. maddesinde “köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği, mahalle muhtarlığı ve ihtiyar heyeti üyeliği seçimlerinde adaylık usulü bulunmadığından seçime girecek kişilerin seçime gireceklerini belirtmekte ve kendilerini tanıtmakla sınırlı olarak etkinlik düzenleyebileceklerinie ve 5. Maddesi adaylık usulü söz konusu olmadığından bu seçime katılmak isteyenlerin 298 sayılı kanun ile diğer seçim kanunlarında siyasi partilere ve bağımsız adaylara tanınan propaganda hakkından yararlanamayacaklarına ancak seçime girecek kişilerin oy verme gününden önce resimli ve kendisini tanıtıcı nitelik taşıyan el ilanı matbuatları dağıtabileceklerine” şeklinde karar alındığı ilan edilmiştir.
Yüksek Seçim Kurulunun kararına istinaden seçim öncesi boyunca (01 Ocak 2024 tarihinden 31 Mart 2024 tarihine kadar) muhtar adaylarının asmış olduğu pankart, döviz, afiş gibi reklamların asılamayacağı ve asılı olan pankart, döviz ve afiş gibi materyallerin kaldırılması, kaldırılmaması durumunda seçim kanuna muhalefetten gerekli işlem yapılacağı, belirtilen tarihler arasında cadde, işyerlerine, balkonlara, bilbordlara, apartmanlara, araçlarına, aydınlatma direklerine vb. halkın görebileceği yerlere asılmasının yasak olduğu; yasaklara uymamaları hakkında işlem yapılacaktır.’’

Muhtar adayları kendilerine gönderilen bu tebliğ ve tebellüğ belgesini imzaladıklarını ifade ettiler. Adaylar masraf ederek cadde, işyerlerine, balkonlara, bilbordlara, apartmanlara, araçlarına, aydınlatma direklerine broşürler astıklarını gecikmiş bu kararın kendilerini zor durumda bıraktığını vurgulayarak seçimlerde  milletvekillerine, belediye başkan adaylarına uygulanmayan yasakların kendilerine uygulanmasına bir anlam veremediklerini ifade ettiler.


Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap