TAPUDA YENİ DÖNEM. MİRASLAR ARTIK…

Batı Yakası TV
Batı Yakası TV  - Editör
2 Min Okuma

Son dönemde tapu işlemlerinde önemli değişiklikler yaşandı ve özellikle miras kalan taşınmazların kardeşler arasında devri konusunda noter aracılığıyla yapılan işlemlerin gerekliliği ortadan kalktı.

Önceden, hisseli tapuların devri için kardeşler arasında noter onaylı bir sözleşme gerekiyordu. Fakat son düzenleme ile artık kardeşler arasında miras kalan taşınmazların devri için noter şartı kaldırıldı.

 Yerine, kardeşlerin yazılı bir sözleşme yapması ve bu sözleşme imzalanırken tüm hisse sahiplerinin hazır bulunması yeterli olacak. Hisseli tapuların satışı için hisse sahiplerinin ortak bir karar alması ve tapu işlemlerinde hazır bulunması gerekecek. Taraflar, istedikleri takdirde tapu devir işlemlerini yürütmek için avukatlarına vekalet verebilirler.

 Hisseli tapu alımında, Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemleri eksiksiz bir şekilde tamamlanmalı, satışa konu taşınmazın kesin ve net sınırları belirlenmeli ve parseller tespit edilmelidir. Hisseli tapu satış işlemlerinde mutlak suretle aranan noter şartı, devir işlemlerine konu tarafların ağabey-kardeşlik ilişkisi içerisinde olması halinde aranmayacak. Tarafların, aynı anne ve babaya sahip olmaları durumunda miras kalan evin devir işlemleri için yazılı bir sözleşme yapmaları yeterli olacak.

Yeni uygulama, özellikle aile büyüklerinden kalan tapuların kardeşler arasında paylaşımını kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu sayede miras payının devri için kardeşler noter masraflarından kaçınabilecekler.

 Artık, aynı anne ve babaya sahip kardeşlerin miras kalan evin devri için yazılı bir sözleşme yapmaları yeterli olacak. Bu düzenleme hisseli tapu devir işlemlerini noter şartı olmadan gerçekleştirmeyi mümkün kılarken, tapu işlemlerinde tüm hissedarların işlem sırasında hazır bulunmasını gerektirecek.

 Hisseli tapuların satışı için pay sahiplerinin ortak bir karar alması ve tapu işlemlerinde hazır bulunması gerekiyor. Ancak, aynı anne ve babaya sahip kardeşlerin miras kalan evin devri için yazılı bir sözleşme yapmaları yeterli olacak.

 Bu düzenlemelerin amacı, vatandaşların tapu işlemlerini daha hızlı ve kolay hale getirmek ve miras kalan taşınmazların paylaşım sürecini basitleştirmektir. Bu değişikliklerle birlikte, kardeşler arasında hisseli tapuların devri daha az maliyetli ve bürokratik bir sürece dönüşmüştür.

Bu haberi paylaş
Yazar Batı Yakası TV Editör
Takip Et:
Batı Yakası TV - Bölgenin Tek İnternet Televizyonu
yorum Yap